Zamknij

Integracja sensoryczna - jak pomóc dziecku?

07:55, 29.03.2019 artykuł sponsorowany

Twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem równowagi? Przewraca się podczas wchodzenia na łóżko? A może nie lubi kąpieli w ciepłej wodzie? Może to być objaw kłopotów z interpretowaniem bodźców pochodzących ze zmysłów, które odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka. W poniższym artykule przedstawię, jak sprawdzić czy nasza pociecha ma problem z integracją sensoryczną (SI) oraz jak mu pomóc? Więcej o tym przeczytasz na stronie gabinetu terapia SI Warszawa lub dowiesz się, osobiście odwiedzając centrum integracji sensorycznej na Wilanowie graniczącym z Ursynowem. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat terapii SI prowadzonych w Warszawie.

Czy moje dziecko ma problemy z integracją sensoryczną?

Wstępnej diagnozy, czy dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej powinien dokonać rodzic. Mimo, że same zaburzenia mogą przebiegać bardzo różnie u każdego dziecka (skutek działania kilku zmysłów jednocześnie) jest kilka możliwości zaobserwowania niepokojących zmian. Jakie to sytuacje?

  • Dziecko ma kłopoty ze skoordynowanym poruszaniem się - może dotyczyć to ruchów całego ciała lub np. tylko rąk lub nóg.
  • Nie lubi nowych zapachów, smaków i dźwięków - odnosi się to również do kąpieli w ciepłej lub zimnej wodzie.
  • Występują trudności z wyraźnym mówieniem - kłopoty z wymawianiem niektórych liter, płynnym sposobie mówienia czy też wyraźnego wymawiania słów.
  • Ma za dużo energii lub jest ospałe.
  • Nie panuje nad emocjami - szybko irytuje się i złości, a także szybko zmienia nastroje od wesołego do agresywnego.

Należy przede wszystkim obserwować codzienne zachowanie dziecka. Nie każdy nagły wybuch płaczu oznacza, że dziecko należy kierować na terapię SI w Warszawie, ale jeśli jest to regularna czynność każdego dnia, która uniemożliwia mu normalne funkcjonowania wówczas należy dokładniej przyjrzeć się sprawie.

Kiedy potrzebna terapia SI?

Kiedy zatem należy udać się z dzieckiem do specjalisty? Zaburzenie integracji sensorycznej muszą powtarzać się cyklicznie i sprawiać dziecku problemy w:

  • nauce,
  • relacjach z rówieśnikami,
  • codziennym funkcjonowaniu.

Jeśli Twój trzylatek nie chce jeść na obiad brokuł czy też szpinaku, nie oznacza, że ma problem. Jeśli natomiast odrzuca wszystkie nowe smaki, nie chcąc jeść rzeczy o nieznanym sobie wyglądzie, zapachu i smaku może to oznaczać zaburzenia SI. Stopień zaburzeń oraz sposób leczenia może określić tylko specjalista, zalecając przy tym zajęcia sensoryczne dla dzieci.

Jak wygląda terapia integracji sensorycznej?

Specjalista wystawi diagnozę, w której określony będzie stopień oraz rodzaj zaburzenia. Badanie to przeprowadzane jest zazwyczaj na podstawie obserwacji zachowań dziecka podczas gier i zabaw oraz rozmowy z rodzicami. Po wystawieniu diagnozy powstaje plan zajęć, ćwiczeń oraz zabaw dla dziecka - terapia SI w Warszawie zawsze odbywa się z udziałem ruchu i zabawy. 

Nie są to jednak treningi, które polegają na spędzeniu możliwie największej ilości godzin na doskonaleniu czynności, z którą dziecko ma problem. Jeżeli nie je ono nowych rzeczy, nie będzie karmione ciągle nowymi daniami a raczej przez zabawę angażowane do poznawania nowych rzeczy, zapachów i smaków.

Przez dobór odpowiednich zadań możliwe jest usprawnienie zmysłów dziecka, tak by wcześniejsze zaburzenie nie przeszkadzało mu w codziennym funkcjonowaniu. Plan zajęć jest na bieżąco obserwowany i modyfikowany w zależności od stopnia postępów jakie robi dziecko. Dzięki temu efekty uczestnictwa w zajęciach integracji sensorycznej w Warszawie przynoszą tak szybkie efekty. Znajdujące się tam warszawskie centrum integracji sensorycznej odwiedzane jest każdego roku przez setki pacjentów.

Przedmioty wykorzystywane w terapii SI w Warszawie

Terapia integracji sensorycznej w Warszawie różni się od standardowych terapii. Praca z dziećmi wymaga zastosowania odpowiednich środków i przyrządów z pomocą, których układane są ćwiczenia oraz zajęcia angażujące najmłodszych. Sama terapia ma być przyjemnością, dzięki której dzieci naprawią swoje zmysły. Jakie przedmioty znajdziemy na terapii?

  • piłki różnej wielkości,
  • materace,
  • trampoliny,
  • drabinki,
  • deskorolki,
  • rowerki.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%