Zamknij
REKLAMA

Jakie pasze dla koni wybrać?

12:30, 08.02.2019 | Materiał Partnera

Koń to zwierzę, dla którego prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na jego zdrowie i funkcjonowanie. Dlatego też należy dostarczać mu takich składników odżywczych, których najbardziej potrzebuje. Jakie więc pasze dla koni stosować?

Jaki jest układ pokarmowy konia?

Koń to specyficzne zwierzę gospodarskie. Spośród wszystkich ma on bowiem najkrótszy układ pokarmowy, którego długość to zaledwie dwunasta część długości jego ciała. Dlatego też koń spożywa niewielkie ilości pokarmu, ale w stosunkowo niewielkich odstępach czasu. Jego żołądek jest bowiem jednokomorowy, workowaty, a przede wszystkim nieduży. Dlatego też koniom podaje się paszę bogatą w niezbędne składniki odżywcze.

Co jedzą konie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że konie żyjące na wolności pasą się aż przez szesnaście godzin w ciągu doby. Ich organizm jest bowiem dostosowany do trawienia produktów bogatych w celulozę, takich jak siano czy trawa. Dzięki bakteriom układu pokarmowego celuloza jest rozkładana do postaci umożliwiającej jej strawienie. Proces ten jest jednak długotrwały, co wpływa też na sposób, w jaki odżywiają się te zwierzęta. Konie potrzebują białka, witamin, soli mineralnych oraz dużej ilości energii. Ta ostatnia jest też uwarunkowana pracą, jaką te zwierzęta wykonują. Inaczej bowiem będziemy karmić konie wyścigowe, inaczej klacze-matki, a jeszcze inaczej konie w zaawansowanym wieku.

Czy pasze dla koni można zrobić samemu?

Jeśli mamy czas i chęci, to możemy samodzielnie przygotować pasze dla koni. Wystarczy, że zakupimy odpowiednie składniki, które są niezbędne w diecie naszego wierzchowca. Na pewno nie powinniśmy pominąć otrębów pszennych. Są one bowiem bogate w białko, błonnik, witaminy i związki mineralne. Otręby z pewnością warto włączyć do pokarmów klaczy źrebnych, gdyż mają właściwości mlekopędne. Kolejnym składnikiem paszy dla koni powinien być owies. Ma bowiem właściwości pobudzające i wzmacniające. Owies nie może być jednak świeży. Przed dodaniem go do paszy musi odleżeć około 5-6 tygodni. Świeże ziarno może bowiem powodować kolkę.

Pasze dla koni ze sklepu – którą wybrać?

Jeśli wolimy kupić gotowe pasze dla koni, powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu. Tam znajdziemy wiele różnorodnych wersji, które będą dedykowane konkretnym typom koni. W dzisiejszych czasach wiele sklepów prowadzi też działalność internetową. Zakup bez wychodzenia z domu jest więc bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pasze dla koni znajdziesz np. na tej stronie https://vital.sklep.pl/pasze. Oprócz specjalistycznych pasz dostępne są także uniwersalne. To mesz, który możemy podawać koniu zarówno na ciepło, jak i zimno.

(Materiał Partnera)
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone