Zamknij
REKLAMA

Jak sprawdzić czy auto ma OC?

14:31, 08.06.2021 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
REKLAMA

Kolizja, wypadek czy po prostu zakup auta używanego to najczęściej występujące sytuacje, w których kierowcy chcą sprawdzić czy pojazd posiada ubezpieczenie OC. Na weryfikację spełnienia ustawowego obowiązku jest kilka metod, oferowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.


1. Możliwości oferowane przez UFG
2. Baza CEPiK
3. Brak OC? Jak najszybciej kup polisę

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wynika bezpośrednio z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152). Za niepodporządkowanie się zapisom ustawy grożą dotkliwe konsekwencje, dlatego w sytuacji wątpliwości, czy kierowca wykupił stosowane ubezpieczenie, należy to zweryfikować.


Możliwości oferowane przez UFG

Najwięcej możliwości weryfikacji ważności ubezpieczenia OC komunikacyjnego oferuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli instytucja zrzeszająca krajowe i zagraniczne firmy ubezpieczeniowe, działające na terenie Polski i oferujące obowiązkowe ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników. Na swojej stronie internetowej UFG udostępnia możliwość sprawdzenia ubezpieczenia OC lub AC. Weryfikacja następuje na podstawie numeru VIN pojazdu lub numeru dowodu rejestracyjnego, a jej efektem jest informacja o modelu i marce samochodu, numerze polisy OC oraz podmiocie, który ten pojazd ubezpieczył.

To jednak nie jedyna możliwość. UFG udostępnia także dwie aplikacje mobilne, dzięki którym można dokonać szybkiej weryfikacji aktualności polisy OC. Pierwsza to aplikacja "Na Wypadek" i jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo przydatna w przypadku uczestnictwa w kolizji lub wypadku drogowym. Oprócz informacji o polisie OC, aplikacja przypomina o kończącej się ważności ubezpieczenia, jest źródłem wzoru oświadczenia o kolizji drogowej oraz zawiera porady co zrobić, jeśli sprawcą stłuczki jest obcokrajowiec. Druga aplikacja to "UFG Kup Auto". To narzędzie jest przeznaczone dla osób, które chcą zweryfikować polisę OC samochodu używanego przed jego zakupem. Dodatkowym profitem z jej używania jest możliwość wygenerowania umowy kupna sprzedaży samochodu oraz pisma do firmy ubezpieczeniowej z informacją o nabyciu pojazdu.


Baza CEPiK

Ważność polisy OC można bez przeszkód sprawdzić również w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Aby to zrobić, należy na stronie tej instytucji wybrać odpowiednią opcję i wpisać dane pojazdu - numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. Korzystanie z tej bazy jest uzasadnione głównie w przypadku zakupu auta używanego, ponieważ oprócz informacji o ubezpieczeniu, potencjalny nabywca może znaleźć tam szereg innych, przydatnych informacji, dotyczących m.in. ważności badań technicznych, parametrów samochodu, jego historii czy informacji dotyczących zmiany właścicieli.


Brak OC? Jak najszybciej kup polisę

Posiadacze pojazdów mechanicznych zwykle dbają o to, aby wykupić na czas polisę OC. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy weryfikacja ważności tej polisy dała negatywny wynik? Należy jak najszybciej wyjaśnić sytuację lub wykupić nową polisę. Najlepiej skorzystać z strony https://porownywarki-ubezpieczen.pl/ - porównywarka oc pomoże wybrać najtańszą ofertę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz załatwić wszystkie formalności przez internet. Dzięki niej można szybko i skutecznie wykupić nową polisę, a tym samym spełnić ustawowy obowiązek posiadacza pojazdu mechanicznego.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%