Zamknij
REKLAMA

5 ważnych odkryć, które dokonano przez przypadek

16:17, 14.09.2021 | Poradnik
Skomentuj
REKLAMA

Czy nie zastanawiacie się czasem, jak coś zostało wymyślone? Na świecie istnieje wiele zaskakujących urządzeń, tak jak choćby baterie, tarka do sera czy automaty hazardowe na darmowe spiny za rejestrację bez depozytu 2021. Oczywiście wynalezienie niektórych przedmiotów nie ma w sobie nic romantycznego i jest jedynie zwieńczeniem długiej pracy opartej na próbach i błędach.

Z drugiej strony nie brakuje historii, które wprawiają w zdumienie. Czasem jakieś odkrycie lub wynalazek są jedynie dziełem przypadku. Zdarza się, że naukowiec pracuje nad jakimś wynalazkiem, jednak przez przypadek odkrywa coś zupełnie innego. Co więc łączy mikrofalówkę, penicylinę i jedną z ulubionych przekąsek Amerykanów? Pewnie już się domyślacie, że wszystkie te rzeczy zostały wynalezione przez kompletny przypadek! Dziś przedstawimy Wam zwariowane historie, które stoją za 5 ważnymi odkryciami. Czy wiedzieliście, jak zostały wynalezione przedmioty z naszej listy?

Karteczki samoprzylepne

Wynalazek karteczek samoprzylepnych, ulubionego artykułu biurowego pracowników korporacji na całym świecie, był dziełem przypadku. W 1970 roku Spencer Silver miał za zadanie odkryć mocniejszy klej dla swojego pracodawcy, firmy 3M. Udało mu się stworzyć nowy klej, który był jednak nie mocniejszy, lecz słabszy niż standardowy klej. Tak więc klej ten był w stanie skleić papier, jednak nie był na tyle mocny, aby doprowadzić do rozdarcia papieru podczas próby odklejenia go. Poza tym nie zostawiał żadnych śladów po odklejeniu.

Spencer nie do końca wiedział, co zrobić z tym odkryciem, więc odłożył klej na bok, aż pewnego dnia, jego znajomy Art Fry użył kleju do pokrycia kilku zakładek do książek, aby nie wypadły spomiędzy stron. Art szybko zdał sobie sprawę z praktyczności tego rozwiązania i możliwości zastosowania go na szeroką skalę. Wkrótce firma opracowała karteczki samoprzylepne, które szybko podbiły serca pracowników biur w całej Ameryce. Ciekawostką może być fakt, że do lat 1990, gdy wygasły prawa patentowe, firma ta miała wyłączność na produkcję karteczek.

Kuchenka mikrofalowa

Dziś kuchenki mikrofalowe są powszechnie spotykanym urządzeniem gospodarstwa domowego do gotowania lub podgrzewania żywności, ale nie zawsze tak było. Kiedy mikrofale zostały odkryte po raz pierwszy, nikt nie myślał, że mogą być one stosowane do podgrzewania żywności.

W 1945 roku Percy Lebaron Spencer, inżynier w Raytheon, pracował z magnetronami. Urządzenia te emitowały mikrofale - sygnały radiowe wykorzystywane we wczesnych systemach radarowych. Pewnego dnia Spencer zauważył, że batonik w jego kieszeni stopił się. Nie minęło wiele czasu, zanim zdał sobie sprawę, że to mikrofale emitowane przez magnetron ogrzały jego batonik. To wydarzenie rozpoczęło serię eksperymentów na jedzeniu przeprowadzoną przez Spencera i jego kolegów.

W tym samym roku firma Raytheon zgłosiła patent na proces gotowania w mikrofalach. Pierwsza mikrofalówka o nazwie Radarange została skonstruowana już rok później, a w 1967 roku wprowadzono urządzenie na rynek amerykański. Mikrofalówka szybko zdobyła ogromną popularność. W 1986 już jedna czwarta gospodarstw domowych miała ją w swoim wyposażeniu.

