Zamknij

Kiedy warto przestawić się na kawę bezkofeinową?

11:08, 25.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:10, 25.06.2018
Skomentuj

Lubisz smak kawy i raczysz się kolejnymi filiżankami w ciągu dnia. Później zastanawiasz się, czy to przypadkiem nie jest zbyt duża dawka kofeiny w ciągu doby? Może lubisz smak i zapach kawy, ale zawarta w niej kofeina zwyczajnie nie służy Twemu zdrowiu, a jednak filiżanka gorącego naparu kusi. A może jesteś w ciąży i wolisz odstawić kawę w tym czasie? To wszystkie wątpliwości przemawiają za tym, aby zainteresować się kawą bezkofeinową. Poznaj jej wady i zalety.

 

Jak pozbawia się ziarna kofeiny?

Kofeina, wbrew pozorom, występuje w ponad 60 gatunkach rożnych roślin. Zaliczają się do nich nie tylko kawa, ale i ziarna kakaowca, herbata czy orzeszki kola. Ma postać białego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jej ilość w danym produkcie zależy oczywiście od wielkości porcji, ale i od sposobu przygotowania oraz, jak w przypadku herbaty i kawy, od ich gatunku. Nie ma natomiast gatunku kawy bez kofeiny. Aby ją uzyskać, najczęściej wykorzystuje się dwie podstawowe metody – wodną i chemiczną.

W przypadku metody wodnej ziarna kawy moczy się tak długo, aż odpowiednio napęcznieją, a następnie wodę uzyskaną z moczenia przelewa się przez filtry węglowe, by usunąć kofeinę. Następnie ponownie zanurza się ziarna kawy w roztworze, aby przywrócić im smak i cenne składniki. Metoda ta jest bezpieczna i naturalna. W ziarnach nie pozostają żadne niepotrzebne składniki.


Drugim rozwiązaniem jest metoda ekstrakcji chemicznej i tu wykorzystuje się w tańszym wariancie substancje takie jak chlorek metylenu oraz octan etylenu, które rozpuszczają cząstki kofeiny i uwalniają ją z ziaren. Natomiast inna, sporo droższa metoda chemiczna, nieco skuteczniejsza i zapewniająca lepszy smak naparu, zakłada wykorzystanie gazów nadkrytycznych. Ziarna poddaje się działaniu pary wodnej również po to, by napęczniały, a następnie zanurza się je w roztworze nadkrytycznego dwutlenku węgla. To z nim łączy się kofeina. W ten sposób z ziaren nie uciekają inne substancje takie jak na przykład antyoksydanty. Tę metodę stosuje na przykład Nescafe (produkuje ekspresy ciśnieniowe do kawy i kawę w kapsułkach) dla uzyskania lepszego smaku kawy.

 

Ile tej kofeiny?

Mimo, że kawa nazywa się bezkofeinową, zawiera niewielką jej ilość, to jest do 5g na filiżankę, podczas gdy przy zwykłej kawie jest to około 30g. Jeśli więc cierpisz na nadwrażliwość na kofeinę, również i z tą kawą nie należy przesadzać, ponieważ wypicie kilku czy kilkunastu filiżanek będzie miało taki sam skutek. Kawa bezkofeinowa nie pobudza tak bardzo jak zwykła, nie wywołuje również efektu wzmożonego skupienia, nie przyspiesza metabolizmu. Biorąc pod uwagę, że różna jest wrażliwość na kofeinę w zależności od człowieka, oszacowanie, czy taka kawa nam posłuży, może się odbyć prawdopodobnie jedynie metodą prób i błędów.

>>Dolce Gusto oferuje wersje espresso i au lait bez kofeiny<<

 

Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowsza?

W związku z tym, iż zawiera zdecydowanie mniej kofeiny, jest lepszym wyborem dla osób cierpiących na nadciśnienie czy choroby serca. Również niektórzy lekarze bardziej skłonni są polecać ją kobietom w ciąży. Zdecydowaną zaletą jest to, że można ją wypić również później w ciągu dnia bez obawy, że sen nie przyjdzie i zarwiemy noc, bo zachciało nam się filiżanki kawy do deseru po 18. Ze zwykłą kawą łączy ją to, że tak samo jak jej oryginalna wersja, zawiera przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki, a to już wymierna korzyść dla organizmu. Wolne rodniki przyczyniają się do przyspieszonego starzenia komórek naszego ciała. Jest to kolejna zaleta kawy bezkofeinowej. Pewna badania wskazują natomiast na pozytywny wpływ zwykłej kawy na nasz organizm, między innymi w profilaktyce niektórych chorób przewlekłych.


W przypadku kobiet w ciąży warto jednak pamiętać o tym, że usuwanie kofeiny z ziaren wiąże się ze stosowaniem różnych metod. I o ile wykorzystanie wody czy dwutlenku węgla wydaje się bezpieczne o tyle tańsze metody ekstrakcji mogą pozostawiać śladowe ilości substancji, które mogą zaszkodzić. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty i metody pozyskiwania kawy. Również trzeba pamiętać o tym, że to kofeina odpowiada za zwiększone wypłukiwanie magnezu po spożyciu kawy oraz za pobudzenie układu moczowego, dlatego każda filiżanka wypitej kawy powinna być uzupełniona szklanką wody.

 

Kawy z ekspresu

Wybierając kawę zastanawiamy się najczęściej nad wygodą jej zastosowania, ceną i smakiem. Osoby, które cenią sobie wyjątkowe doznania najczęściej decydują się na zakup automatycznego ekspresu ciśnieniowego na kapsułki. I tu z pomocą przychodzą ekspresy kapsułkowe, które swoją kompaktowością zdobywają co raz większe rzesze wiernych fanów. Są niezwykle proste w obsłudze, czyste i schludne, a do tego nie zajmują wiele miejsca. Do tego repertuar kapsułek jest w nich bardzo szeroki. Nie mogło zabraknąć kawy bezkofeinowej.

 

Źródła:

  • l https://kawa.pl/artykuly/kawa-bezkofeinowa-czy-warto-ja-pic/
  • l http://bonavita.pl/kawa-bezkofeinowa-proces-powstawania-dzialanie-oraz-wplyw-na-ciaze
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%