Zamknij
REKLAMA

Jak przygotować się do podróży kamperem?

10:26, 21.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Szacuje się, że w Polsce zarejestrowanych jest około 2 tysiące kamperów. Jeśli chodzi o pojazdy kempingowe, jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w roku 2017 w Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowano ich około 300, czyli o 14,1 proc. więcej, niż w roku poprzednim. Widać zatem, że karawaning w Polsce rośnie w siłę. Ile kosztuje kamper? Korzystniej jest taki pojazd kupić czy wypożyczyć?

Zakup kampera

Kamper nie należy do najtańszych – może kosztować nawet tyle, co dobry, a nawet wysokiej klasy samochód. Nowy kamper to wydatek rzędu 300-400 tys. zł. Mało kto może sobie pozwolić na tak duży wydatek, dlatego sporo zainteresowanych zakupem poszukiwania zaczyna na rynku wtórnym. Za 10-letnie modele przyjdzie nam zapłacić około 70 tys. zł., natomiast te 20-letnie można nabyć już za 20 tys. zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im starszy pojazd tym jego stan techniczny pozostawia więcej do życzenia. Przyczepy kempingowe są nieco tańsze od kamperów, ich cena może być nawet o 25 proc. niższa, jednak brak integracji szoferki z przyczepą dla podróżujących jest argumentem przemawiającym za kupnem kampera. Jeśli chodzi o koszty to oczywiście nie wszystko – będąc szczęśliwych posiadaczem domu na czterech kółkach, trzeba jeszcze pamiętać o jego serwisie czy niezbędnym ubezpieczeniu.

Skrojony na miarę pakiet ubezpieczeniowy zapewni bezpieczeństwo wszystkim podróżującym. Jednym z dedykowanych pakietów jest Motorhome insurance, oferowany przez brytyjską firmę ubezpieczeniową. Koszt takiego ubezpieczenia zależny jest od wielu czynników, w tym wieku i przeszłości kierowcy, ale też cech charakterystycznych kampera takich jak jego masa czy klasa.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/.

A może lepiej wypożyczyć?

Ze względu na dość wysokie ceny kamperów zarówno nowych jak i z rynku wtórnego, marzący o podróży z domem na kółkach często decydują się na wypożyczenie wybranego modelu. Koszt najmu zależny jest od okresu używania czy klasy pojazdu. Za dobę przyjdzie im zapłacić co najmniej 200 złotych, a czasami cena sięgać może nawet 800 złotych. Do tego doliczyć trzeba jeszcze kaucję, koszty zakupu paliwa i noclegu.

Wynajem daje również ten komfort, że po skończonej podróży samochód wraca do wypożyczalni, a my nie musimy kłopotać się z jego sprzedażą, jeśli taka forma podróżowania, która jest nieco specyficzna, nie przypadnie nam do gustu.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone