Zamknij
REKLAMA

Konsultacja z chirurgiem naczyniowym - w jakiej sytuacji jest wskazana?

13:38, 25.03.2020 | artykuł sponsorowany
REKLAMA

Chirurgia jest wymagającą dziedziną medycyny, dlatego została w niej wyodrębniona specjalizacja, jaką jest chirurgia naczyniowa. Obejmuje diagnostykę oraz leczenie operacyjne naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z problemami naczyniowymi boryka się prawie jedna trzecia społeczeństwa w Polsce. Kiedy konieczna jest pomoc chirurga naczyniowego?


Chirurgia naczyniowa - co obejmuje specjalizacja?

W ramach chirurgii naczyniowej przeprowadzana jest diagnostyka i leczenie zaburzeń występujących w naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych. Dotyczy wszelkiego rodzaju patologii związanych z naczyniami żylnymi, tętniczymi i limfatycznymi. Chirurg naczyniowy w Poznaniu pomaga w sytuacji, gdy niezbędne jest udrożnienie naczyń krwionośnych. Usuwa zrosty i zmiany miażdżycowe. Jego wiedza i umiejętności są potrzebne, gdy trzeba ocenić, czy tętniak może zostać usunięty - przeprowadza również operację jego usunięcia. Chirurgia naczyniowa to co innego niż kardiochirurgia i neurochirurgia.
 

Schorzenia, którymi zajmuje się chirurg naczyniowy

W obrębie układu krwionośno-limfatycznego mogą pojawiać się różne dysfunkcje, w których leczeniu chirurgia naczyniowa w Poznaniu może pomóc. Do specjalisty należy się zgłosić w przypadku:

• chorób układu krążenia o podłożu zapalnym;
• zmian miażdżycowych w obrębie kończyn dolnych lub tętnic szyjnych;
• przewlekłych i ostrych chorób żył: żylaków, choroby zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żył głębokich;
• zatorów - szczególnie gdy ma miejsce w tętnicy płucnej;
• zespołu stopy cukrzycowej (objawem choroby są niegojące się rany na stopach);
• zakrzepowo-zrostowego zapalenia naczyń (choroby Buergera);
• tętniaków, także tętniaków aorty brzusznej oraz piersiowej i naczyń trzewnych;
• nowotworów układu naczyniowego.

Chirurdzy naczyniowi, dostępni pod adresem www.neomedica.pl, służą radami i pomocą w każdej sytuacji wymagającej konsultacji lub interwencji. Wszystkie niepokojące objawy powinny być zgłaszane, a należą do nich tzw. pajączki na nogach oraz drętwienie lub mrowienie kończyn. Nie wolno bagatelizować takich objawów jak duszności i ból zamostkowy, ponieważ mogą sygnalizować zator tętnicy płucnej.
 

Diagnostyka - ocena naczyń

Aby sprawdzić stan naczyń, konieczne jest przeprowadzenie badania. Gdy widoczne są pajączki albo ma miejsce mrowienie lub drętwienie nóg, wówczas diagnozę stawia się na podstawnie badania USG doppler żył i tętnic kończyn. Przy pomocy USG doppler bada się również tętnice szyjne i kręgowe. W ten sposób uzyskiwany jest obraz przepływu krwi, co pozwala na ocenę drożności tętnicy. W przypadku dolegliwości w rejonie brzucha można zgłosić się na USG doppler aorty brzusznej w Poznaniu. Dzięki temu badaniu możliwa jest szybka interwencja. Czasem operacja jest niezbędna od razu. Chirurg naczyniowy diagnozuje i przeprowadza operacje, ale może też realizować nieskomplikowane zabiegi takie jak skleroterapia, czyli usuwanie żylaków poprzez ostrzykiwanie lekiem.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA