Zamknij
REKLAMA

Jak unikać oszustów finansowych w Internecie

10:52, 02.09.2021 | Poradnik
Skomentuj fot. depositphotos
REKLAMA

Oszustwa biznesowe i finansowe zdarzają się każdego dnia. Każdy, kto posiada komputer lub telefon, jest narażony na oszustwa w ten czy inny sposób. Podczas gdy próby tych oszustów mogą być czasami łatwo zidentyfikowane, inne próby mogą być bardziej nieuchwytne i dobrze przemyślane. Oszuści mają po swojej stronie technologię. Łatwo i niedrogo jest stworzyć fałszywą stronę internetową, fałszywe dokumenty z przekonującym logo, a nawet tak specyficzną dokumentację jak konosamenty. Łatwo można stworzyć wrażenie, że mamy do czynienia z legalną firmą lub transakcją handlową, co wymaga zarówno od ubezpieczycieli, jak i ubezpieczonych zachowania czujności.

Poniżej przedstawiamy typowe zachowania oszustów, przed którymi możesz się uchronić:


1. Żądanie pieniędzy z góry.

Zignoruj każdą reklamę, e-mail lub zimnego rozmówcę, który zagwarantuje Ci szybką pożyczkę w zamian za opłatę z góry i nigdy nie podawaj mu numeru karty kredytowej lub konta bankowego. Legalni pożyczkodawcy będą pobierać opłaty po zatwierdzeniu pożyczki, a nie przed.


2. Bez sprawdzania zdolności kredytowej.

Większość legalnych pożyczkodawców nie zatwierdzi pożyczki osobistej bez uprzedniego sprawdzenia historii kredytowej i oceny kredytowej pożyczkobiorcy. Oszuści często celują w osoby lub firmy ze złymi kredytami lub problemami z zadłużeniem i kuszą ich ofertami pożyczek, których legalne instytucje finansowe nie mogą zapewnić. Jeśli nie proszą o historię kredytową, mogą nie być prawdziwą instytucją.


3. Oferta jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa.

Oszuści często twierdzą, że mają specjalne kontakty lub mogą znaleźć pożyczki, których nie mogą udzielić inne firmy. Jeśli limit kredytowy jest wyższy lub stopa procentowa niższa niż wszystko inne, co widziałeś, bądź czujny - zwłaszcza jeśli masz słabą zdolność kredytową. Jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, zazwyczaj tak właśnie jest.


4. Nacisk na natychmiastowe podjęcie decyzji.

Oszuści często naciskają, abyś podjął decyzję natychmiast, nawet jeśli nie widziałeś oficjalnej oferty. Legalni pożyczkodawcy nigdy nie będą naciskać na podpisanie umowy pożyczki przed zapoznaniem się z oprocentowaniem i warunkami.


5. Nieoczekiwane załączniki wiadomości e-mail.

Nigdy nie otwieraj załączników wiadomości e-mail od nieznanych nadawców, nawet jeśli wyglądają na legalne lub pochodzą od zaufanych osób. Phisherzy coraz lepiej radzą sobie z podszywaniem się pod takie podmioty jak banki, firmy obsługujące karty kredytowe i portale społecznościowe, co oznacza, że łatwiej niż kiedykolwiek jest oszukać nawet najbystrzejsze cele. Jeśli masz zainstalowane na komputerze oprogramowanie zabezpieczające, powinno ono wyłapać wiele niedoszłych złośliwych programów, ale nie polegaj na nim jako na jedynej linii obrony.


6. Słaba gramatyka i struktura.

W dobie szybkiej komunikacji, nie jest niczym niezwykłym zauważyć sporadyczną literówkę lub źle postawiony przecinek w e-mailu od legalnego pożyczkodawcy. Jednak większość firm posiada proces weryfikacji treści wiadomości e-mail przed ich wysłaniem w świat, więc liczne błędy powinny być natychmiastowym sygnałem ostrzegawczym. E-maile phishingowe często "brzmią" dziwnie i zawierają błędy ortograficzne, brak czasów, przestawione słowa i ogólniki.


7. Znany adres e-mail.

Oszuści wyłudzający informacje wiedzą, że użytkownik jest bardziej skłonny otworzyć wiadomość i zaufać jej treści, jeśli wygląda ona tak, jakby została wysłana przez firmę lub osobę, którą zna. W tym celu subtelnie zmieniają nazwę domeny w adresie e-mail nadawcy. Na przykład, jeśli prawidłowy adres e-mail to [email protected], wiadomość phishingowa może zostać wysłana jako [email protected] Subtelne dodanie myślnika może być jedyną wskazówką, że jest to oszustwo. Jednym ze sposobów na wychwycenie fałszywej wiadomości e-mail jest najechanie kursorem myszy na link, aby zobaczyć adres docelowy. Jeśli wygląda on na nieznany lub wskazuje miejsce docelowe inne niż domena, zgłoś go lub usuń.


8. Sposoby kontaktu.

Organ państwowy nigdy nie skontaktuje się z Tobą przez e-mail, tekst lub media społecznościowe z informacjami na temat spraw finansowych. Jeśli otrzymujesz e-maile od rządu, zawsze będą one pochodziły z rozszerzenia ".gov". Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, użyj przeglądarki internetowej, aby wyszukać adres e-mail. Oficjalne rządowe adresy e-mail prawdopodobnie pojawią się w wynikach wyszukiwania, natomiast maile od oszustów - nie.


9. Podszywanie się pod przedstawicieli organów ścigania.

Podobnie, członkowie organów ścigania nigdy nie zadzwonią do Ciebie z prośbą o podanie poufnych danych lub dokonanie płatności w celu uniknięcia aresztowania, grzywny, deportacji lub zatrzymania. Oszuści mogą nawet podawać numery odznak lub nazwiska prawdziwych funkcjonariuszy organów ścigania, aby sprawić wrażenie, że są one legalne i przestraszyć Cię, że się do nich zastosujesz. Nie poddawaj się presji - po prostu rozłącz się.

Jak widzimy utrata pieniędzy lub nieruchomości w wyniku oszustw i wyłudzeń może być druzgocąca. I jest ważniejsze niż kiedykolwiek, aby rozpoznać różnicę między godnymi zaufania pożyczkodawcami a oszustami. Musimy być bardzo ostrożni i uważni w dobie nowoczesnych technologii.

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%