Zamknij

Centrum Symulacji Medycznych już otwarte

11:06, 04.03.2019 PWSZ w Pile Aktualizacja: 11:07, 04.03.2019
Skomentuj fot. PWSZ w Pile fot. PWSZ w Pile

Ćwiczenia przypadków skomplikowanych i rzadkich oraz sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych w warunkach klinicznych, ale w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu nie powoduje krzywdy pacjenta. Tak właśnie uczyć będą się studenci pielęgniarstwa w Państwowej Wyższe Szkole Zawodowej im. St. Staszica w Pile.

Symulację medyczną uznaje się za najnowocześniejszą i jedyną metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przeddyplomowego. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i specjalnie przeszkolonym wykładowcom/instruktorom, studenci kierunku pielęgniarstwo PWSZ w Pile, będą doskonale przygotowani do wykonywania zawodu.

W piątek Centrum Symulacji Medycznych zostało oficjalnie otwarte. W uroczystości udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która wraz ze studentami kierunku pielęgniarstwo dokonała przecięcia wstęgi; Piotr Ziółkowski - dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego; parlamentarzyści  Grzegorz Piechowiak, Marcin Porzucek, Błażej Parda, starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz władze miast i powiatów z regionu, dyrektorzy szpitali oraz naczelne pielęgniarki z jednostek współpracujących z uczelnią - z dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Pile Rafałem Szucą na czele, jak również przedstawiciele instytucji partnerskich PWSZ w Pile.  

- Macie Państwo znakomite możliwości kształcenia kadr medycznych - podkreśliła minister Szczurek-Żelazko, otwierając Centrum z rektorem uczelni drem hab. Donatem Mierzejewskim, prof. PWSZ w Pile. - Pamiętam, że kiedy kończyłam pielęgniarstwo, zastrzyki domięśniowe wykonywane były na koleżankach z roku. Obecnie sprzęt, jakim dysponuje Centrum, daje możliwość nauki w najnowocześniejszych warunkach. Ministerstwo zdaje sobie sprawę z deficytu pracowników służby zdrowia, dlatego właśnie uruchomione zostały środki na tworzenie tego typu centrów. Należy pamiętać, że CSM to nie tylko znakomicie wyposażone sale dydaktyczne wysokiej i niskiej wierności, ale to przede wszystkim specjalistyczna kadra, przygotowująca scenariusze medyczne. Gratuluję więc dobrej realizacji projektu, dziękuję partnerom przedsięwzięcia i życzę powodzenia w rozwijaniu nowych możliwości uczelni.

Po części oficjalnej przyszła kolej na sprawdzenie w praktyce działanie tej nowoczesnej jednostki. Zaczęło się od akcji ratowników medycznych, którzy dowieźli pacjenta do szpitala. Goście mogli więc zobaczyć, jak studenci i wykładowcy ćwiczą w salach: opieki pielęgniarskiej  wysokiej wierności; symulacji z zakresu ALS (Advance Life Support); symulacji z zakresu BLS (Basic Life Support); umiejętności pielęgniarskich; umiejętności technicznych oraz sali egzaminacyjnej OSCE/ sali ćwiczeń do debriefing. Można było także zobaczyć pomieszczenie kontrolne, z którego wykładowcy mają możliwość sterowania elektronicznymi pacjentami oraz gdzie nagrywana są działania studentów, wykonujących procedury medyczne.

Dzięki Centrum Symulacji Medycznych nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego odbywać się będzie z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy klinicznych w specjalistycznych pracowniach multimedialnych, przypominających oddział szpitalny z użyciem zaawansowanego symulatora pacjenta i tzw. trenażerów, umożliwiających naukę praktyczną.

Całkowity koszt powstania tego najnowocześniejszego centrum kształcenia medycznego w regionie to ponad 2,5 mln zł.

(PWSZ w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%