Zamknij

Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy?

11:42, 08.09.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Dobrze napisane dokumenty aplikacyjne w dużej mierze decydują o tym, który z kandydatów zakwalifikuje się do kolejnego etapu rekrutacji. Niezbędnikiem jest tu CV i towarzyszący my List Motywacyjny. Musi on być wart przeczytania. Poświęć więc czas na napisanie kilku słów do potencjalnego pracodawcy i przekonaj go, że czeka właśnie na Ciebie.

Nie korzystaj z gotowych dokumentów

Każda praca warta jest tego, by proces rekrutacji potraktować odpowiednio do sytuacji. To, co będzie mile widziane w jednej firmie, w drugiej nie musi być ważkim atutem. Oferty pracy dostępne u pośredników jasno precyzują, czego oczekuje od Ciebie konkretny pracodawca. Pisząc List Motywacyjny, odpowiedz na jego potrzeby.

Pamiętaj, że ogłoszenia publikowane w popularnych serwisach typu Pracuj.pl przyciągają szerokie grono osób zainteresowanych oferowaną pracą. Każda z nich to Twój konkurent w walce o posadę. Na tym etapie z tłumu może wyróżnić Cię jedynie dobrze napisany List Motywacyjny. Szablonowe zwroty zniechęcą pracodawcę do jego przeczytania, a Ciebie skażą na porażkę.

Jaki List Motywacyjny zainteresuje pracodawcę?

Pisząc List Motywacyjny pamiętaj, że ma on do wykonania bardzo ważne zadanie. Musi przekonać pracodawcę, że jesteś osobą wartą zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Miej świadomość, że zanim List Motywacyjny trafi w ręce rekrutera, ten sięgnie po Twoje CV. Jeśli będzie marne, nieprzeczytany list trafi do kosza. Zrób więc wszystko, by zachęcić czytelnika do poznania Ciebie z kolejnych dokumentów.

Z założenia List Motywacyjny jest rozwinięciem CV. Zadbaj więc o to, by oba dokumenty wiązały się ze sobą treścią. Bądź jednak ostrożny, by jej nie powielać. Jeśli w CV wspomnisz o danej kompetencji, w liście opowiedz o tym, jak wykorzystasz ją w pracy na nowym stanowisku i jakie korzyści będzie miał z tego ewentualny pracodawca.

Estetyczny dokument zachęca do czytania

Nie warto ograniczać się do myślenia, że w Liście Motywacyjnym liczy się jedynie treść. W tym przypadku ważna jest również forma, w jakiej przedstawisz pracodawcy informacje o sobie. Niechlujnie wyglądający dokument nie zachęci go do czytania. W takiej sytuacji rekrutant nie dowie się, jaką wartość wniesiesz do firmy. Zaprzyjaźnij się więc chociaż na chwilę z edytorem tekstowym i poznaj jego możliwości. Jeśli masz z tym problem, poproś kogoś o pomoc. Na ofertę pracy odpowiedz listem z zachowanymi marginesami, równymi akapitami i wyróżnieniem najważniejszych informacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%