Zamknij

Żołnierze wielkopolskiej "Dwunastki" pamiętali o powstaniu

10:14, 28.12.2022 ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Skomentuj fot. 12 WBOT fot. 12 WBOT

Żołnierze 12. WBOT uczcili rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Na tę okazję złożyli kwiaty na grobie gen. Stanisława Taczaka - patrona brygady i pierwszego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego.

Wielkopolanie po raz drugi obchodzą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Żołnierze 12. WBOT zawsze pamiętają o bohaterach - odwiedzają groby i zapalają znicze.

- Zawsze podkreślamy, że powstanie wielkopolskie ma dla nas ogromną wartość. 12. WBOT dziedziczy tradycje powstańcze a jej patronem jest gen. Stanisław Taczak, pierwszy naczelny dowódca powstania. Każdy batalion wchodzący w skład brygady uczcił pamięć po bohaterach w swoim stałym rejonie odpowiedzialności - mówi płk Zbigniew Targoński, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzień, który przeszedł do historii Wielkopolski

27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu powstanie. W tym czasie stolicę wielkopolski wizytował Ignacy Jan Paderewski, który podróżował do Warszawy w celu objęcia stanowiska premiera rady ministrów w odrodzonej Rzeczpospolitej.

Tego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. W ramach kontrmanifestacji, Niemcy urządzili pochód przez Poznań. Doszło do zrywania flag alianckich i napadania na polskie instytucje, co wywołało zamieszki i spontaniczną walkę. W niedługim czasie, powstańcom udało się opanować całą Prowincję Poznańską, a Wojska Wielkopolskie osiągnęły siłę przeszło 100 tysięcy żołnierzy.

Gen. Stanisław Taczak - pierwszy naczelny wódz powstania i patron 12 WBOT

Urodził się 8 kwietnia 1874 roku w Mieszkowie. Był pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej, później generałem brygady Wojska Polskiego. Swoją charyzmą i kompetencjami potrafił zjednać sobie i zintegrować żywiołowo powstające oddziały podczas powstania wielkopolskiego. Był głównym planistą i organizatorem sztabu powstańczego, który stał się narzędziem dla ówczesnego płk Józefa Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego Wojskami Wielkopolskimi.

W okresie późniejszym dowodził 11. Pułkiem Strzelców Wielkopolskich. Podczas Bitwy Warszawskiej, w dniach 23-26. sierpnia 1920 pełnił obowiązki dowódcy 17. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej. 31 marca 1924 awansował na stopień generała brygady. W 1925 roku zamieszkał w Gnieźnie i objął dowództwo 17. Dywizji Piechoty.

W 1930 roku, po przejściu w stan spoczynku, zaangażował się w prace na temat upamiętnienia dziejów Powstania Wielkopolskiego oraz w wielkopolski ruch pożarniczy. W chwili wybuchu II wojny światowej, jako generał w stanie spoczynku trafił do niewoli, po 1945 roku wrócił do Polski.

Zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku i tam go pochowano. Po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Od stycznia 2019 roku 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nosi jego imię.

(ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

SuperSuper

4 9

My wszyscy Wielkopolanie pamiętamy?❤️ 10:48, 28.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

VERSOVERSO

6 12

Wczoraj oglądnąłem antypolskie fakty TVN-WSI i co ? Ani jednego zdania wzmianki o Powstaniu Wielkopolskim. Dlaczego mnie to nie dziwi ? 12:01, 28.12.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

******

6 3

Oglądaj i czytaj ze zrozumieniem, potem się wypowiadaj, ale z sensem. 15:12, 28.12.2022


oglądaj moskiewskieoglądaj moskiewskie

2 1

TVP Info,tam ci wytłumaczą kto jest winny żeś głu.i i szpetny 16:03, 31.12.2022


0%