Zamknij

Ukraina nie uklękła przed rosyjskim niedźwiedziem

07:59, 30.12.2022 Antoni Styrczula dla Belsat.eu
Skomentuj

"Obyś żył w ciekawych czasach" - mówi przysłowie. W mijającym roku ziściło się ono w swojej najbardziej tragicznej wersji.

24 lutego rosyjska armia, na rozkaz Putina, dokonała niczym niesprowokowanej inwazji na swego sąsiada, Ukrainę. Wojna trwa do dziś. Już 310 dzień i to wydarzenie oraz jego skutki, zdominowały kończący się 2022 rok.

Wojna na wyniszczenie

Nie powiodły się plany szybkiego anschlussu Ukrainy. Jej siły zbrojne, ku zaskoczeniu Zachodu oraz Rosji, nie tylko skutecznie się bronią, ale przeszyły do ofensywy i odbiły sporo utraconego wcześniej terytorium ośmieszając, rzekomo drugą na świecie, armię Federacji Rosyjskiej. Do tej pory bilans strat po stronie rosyjskiej to około 100 tys. żołnierzy, wliczając w to rannych i zabitych. Tysiące sztuk zniszczonego sprzętu: czołgów, okrętów, dział itd. Ukraińskie drony, z powodzeniem, atakują obiekty na terytorium rosyjskim, w tym, na okupowanym od 2014 roku, Krymie.

Ale te fakty jakby nie docierały do Putina, przebywającego, podobno, w dobrze strzeżonym bunkrze. Nadal jednak wygłasza swe buńczuczne przemówienia, w których porównuje władze w Kijowie do nazistów oraz deklaruje, że wszystkie cele tzw. operacji specjalnej (bo tak nazywa inwazję i wojnę) zostaną zrealizowane. Grozi przy tym Zachodowi dozbrajającemu ukraińską armię bliżej nie sprecyzowanym odwetem, a także szantażuje groźbami użycia broni atomowej. Jednak, jak do tej pory, żadne z państw solidaryzujących się z Ukrainą nie ulega szantażowi i murem za nią stoi. Według prognoz wojskowych ekspertów wojna może jeszcze potrwać w przyszłym roku, choć obie strony - na swoich warunkach - deklarują chęć pokojowych negocjacji.

Trwający ponad 10 miesięcy konflikt wyniszcza jednak gospodarczo Ukrainę. Jej PKB spadł w IV kwartale o ok. 37,5 proc. , a w całym roku - według prognoz - Narodowego Banku Ukrainy (NBU) - ma wynieść ok. 33,4 proc. Dramatycznie wzrosła inflacja konsumencka, która według przybliżonych szacunków NBU może wynieść w mijającym roku nawet ok. 30 procent. To trzykrotnie więcej, jak w 2021 roku. Wzrosło także bezrobocie. Według szacunków NBU stopa bezrobocia w tym roku może być na poziomie ok. 30 procent. Dla porównania, w 2021 roku wyniosła 10,8 procent.

Od kilku miesięcy Rosjanie nie mogąc przełamać oporu ukraińskiej armii atakują infrastrukturę swego sąsiada. Naloty są praktycznie każdego dnia. Niszczone są elektrownie, linie energetyczne, magazyny gazu itd. Z tego powodu, co chwila, są ogłaszane awaryjne wyłączenia prądu na terenie całej Ukrainy. Wiele miast przez dłuższy czas jest pozbawionych wody, prądu i gazu.

Według szacunków Kijowskiego Instytutu Ekonomicznego koszt zniszczonej infrastruktury wynosi, co najmniej ok. 66 mld euro. Straty spowodowane utrudnieniami w jej funkcjonowaniu zaś 126,7 mld euro. Minimalny koszt odbudowy to 235 mld euro. Oczywiście, są to dane szacunkowe i niepełne, bo wojna trwa i bez finansowej, politycznej i militarnej pomocy Zachodu Ukraina nie mogłaby jej kontynuować. Już dziś musi zabiegać w stolicach UE o pożyczki na bieżące funkcjonowanie państwa.

Europa okazała się solidarna

Pomimo, że Francja i Niemcy przez długi czas, przed wojną, kokietowały Putina i zapraszały go na europejskie salony, Unia Europejska okazała się wyjątkowo jednomyślna w ocenie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Świadczą o tym sankcje nałożone na Federację Rosyjską i izolowanie jej na arenie międzynarodowej. Stała się pariasem cywilizowanego świata. Do tej pory UE nałożyła sankcję na 118 podmiotów oraz 1241 osób współodpowiedzialnych za najazd na sąsiada. Na liście jest cała wierchuszka rosyjskich elit z prezydentem Putinem na czele oraz banki i firmy ważne dla rosyjskiej gospodarki. Ponadto - co jest ewenementem - ustaliła maksymalną cenę rosyjskiej ropy na poziomie 60 USD za baryłkę To może zachwiać rosyjskim budżetem, którego zdecydowana część przychodów pochodzi z eksportu ropy i produktów ropopochodnych. UE skutecznie też ograniczyła import rosyjskiego gazu ziemnego.

