Zamknij

Piła: Wielkopolskie Sympozjum Onkologiczne

19:28, 21.03.2019 fp Aktualizacja: 19:35, 21.03.2019
Skomentuj

Szpital Specjalistyczny w Pile był gospodarzem VII Wielkopolskiego Sympozjum Onkologicznego. Te cykliczne spotkania naukowe poświęcone są nowotworom o różnych lokalizacjach narządowych, są także okazją do spotkania z organizacjami pacjentów.

Konferencja, zorganizowana przez Wielkopolskie Centrum Onkologii, była adresowana nie tylko do lekarzy specjalistów z dziedziny onkologii i radioterapii, ale w dużej mierze do lekarzy rodzinnych, których rola we wczesnej diagnostyce nowotworów jest niezwykle ważna w wyleczeniu pacjenta.

- To pierwsze takie spotkanie w naszym szpitalu, co jest dla nas dużym wyróżnieniem - podkreślił dyrektor pilskiej lecznicy Rafał Szuca witając uczestników sympozjum, a wśród nich - jak podkreślił - wielu przyjaciół Szpitala Specjalistycznego.

- W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe w Wielkopolsce. Wyniki leczenia oraz przeżycia naszych chorych są coraz lepsze, ale wciąż dalekie od oczekiwań - mówił prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, przewodniczący komitetu naukowego Wielkopolskiego Sympozjum Onkologicznego. - Zjawisko to związane jest ze zbyt późnym zgłaszaniem się chorych w zaawansowanym stadium choroby do leczenia onkologicznego. Postanowiliśmy poprawić tę sytuację wdrażając cykliczne spotkania naukowe poświęcone nowotworom o różnych lokalizacjach narządowych. Staramy się na nich przybliżać zagadnienia związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem lekarzom reprezentującym różne dziedziny medycyny, szczególnie lekarzom rodzinnym. Promując naszą edukacyjną propozycję cyklicznie organizujemy sympozja w byłych miastach wojewódzkich naszego regionu. Po Kaliszu, Lesznie, Koninie, Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim nadszedł czas na Piłę.

Prof. Golusiński wspomniał swój staż sprzed wielu lat w pilskim - jeszcze "starym" - szpitalu oraz lekarzy, których wówczas poznał i których kunszt podziwiał.

- Jestem laryngologiem, stąd szczególnie dobrze pamiętam doktora Pędziwiatra. Był to wielki pasjonat w swojej pracy, który dzisiaj byłby wielokrotnie cytowany w specjalistycznych czasopismach. Zajmując się komórkami sitowymi, prześledził je od gadów, przez płazy do człowieka. Dzięki takim ludziom medycyna może się rozwijać.

Profesor mówił też o milowych krokach dla pilskiego szpitala: oddaniu w 1988 roku "nowego" obiektu przy ulicy Rydygiera, w którym po ośmiu latach pojawił się pierwszy tomograf komputerowy, w 2010 rezonans magnetyczny, a w 2018 roku zakończono budowę ośrodka radioterapii.

- To są przełomowe momenty dla tego szpitala. No i jest jego światły patron - Stanisław Staszic, najzacniejszy obywatel Piły, wybitny Polak czasów oświecenia. Jego maksyma brzmiała: "Pierwszym obowiązkiem człowieka jest pracować. Tylko przez pracę staje się obywatelem użytecznym". Pan dyrektor Szuca na co dzień wprowadza ją w życie.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prof. Julian Malicki - dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, w ośrodku radioterapii został już całkowicie zamontowany pierwszy akcelerator, są zatrudniani pracownicy, co tydzień odbywają się konsylia lekarskie, na które przyjeżdżają specjaliści onkolodzy z Poznania.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%