Zamknij

Jest ośrodek radioterapii. Powstanie oddział onkologicz

16:25, 18.11.2019 fp Aktualizacja: 16:28, 18.11.2019
Skomentuj

Dzisiaj otwarto oficjalnie Ośrodek Radioterapii w Pile. Filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii wybudowana została w sąsiedztwie pilskiego szpitala, przy ulicy Rydygiera 3.

Prof. dr hab. Juliusz Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, mówił o tym, że placówka w Pile jest drugą - po Kaliszu - filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Pilski ośrodek zapewni pacjentom, głównie z terenu północnej Wielkopolski, nowoczesne leczenie onkologiczne o najwyższych standardach. Bliskość kompleksowego, specjalistycznego ośrodka to dla osób zmagających się z chorobą nowotworową szansa na znaczącą poprawę komfortu i dostępności do leczenia. Dziennie będzie mogło się w nim leczyć 120 pacjentów. To chorzy, którzy dotąd zmuszeni byli dojeżdżać na radioterapię do Poznania, Bydgoszczy czy Szczecina.

- Ponad 10 lat temu rozpoczęliśmy rozmowy o tym, jak przybliżyć usługi medyczne z zakresu onkologii do pacjentów. Powstał pomysł, by zbudować ośrodki radioterapii poza Poznaniem - i tak się stało najpierw Kaliszu, a teraz w Pile. Ostatnie lata w Pile to proces inwestycyjny i dzisiaj oddanie ośrodka dla pacjentów - wspominał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. - Bez partnerstwa samorządowego oraz szpitali na miejscu, które są zapleczem dla ośrodka, byłoby tę inwestycję zrealizować znacznie trudniej. Takich partnerów odnaleźliśmy w Powiecie Pilskim, który przekazał działkę pod budowę, oraz w prezydencie Piły Piotrze Głowskim. Miasto sfinansowało dokumentację techniczną ośrodka, wzięło na siebie uzgodnienia budowlane, wniosło także wkład finansowy o wartości 2,5 milionów złotych. Samorząd województwa ostatecznie przekazał na ten cel 25 milionów złotych - przypomniał marszałek Woźniak.

- W zaproponowanym przez zarząd projekcie przyszłorocznego budżetu zapisane zostały 2 miliony złotych na wsparcie działań związanych z utworzeniem oddziału onkologicznego przy szpitalu w Pile - przekazał zebranym dobrą informację przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak.

- Komplementarność to słowo, które trafnie opisuje tę sytuację - że wiele elementów tutaj współgra. Pierwsze decyzje co do oddziału onkologicznego to dobre wiadomości. Dzięki temu pacjent onkologiczny będzie miał możliwość uzyskania wszelkiej pomocy na miejscu, w Pile - podkreślił prezydent Piotr Głowski.

 - Na co dzień budujemy ulice, szkoły, hale sportowe, ale bunkrów samorząd nie buduje zbyt wielu, więc było w tym mnóstwo pracy włożonej przez moich współpracowników. Bardzo im za to dziękuję - dodał Piotr Głowski.

- To dobrze ulokowane pieniądze - publiczne na inwestycję i pieniądze podatnika na leczenie pacjentów. Niezwykle ważne jest też to, by miał kto leczyć pacjentów. Chodzi o to, by stworzyć kadrę związaną z ośrodkiem, a nie tylko do niego dojeżdżającą - zaznaczyła Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

- Już od zeszłego tygodnia pracujemy pełną parą. Nie nadążamy z przyjmowaniem pacjentów. To efekt dobrej współpracy, jaką ponad rok temu nawiązałam ze szpitalem w Pile oraz kliniką Ars Medical - podkreśliła Agnieszka Żyromska, kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile, wcześniej wieloletni kierownik zakładu radioterapii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Jestem dzisiaj szczęśliwym człowiekiem. Moje szczęście jest szczęściem moich pracowników oraz pacjentów. Szpital w Pile jest placówką wielospecjalistyczną, stąd oferowane tu procedury powinny być wysokospecjalistyczne. Ośrodek radioterapii to ogromna wartość dodana dla naszego regionu - powiedział dyrektor pilskiego szpitala Wojciech Szafrański.

Po czym… sparafrazował słowa piosenki Anny Wyszkoni "Oszukać los": Powietrze nagle stało się duszne / Słowa zabierają tlen /Odkładam nagle cały świat na później / Próbuje wziąć głęboki wdech bezskutecznie / Beznamiętnie wyrzucam gniew / Całą złość wykrzyczeć chcę / I prosto w twarz się śmiać / Oszukać los / Siłę mam by zacząć jeszcze raz / Chcę zacząć jeszcze raz.

- Tutaj te słowa mają szczególny wymiar. Są szokiem, z którym pacjent spotyka się niespodziewanie. Co robić, by oszukać los, dać pacjentowi silę, by zaczął jeszcze raz? Moja odpowiedź jest prosta: trzeba pokochać pacjenta takim, jaki jest, i stworzyć mu skrawek nieba. Aby można było go leczyć według najnowszej wiedzy medycznej i według najwyższych standardów. Dziękuję, że takie zostały tu stworzone - dodał dyrektor Wojciech Szafrański.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%