Zamknij
REKLAMA

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

10:24, 28.04.2021 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
REKLAMA

Dużo się ostatnio słyszy o szczoteczkach elektrycznych. Ich producenci deklarują, że urządzenia te pozwalają jeszcze efektywniej umyć zęby, zapewniając użytkownikowi doskonałą ochronę przed próchnicą. Czy jednak szczoteczka elektryczna w rzeczywistości jest lepsza od manualnej? Jakie są atuty obu szczoteczek?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, szczoteczki elektryczne wynaleziono już przed drugą wojną światową. W pierwotnym zamyśle miały one służyć osobom z ograniczoną zdolnością ruchową oraz użytkownikom aparatów ortodontycznych, jednak z czasem rozszerzono ich funkcje. Wydaje się, że kluczowe znaczenie w tym aspekcie miała ekspansja szczoteczek elektrycznych na rynek amerykański, do której doszło w latach 60. ubiegłego wieku. To za oceanem szczoteczki elektryczne przeszły metamorfozę, która umożliwia nam cieszenie się ich obecnym kształtem.


Czym jest i kiedy powstała szczoteczka elektryczna?

Znane dziś szczoteczki elektryczne mają okrągłą głowicę czyszczącą, która jest dostosowana do wykonywania ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oraz oscylacyjno-rotacyjnych połączonych z pulsacjami. Końcówki szczoteczek poruszają się bardzo szybko, bo z prędkością nawet 10 000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i 40 000 pulsacji. Są one elementami wymiennymi - na nowe trzeba zamieniać je raz na około trzy miesiące. Do pracy szczoteczka elektryczna potrzebuje prądu – urządzenie najczęściej wyposażone jest w akumulator litowy, który co jakiś czas trzeba ładować pod gniazdkiem elektrycznym (zdecydowaną mniejszością są obecnie szczoteczki elektryczne zasilane bateryjnie).


Na czym polega przewaga szczoteczki elektrycznej nad manualną?

Po porównaniu szczoteczki elektrycznej z manualną okazuje się, że szczoteczki elektryczne mają od klasycznych atutów znacznie więcej. Ich przewagi można upatrywać głównie w czterech elementach. Wyszczególniliśmy je poniżej.

1. Skuteczność czyszczenia - szczoteczki elektryczne rzeczywiście oczyszczają jamę ustną dużo efektywniej niż manualne. Duża zasługa w tym ich szybkości działania, ale nie tylko. Niebagatelny wpływ na skuteczność pracy szczoteczek elektrycznych ma także okrągła głowica czyszcząca, będąca w stanie doskonale otoczyć podczas mycia wszystkie powierzchnie zęba.

2. Wszechstronność - urządzenia z wbudowanym w rękojeść silnikiem potrafią dopasować sposób pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Współczesne szczoteczki elektryczne mają do zaproponowania kilka trybów czyszczących, w tym między innymi program wybielający, wzmacniający dziąsła czy polerujący.

3. Łatwość mycia - wiele osób ma problem z myciem zębów zalecaną przez stomatologów techniką, co często prowadzi do podrażnień i uszkodzeń szkliwa. Nie wspominając już o tym, że mało kto z nas czyści uzębienie przez rekomendowane dwie minuty. Korzystając ze szczoteczki elektrycznej, nie musisz się tym wszystkim martwić. Sprzęt oczyszcza uzębienie automatycznie, a za odmierzanie dwuminutowego czasu czyszczenia odpowiadają zainstalowane w nim timery.

4. Wytrzymałość - końcówki czyszczące należy wymieniać w szczoteczkach elektrycznych wprawdzie raz na trzy miesiące, jednak ich rękojeść większości użytkowników służy przez długie lata. Nawet w sytuacji, gdy z jednej szczoteczki elektrycznej korzysta cała rodzina (oczywiście podobna praktyka jest bezpieczna tylko w sytuacji, gdy każdy z użytkowników posiada własną końcówkę czyszczącą).


Dla kogo lepszą inwestycją może się okazać szczoteczka manualna?

Szczoteczki elektryczne mają zdecydowanie więcej atutów od manualnych - nic więc dziwnego, że to one są przez stomatologów najbardziej rekomendowane do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Bogaty wybór takich produktów znajdziesz w sklepie denthelp.pl Nie oznacza to jednak, że szczoteczki manualne we wszystkim ustępują swoim młodszym siostrom. Główny atut klasycznych szczoteczek to przede wszystkim… cena. Szczoteczkę manualną możemy nabyć praktycznie w każdej drogerii, hipermarkecie, czy jakimkolwiek innym miejscu za około 10 złotych. Szczoteczki elektryczne są niestety dużo droższe – ich ceny zaczynają się od mniej więcej 50 złotych, jednak porządna szczoteczka elektryczna z tak zwanej „średniej półki” to już wydatek około 200-300 złotych.

Szczoteczka manualna okaże się więc lepszym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które nie chcą wydawać większej kwoty na sprzęt do pielęgnacji jamy ustnej. Ten atut szczotki manualnej jest jednak złudny, ponieważ jak pokazuje doświadczenie, wiele osób czyści szczoteczkami klasycznymi uzębienie w sposób nieprawidłowy, co wiążę się z odkładaniem się w jamie ustnej niepożądanych bakterii, i co za tym idzie - wieloma chorobami, które skutkują kosztownymi wizytami u stomatologa. Niektórzy użytkownicy zwracają również uwagę, że szczoteczek manualnych nie trzeba ładować, dzięki czemu rzekomo korzysta się z nich wygodniej. Należy mieć jednak na uwadze, że współczesne szczotki elektryczne mają zainstalowane bardzo wytrzymałe akumulatory, które pozwalają na nawet kilka tygodni czyszczenia na jednym naładowaniu, a więc uciążliwość związana z koniecznością ładowania sprzętu jest w ich wypadku znikoma.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%