Zamknij
REKLAMA

Nowoczesny i ekonomiczny dom - jak wybrać odpowiedni projekt?

14:53, 15.10.2020 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
REKLAMA

Czym cechuje się ekonomiczny dom? Z pewnością na pierwszym miejscu wśród skojarzeń stawiany jest niski koszt budowy. Jednak tuż za tym parametrem pojawia się kolejny, jeszcze dwie, trzy dekady temu traktowany po macoszemu - mowa o niskich kosztach utrzymania. Czy da się rozsądnie pogodzić te dwie kwestie?Mniej, znaczy mniej - wybieraj odpowiedni metraż

Każdy kolejny metr kwadratowy domu to większy koszt: budowy, a później utrzymania. Jeśli to możliwe, lepiej wybrać skromniejszy projekt pod względem metrażu, lecz z ujęciem wyższej jakości materiałów w budżecie na postawienie nieruchomości. Dlaczego? Ponieważ przełoży się to bezpośrednio na niższe przyszłe rachunki. Dom energooszczędny, a może nawet pasywny, musi być wybudowany z lepszej jakości, droższych materiałów. Ta początkowa inwestycja zwraca się jednak w niedalekiej przyszłości, w trakcie pierwszych lat eksploatacji.


Istotny jest projekt domu

Nowoczesny dom powinien być zaprojektowany nie tylko z dbałością o dostosowanie go do obowiązujących norm prawnych, ale też z uwzględnieniem praktycznych rozwiązań wewnątrz. Pracownia projektowa - domoweklimaty.pl każdą swoją propozycję opiera właśnie o tę ideę. Domy proponowane przez architektów są gotowe na przyjęcie nowych technologii, takich jak pompa ciepła czy rekuperacja, jednak z zachowaniem zdrowego rozsądku przy wycenie prognozowanych kosztów budowy, zarówno w systemie gospodarczym, jak i zleconym.


Ekonomiczny dom - parterowy, piętrowy, bliźniak?

Tzw. szeregowce są budowane najczęściej przez deweloperów. To świetne konstrukcje, które pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów budowy w skali makro, jednak mają jedną wadę - ograniczają intymność mieszkańców. Dlatego inwestorzy indywidualni starają się swoje nowoczesne domy budować jako konstrukcje wolnostojące.

Czy ekonomiczny dom może zostać urządzony w ramach jednego piętra? Oczywiście! „Parterówki” są ostatnio prawdziwym hitem i coraz częściej stają się obiektem marzeń wśród Polaków. Nie mniej jednak, chcąc mieć większy metraż, mocno oddzieloną strefę sypialnianą i nieco mniejszy obrys samego budynku, lepiej wybrać opcję z piętrem i poddaszem.


Nowoczesny projekt domu - dach płaski wraca do łask?

Wśród zainteresowanych budową domu coraz częściej pojawiają się ci, którzy preferują konstrukcje z dachem płaskim. Bryła takich nieruchomości jest zazwyczaj dość minimalistyczna, a to obecnie jedna z głównych cech nowoczesnego domu. Mimo wszystko warto jednak brać pod uwagę fakt, że nie wszędzie warunki zabudowy pozwalają na takie rozwiązanie. Utworzenie poddasza daje również kolejne metry kwadratowe, które można zagospodarować lub użyć w ramach przestrzeni magazynowej. Dlatego wciąż większość projektów domów zakłada dachy dwu- lub wielospadowe.

Chcąc wybudować nowoczesny i ekonomiczny dom, paradoksalnie… nie można oszczędzać. Przynajmniej nie do tego stopnia, żeby wszystkie elementy traktować „po kosztach”. Warto zapamiętać, że lepsze okna, termoizolacja oraz niektóre współczesne technologie przełożą się na niższe opłaty za eksploatację, a dopiero spełnienie tego warunku sprawi, że dom będzie można nazwać „ekonomicznym”.

Czytaj również: Pandemia a budowa domu - jakich projektów szukamy najczęściej?

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz