Zamknij
REKLAMA

Czy Polacy chętnie flirtują? Połowa z nas traktuje flir

10:18, 01.09.2021 | Karolina Nowak, Marketing & Communications Consultants
Skomentuj
REKLAMA

Francuski pisarz Paul Bourget powiedział o nim, że to akwarela miłości. Za jego mistrzynię uznano Marilyn Monroe. Może być niewinny lub stanowić początek wielkiej miłosnej przygody. Mowa o flircie, o który zapytano Polaków w ogólnopolskim badaniu, zrealizowanym przez agencję Biostat w ramach projektu Kalendarza artystycznego Gedeon Richter "Z miłości do…". Jaki mamy stosunek do flitu? Czy chętnie się w niego angażujemy? Co sądzimy o tej formie interakcji?

Flirt = zdrada?
Połowa respondentów uważa, że flirt, mający miejsce w sytuacji, gdy jesteśmy w związku, to zdrada - łącznie 50,3% badanej grupy. Prawie co trzeci Polak nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie (30,7 proc.). Dla 19 proc. ankietowanych flirt nie jest formą zdrady - z czego zdecydowanej odpowiedzi negatywnej udzieliło 3,3 proc. uczestników badania.

Flirt Polaków w związkach
Ponad połowa respondentów przyznała, że zdarzyło im się flirtować z własnej inicjatywy z innym mężczyzną lub kobietą, będąc w związku - 52,2 proc. Przeważająca część tej grupy zaznaczyła, że robiła to sporadycznie - 41 proc. ogółu. 47,8 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu zadeklarowało, że będąc w związku nie flirtowało z inną osobą.

Dlaczego chcielibyśmy flirtować?
Najwięcej badanych stwierdziło, że zaangażowałoby się we flirt, by stworzyć zabawne sytuacje - 34 proc. Nieco mniej, bo 30,2 proc. uczestników badania zrobiłoby to dla przeżycia dodatkowych pozytywnych emocji w życiu. Respondenci odpowiadali również, że flirt byłby sposobem na podniesienie samooceny - 28,7 proc. Oczywiście wśród odpowiedzi nie zabrakło chęci zbliżenia się do drugiej osoby - 25,7 proc. Polacy, biorący udział w badaniu, uznali flirt jako sposób na zaznaczenie swojej obecności w towarzystwie - 13,3 proc. W przypadku pytania otwartego przeważały odpowiedzi (7,3 proc.): "w żadnym przypadku nie podjąłbym/podjęłabym się flirtu". Co ciekawe, respondenci z najmłodszej grupy wiekowej 18-24 lata istotnie częściej wskazywali na zbliżenie się do innej osoby, jako cel podjęcia się flirtu - 45,8 proc.


Spotkanie sam na sam
Jedno z pytań, które zadano Polakom w ogólnopolskim badaniu, dotyczyło spotkań sam na sam z innymi mężczyznami/kobietami, w sytuacji, gdy jesteśmy w związku. Czy respondenci uznają to za zwyczajną praktykę? W przypadku tego pytania przeważały odpowiedzi negujące. 38 proc. badanych nie zgadzało się z tym, że spotkania z innymi mężczyznami/kobietami sam na sam, będąc w związku partnerskim, są zwyczajną praktyką (23,8 proc. - odpowiedź "raczej nie" oraz 14,2 proc. - odpowiedź "zdecydowanie nie"). Innego zdania było 28,7 proc. respondentów, dla których takie spotkania są normalną praktyką. Co trzeci badany nie potrafił jednoznacznie określić swojego zdania na ten temat - 33,3 proc.

"Window shopping", czyli podziwiaj, ale nie kupuj
Flirt to ozdoba życia. Jak pieprzyk, który w XVIII wieku elegantki naklejały sobie na twarzy lub dekolcie. Jest jak "window shopping". Oglądamy wystawy, zachwycamy się różnymi przedmiotami, ciuchami, gadżetami czy samochodami, ale nie kupujemy ich. Gdybyśmy każde "window shopping" zamieniali w kupowanie tego wszystkiego, co nam wpada w oko, to stałoby się to trudne, żmudne i w dodatku kosztowne. We flircie ekscytujące jest też to, że jest wolny także od ciężaru napięcia erotycznego, jest w nim tylko jego delikatna zapowiedź.

*

"Z miłości do..." to już 10. wydanie corocznego Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska. Projekt prowadzony jest od 2011 roku z inicjatywy Anety Grzegorzewskiej, dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska, oraz artysty plastyka Andrzeja Pągowskiego. Wszystkie edycje Kalendarza skupiają się na tematyce kobiecej, interpretowanej w różnych formach artystycznych przez różnych twórców. Każda z nich ma też inny motyw przewodni.

(Karolina Nowak, Marketing & Communications Consultants)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%