Zamknij
REKLAMA

PIT-37 za 2018 - jak wypełnić, żeby uniknąć błędów?

13:07, 03.12.2018 | artykuł sponsorowany

Wiele osób nadal decyduje się na skorzystanie z usług biur podatkowych i osób zajmujących się wypełnianiem deklaracji rocznych za podatników. Głównym powodem jest obawa przed popełnieniem błędu i karami finansowymi. Ale czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Sprawdź, jak wypełnić PIT-37 samodzielnie!

Kto składa zeznanie na druku PIT-37?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że PIT-37 jest deklaracją, którą składa większość z nas, aktywnych zawodowo Polaków. Dotyczy ona zarówno osób, które pracują na umowy o pracę, emerytów, rencistów, pracujących na podstawie umów zleceń i kontraktów menadżerskich, ale także osób, które pobierają świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, stypendia lub rozliczają prawa autorskie i majątkowe.

Każdy, kto uzyskuje wyłącznie przychody, które opodatkowane są według skali podatkowej, rozlicza się właśnie za pomocą PIT-u 37. Kluczowe jest tu jednak słowo „wyłącznie” – jeśli uzyskujesz przychody z różnych źródeł i którekolwiek z nich nie należy do grupy opodatkowanej według skali, konieczne będzie sięgnięcie po inny druk deklaracji. To, który należy wybrać, zależy od specyfiki źródeł przychodu.

 Księgowa czy program do PIT-ów?

Kiedy już wiesz, na jakim druku musisz rozliczyć swoje podatki, czeka cię decyzja o tym, czy chcesz zlecić to innej osobie, czy zrobić to samodzielnie, w zaciszu domowym. Wciąż jeszcze część Polaków obawia się samodzielnego wypełniania PIT-37 i po taką usługę kieruje się do wykwalifikowanej księgowej, a nierzadko – po prostu do znajomych. Prawda jest jednak taka, że można to zrobić dużo prościej i szybciej, a przede wszystkim – bez dodatkowych kosztów!

Programy, które służą do wypełniania deklaracji PIT-37 i innych, są oparte o formularze z aktywnymi polami, które wystarczy tylko uzupełnić odpowiednimi danymi, a następnie elektronicznie przesłać do Urzędu Skarbowego. Taki program można pobrać i zainstalować na własnym komputerze lub skorzystać z wersji dostępnej przez przeglądarkę internetową. Zarówno twórcy druków deklaracji, jak i producenci programów do ich wypełniania, od wielu lat dokładają wszelkich starań, żeby rozliczanie się z Urzędem było jak najprostsze. Formularze są jasno opisane, a programy prowadzą użytkownika za rękę. Dzięki temu każdy, kto ma dostęp do internetu, może rozliczyć się łatwo i w terminie.

 Zalety samodzielnego składania deklaracji PIT-37 przez internet

Tym, co znacząco ułatwia rozliczanie się przez internet, z pomocą programu do samodzielnego składania deklaracji, jest to, że prócz możliwości wypełniania PIT-u na komputerze, zyskujemy też realną pomoc. Większość takich programów kieruje podatnika przez wszystkie obowiązkowe pola, podpowiadając jakimi danymi należy je wypełnić. Co więcej, program sam przeprowadzi niezbędne wyliczenia! Takie rozwiązanie sprawia, że ryzyko popełnienia błędu – np. wyliczenia złej kwoty należnego podatku – spada niemalże do zera.

Innym błędem, często popełnianym przez osoby wypełniające papierowe formularze PIT-37, jest pominięcie pola. Kiedy siedzimy z kalkulatorem i długopisem nad podatkami, łatwo coś przeoczyć. Tu również program do PIT-ów przychodzi nam z pomocą. Każde pole, które powinno być wypełnione, a nie jest, podświetli się na czerwono, a program wyświetli komunikat z przypomnieniem. Dodatkowo, programy blokują też możliwość wysłania niepełnej deklaracji do Urzędu.

Alarmujące jest również to, że według danych Urzędu Skarbowego, jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas rozliczania podatków, jest użycie nieaktualnego druku, np. z roku ubiegłego. Taka sytuacja naraża nas na kontrolę skarbówki, ale przede wszystkim zmusza do złożenia korekty – czyli de facto przejścia przez cały proces składania PIT-u jeszcze raz. Programy do PIT-ów przez internet pomagają tego uniknąć, bo do dyspozycji mamy wyłącznie aktualne druki i nie musimy się obawiać o ich poprawność.

 PIT przez internet – bez kolejek i bez obaw

Podsumowując, jeśli chcemy naprawdę zaoszczędzić na czasie i pieniądzach, powinniśmy PIT-37 program PIT Pro wypełniać samodzielnie – z pomocą odpowiedniego programu – a deklarację przesyłać drogą internetową. Zajmuje to kilkanaście minut, jest bardzo proste, a potwierdzenie odbioru otrzymujemy prawie natychmiast. Księgowa pewnie też nie popełniłaby błędu, ale za to wzięła od nas niemałą sumę za swoje usługi. A i tak musielibyśmy jeszcze pofatygować się do Urzędu Skarbowego lub na pocztę i odstać swoje w kolejkach, chcąc deklarację złożyć w terminie. Więc po co się męczyć?

 Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone