Zamknij
REKLAMA

Znaczenie zdrowia jelit dla dobrego samopoczucia. Dlaczego warto sięgnąć po colostrum?

17:51, 10.03.2020 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
REKLAMA

Coraz więcej mówi się na temat tego, że stan jelit w dużym stopniu odpowiada za ogólny stan zdrowia, odporność i samopoczucie. Jelita są zasiedlane przez ponad 100 bilionów bakterii, które składają się na tzw. mikroflorę lub mikrobiotę. To za ich pomocą do organizmu przedostają się substancje odżywcze niezbędne każdemu człowiekowi do funkcjonowania. Jeżeli dochodzi do naruszenia mikroflory i rozszczelnienia jelit, zaczynamy chorować i często nie zdajemy sobie sprawy, gdzie tkwi przyczyna. Jak colostrum wpływa na jelita?

Dlaczego ważna jest równowaga mikroflory jelitowej?

Zadaniem bakterii znajdujących się w jelitach jest rozkładanie błonnika z pożywienia w procesie fermentacji. W ten sposób bakterie pozyskują potrzebną im energię, ale również dostarczają ją do całego organizmu człowieka. Ich działalność umożliwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu, które poprzez jelita są rozprowadzane do innych części ciała. W ten sposób przyswajane są witaminy i mikroelementy. Przykładowo witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi i odgrywają istotną rolę w metabolizmie. Są niezbędne do uwolnienia energii z pożywienia i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz zdrową skórę. Z kolei witamina K jest potrzebna, aby procesy krzepnięcia krwi zachodziły prawidłowo.

Wpływ funkcjonowania jelit na nasz nastrój

Bakterie bytujące w jelitach mają o wiele większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. W znaczący sposób wpływają na działanie układu nerwowego, a tym samym pracę mózgu, co z kolei ma znaczenie dla dobrego nastroju. Dotychczas przeprowadzone badania pokazują, że znaczna część serotoniny, która odpowiada za pozytywny nastrój, znajduje się w przewodzie pokarmowym. Serotonina to neuroprzekaźnik, tzw. hormon szczęścia, który wspiera proces przekazywania informacji pomiędzy różnymi częściami mózgu. Gdy jej brakuje, pojawiają się problemy ze snem, depresja i inne przypadłości związane z układem nerwowym. Aby utrzymać właściwy poziom serotoniny, potrzebny jest tryptofan, który trzeba dostarczać wraz z pożywieniem, a jego źródłem są: chude mięsa, ryby, mleko, sery, jajka, nasiona roślin strączkowych i pestki dyni. Niestety zaburzenia w obrębie jelit powodują problemy z wchłanianiem i wytwarzaniem potrzebnych substancji, dlatego tak ważne jest zachowanie ich zdrowia.

Połączenie między jelitami a mózgiem

Pomiędzy mózgiem i jelitami istnieje połączenie. Mózg wysyła sygnały regulujące ruchliwość jelit i procesy trawienne. Natomiast jelita wraz z całą mikroflorą oddziałują na neuroprzekaźniki w mózgu, co wpływa bezpośrednio na nastrój, a nawet poziom stresu i lęku. Aby zachować prawidłowe funkcje organizmu, niezbędna jest zdrowa mikroflora jelit. W jej utrzymaniu pomoże colostrum, które jest dostępne m.in. na stronie Genactiv.eu. Colostrum obfituje w składniki aktywne wspomagające prawidłowy rozwój mikrobioty. Jest naturalną substancją pozyskiwaną od krów, która działa jak prebiotyk. Stwarza odpowiednie warunki do utrzymania mikroflory jelit we właściwym stanie.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

pp

0 0

dla biedniejszych to, kiszone ogórki ,kiszona kapusta 19:03, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz