Zamknij
REKLAMA

Dzisiaj Światowy Dzień Braille’a

11:02, 04.01.2022 | mjr Danuta Zielińska
Skomentuj fot. mjr Danuta Zielińska
REKLAMA

4 stycznia, w rocznicę urodzin Louisa Braille’a, francuskiego twórcy alfabetu dla osób niewidomych, obchodzimy Światowy Dzień Braille’a. Dzięki alfabetowi Braille'a osoby niewidome i niedowidzące, mogą korzystać z różnych sfer aktywności na zasadzie równości z innymi osobami.

Alfabet Braille’a umożliwia osobom niewidomym czytanie książek i czasopism, sporządzanie własnych notatek, zapisywanie numeru telefonu czy też odczytywanie nazw leków umieszczonych na opakowaniach.

Podstawa alfabetu to sześciopunkt ułożony w kształt prostokąta, który dzięki różnorodnej konfiguracji liczby punktów może uzyskać aż 63 znaki. Ze względu na swój uniwersalny charakter, posługują się nim osoby niewidome i niedowidzące na całym świecie.

Dla osób odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym we Wronkach dostępnych jest kilkanaście książek w języku Braille’a oraz ponad tysiąc audiobooków na nośnikach analogowych a także podstawowe akty prawne na płytach CD do odsłuchania w formie audio. W dziale penitencjarnym zatrudnieni są też funkcjonariusze przeszkoleni w posługiwaniu się pismem Braille’a.

(mjr Danuta Zielińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%