Coca-Cola

Wynalazca Coca-Coli nie był sprytnym biznesmenem, sprzedawcą słodyczy ani marzycielem pragnącym wzbogacić się na branży napojów. John Pemberton chciał po prostu leczyć bóle głowy. Z zawodu farmaceuta, Pemberton używał dwóch głównych składników w nadziei na wyleczenie bólu głowy: liści koki i orzechów coli. Kiedy jego asystent w laboratorium przypadkowo zmieszał te dwa składniki z wodą gazowaną, powstała pierwsza na świecie Cola.

Mężczyźni zgodnie stwierdzili, że przez przypadek otrzymali napój, który okazał się być pyszny i orzeźwiający. Wkrótce wymyślili dla niego nazwę Coca-Cola, która funkcjonuje do dziś. Niestety, doktor Pemberton zmarł dwa lata później i nigdy nie zobaczył, jak z jego prostej mieszanki rodzi się imperium napojów bezalkoholowych. Niedługo przed śmiercią odsprzedał on swój biznes Asowi G. Candlerowi. To Candler zauważył potencjał tego napoju i stworzył jedną z najbardziej rozpoznawanych marek na całym świecie.

Chipsy ziemniaczane

Chipsy ziemniaczane, wariacja na temat frytek, zostały stworzone przez George'a Cruma, który w 1853 roku pracował jako szef kuchni w kurorcie w Saratoga Springs w stanie Nowy Jork. Pewnego dnia jeden z gości w kurorcie zamówił frytki i poskarżył się, że plasterki są zbyt grube. Aby zrobić mu na przekór, Crum stworzył cienkie jak papier i bardzo chrupiące plasterki ziemniaków, których nie dało się jeść widelcem, jak nakazywała ówczesna etykieta. Jego plan się nie powiódł, gdyż wszyscy natychmiast zakochali się w chrupiących chipsach, które wkrótce zostały nazwane Saratoga Chips.

To właśnie one zapoczątkowały wszechobecne dziś chipsy ziemniaczane. Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez uwielbianych przez wszystkich chipsów. Są one elementem obowiązkowym na każdej imprezie czy podczas wolnego wieczoru.

Penicylina

Najsłynniejszym i najważniejszym przypadkowym odkryciem jest współczesny cudowny lek - penicylina. W 1928 roku Alexander Fleming, szkocki naukowiec pracujący w londyńskim laboratorium szpitalnym, badał gronkowce, bakterie wywołujące infekcje gronkowcowe.

Przed wyjazdem na wakacje naniósł trochę bakterii na kilka szalek Petriego, spodziewając się, że będą się one rozwijać podczas jego nieobecności. Zamiast tego, stało się coś odwrotnego.

Po powrocie z urlopu Fleming zauważył, że w niektórych szalkach Petriego pojawiła się pleśń, ale bakterie gronkowca nie rosły wcale lub rosły w niewielkim stopniu. Po głębszej analizie naukowiec odkrył, że pleśń wydzielała produkt uboczny, który hamował wzrost bakterii gronkowca. Nazwał go penicyliną i tak powstał pierwszy antybiotyk na świecie - zupełnie przypadkowo.

Podsumowanie

To fascynujące ile odkryć zostało dokonanych przez totalny przypadek. Do innych ciekawych przypadkowych wynalazków należą:

  • Viagra,
  • plastik,
  • zapałki,
  • płatki kukurydziane,
  • sacharyna,
  • insulina,
  • guma wulkaniczna.

Tak naprawdę nie wiadomo, ile odkryć było tak naprawdę dziełem przypadku, a ile nie, gdyż często historia odkrycia nie jest znana. Czasem zdarza się, że autor wynalazku twierdzi, że nagle wpadł na genialny pomysł, jednak tak naprawdę po prostu zapomniał on ciągu myśli, które doprowadziły go do odkrycia. Jedno jest pewne - wynalazki to często efekt jakiegoś zaskakującego połączenia lub zastosowania jakiegoś elementu na nietypowym polu. Dlatego warto mieć otwartą głowę i nie bać się niekonwencjonalnych połączeń - kto wie, może my też odkryjemy coś niesamowitego?

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

witcherwitcher

0 1

gdy przypadkowo oszust spotkał głupka tak powstała religia 18:30, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%