Paradoksalnie, Putin zamiast rozbić jedność UE, tylko ją wzmocnił. Wzmocnił także NATO, bo Szwecja i Finlandia, do tej pory neutralne, zgłosiły akces do Paktu obawiając się słusznie, że mogą być na liście celów Putina.

Unia oraz USA i Kanada otworzyły swe granice dla uchodźców z Ukrainy. Sama Polska przyjęła ich kilka milionów, z których część wróciła, a ci, którzy zostali, próbują ułożyć sobie nowe życie zawodowe i osobiste. Co warto podkreślić, w przypadku Polski był to odruch serca setek tysięcy Polaków, którzy przyjęli pod swój dach Ukraińców, głównie matki z dziećmi i osoby starsze. Pomimo kryzysu gospodarczego wywołanego wojną, której skutkiem był wzrost cen gazu, węgla i energii elektrycznej, wszystkie państwa członkowskie UE nie zamierzają zmieniać swojej polityki wobec Ukrainy i Rosji. Powstały już nawet projekty strategii odbudowy Ukrainy po wojnie, w których UE będzie finansowo partycypować. Jest to dobry prognostyk na nadchodzący rok.

Terror na Białorusi i jaskółki nadziei

Miniony rok nie był dobry dla białoruskiej opozycji, choć pojawiły się jaskółki nadziei. Według danych białoruskiego Komitetu Śledczego, organa ścigania od 2020 roku do tej pory wszczęły 12 tysięcy postępowań wobec krytyków reżimu Łukaszenki. Liczba więźniów politycznych, według Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, w chwili kiedy piszę ten tekst wynosiła 1439 osób.

W lipcu fasadowy parlament Białorusi znowelizował kodeks karny, który obecnie umożliwia prowadzenie procesów zaocznych. Już wszczęto wiele spraw przeciwko czołowym działaczom opozycji.

Jaskółką nadziei jest powstanie w Wilnie, na początku sierpnia, Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego. Na jego czele stanęła Swiatłana Cichanouskaja , która powołała - na 6 miesięcy - jego członków, m.in. przebywającego w Polsce Pawła Łatuszkę odpowiadającego w Gabinecie za przekazanie władzy po upadku Łukaszenki. Gabinet ma m.in. przygotować rozwiązania systemowe niezbędne do wprowadzenia Białorusi na drogę demokracji. Promykiem nadziei było też przyznanie Alesiowi Białackiemu, przebywającemu obecnie w więzieniu szefowi Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, pokojowej Nagrody Nobla wraz m.in. z rosyjskim "Memoriałem", zdelegalizowanym przez putinowski reżim.

Niewątpliwie miniony rok był trudny. Przede wszystkim dla Ukrainy. Trudno oszacować, ilu cywili tam zginęło. Ile rodzin straciło dom oraz dobytek całego życia. Ilu dokonano gwałtów.

Ukraina jednak nie klęknęła na kolana przed rosyjskim niedźwiedziem. Bohatersko walczy i zwycięża , nie tylko na froncie.

Życzę jej w nadchodzącym 2023 roku rychłego zakończenia wojny na ukraińskich warunkach.

(Antoni Styrczula dla Belsat.eu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

VERSOVERSO

5 6

Ruscy zwyrodnialcy strzelający cywilom w głowy. Ście.rwa te gwałcą masowo kobiety i torturują dzieci w katowniach. Te ścieki są wciąż partnerem do rozmów dla Macrona . Niemcy też zaczęli pomagać dopiero przyciśnięci od ściany. Ci Neandertalczycy teraz mają wrócić na salony piłkarskie bo skorumpowany szef FIFA chce ich powrotu od wszelkich rozgrywek. Trzeba tępić te wszy w każdy możliwy sposób ale mają obrońców w postaci Orbana , Scholtza i tych którzy zaraz powstawiają tutaj łapki w dół. 12:11, 28.12.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lekarz Lekarz

5 4

Przecież Orban to najlepszy kumpel Twoich wspaniałych rządzących zbawców narodu... 14:26, 28.12.2022


reo

Do pacjentaDo pacjenta

5 5

Błędne wnioski. Nigdy nie głosowałem na PIS . Nigdy. Ja najzwyczajniej ,ich politykę uważam za lepszą od platfusow bo doskonale pamiętam jak było. Tylko tyle.PIS to nie moja bajka ale jak się nie ma co się lubi itd.
P.S. JBAĆ RUSKIE ŚCI. ERWA
16:07, 28.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

3 4

Zaorać ukraine. 06:04, 29.12.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Turkuć PodjadekTurkuć Podjadek

3 3

Ukraińcy sami sobie radzą z orką a mają wybitnie żyzne ziemie i wykarmiają swoją pracą kilkaset milionów ludzi na całym świecie. 09:13, 30.12.2022


Łopata grabarzaŁopata grabarza

3 1

A naczelny wydawca dalej nie napisał żadnego felietonu. Ten portal jest trupem. 09:16, 30.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

212212

0 4

leman, śmierdzisz hejtem jak trupem 09:39, 30.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%