Zamknij

Dopadło cię przeziębienie? Poznaj 5 jego głównych objawów, które możesz zlikwidować!

11:55, 20.01.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 13:02, 20.01.2022
Skomentuj

Infekcja górnych dróg oddechowych, zwana potocznie przeziębieniem, jest szczególnie często diagnozowana w sezonie jesienno-zimowym. Latem dotyka ona głównie osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach. Bez względu na porę wystąpienia przeziębienia ma jednak ono podobne objawy. Dzięki charakterystycznemu przebiegowi można skutecznie je zwalczyć, zanim przekształci się w poważniejszą chorobę jak grypa czy zapalenie płuc.


1. Ból gardła i kaszel

Przeziębienie może zostać wywołane przez aż 200 różnych grup wirusów.  Mimo to przebieg infekcji jest w każdym przypadku zbliżony. Zwykle pierwszym zwiastunem tego, że układ odpornościowy walczy coraz mniej efektywnie z drobnoustrojami, jest uczucia drapania lub łaskotania w gardle. To oznaka rozwijającego się stanu zapalnego. Bardzo szybko pojawia się też ból i kaszel.

Kaszel przez kilka pierwszych dni ma postać nieproduktywną. Jeśli jest bardzo dokuczliwy, możesz sięgnąć po syrop lub tabletki przeciwkaszlowe. Pamiętaj również, by nawilżać gardło, pijąc dużo wody lub wykonując inhalacje solą fizjologiczną.

Gdy przekształci się w formę produktywną, organizm może pozbyć się wydzieliny zwanej potocznie plwocinami lub flegmą. Warto wówczas sięgnąć po tabletki na kaszel mokry. Dzięki nim śluz stanie się bardziej wodnisty, co ułatwi odkrztuszanie wydzieliny wraz z drobnoustrojami.


2. Katar

Wraz z kaszlem pojawia się nieżyt nosa. Popularne powiedzenie mówi, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Stwierdzenie to jest dalekie od prawdy. Nieleczony nieżyt nosa sprawia, że wydzielina wraz z drobnoustrojami spływa do gardła i zaczyna atakować dalsze części dróg oddechowych. Pozornie niegroźne przeziębienie może doprowadzić do zapalenia płuc.

Aby do tego nie dopuścić, sięgnij po spray lub krople do nosa. Pozwoli ci to także sprawnie oddychać i spać spokojnie.


3. Gorączka

Przy przeziębieniu może wystąpić gorączka. W odróżnieniu od infekcji bakteryjnej przy tej wywołanej przez wirusy jest ona umiarkowana i pojawia się dopiero po kilku dniach.

Wbrew pozorom gorączka jest stanem pożądanym podczas przeziębienia. Przy podwyższonej temperaturze układ immunologiczny sprawniej radzi sobie z pokonywaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli jednak ciepłota ciała wzrośnie powyżej 38,5 st. Celsjusza, konieczne jest podanie środka przeciwgorączkowego. Wśród leków na objawy przeziębienia i grypy, które pomogą w obniżeniu temperatury ciała, dominują preparaty na bazie paracetamolu. Często zawierają również substancje czynne, które łagodzą inne objawy przeziębienia jak np. katar. 


4. Ból głowy i zatok

Gorączka i katar towarzyszące przeziębieniu mogą powodować ból głowy i zatok. Sięgnij wówczas po środki przeciwbólowe lub zestawy do płukania zatok albo skorzystaj z domowych sposobów.

Ulgę przyniesie ci wykonywanie inhalacji przy pomocy nebulizatora i soli fizjologicznej. Inną skutecznym sposobem jest tzw. parówka. Aby ją wykonać, do dowolnego naczynia wlej wrzącą wodę i dodaj odrobinę olejku eterycznego (np. eukaliptusowego). Umieść głowę bezpośrednio nad unoszącą się parą i nakryj się ręcznikiem. Wytrzymaj w tej pozycji około 15-20 minut, a z pewnością odczujesz poprawę w kondycji zatok.


5. Ból mięśni

Ból mięśni jest objawem charakterystycznym dla przebiegu grypy. Może jednak wystąpić również przy przeziębieniu. Jeśli jest szczególnie dokuczliwy, możesz sięgnąć po środki zawierające paracetamol lub ibuprofen.

Pamiętaj przy tym, by zachować zalecane odstępy w stosowaniu tych substancji w zależności od dawki. Przerwa w stosowaniu tego samego środka czynnego powinna wynosić sześć godzin. U osób dorosłych w przypadku ibuprofenu jest to dawka 200-400 mg, a przy paracetamolu 1000 mg.

(Materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%