Zamknij

Prawidłowy sposób rozpalania kominka domowego

00:00, 22.01.2020 artykuł sponsorowany

Prawidłowe rozpalanie w kominku domowym ma znacznie nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego bezpieczeństwa i żywotności samego kominka. Nieodpowiednia technika będzie generowała mnóstwo zanieczyszczeń, które skutecznie będą zapychały przewód kominowy, a sam kominek będzie działał zdecydowanie mniej wydajnie. Tutaj poznasz dwa podstawowe sposoby na rozpalanie kominka domowego.

Przede wszystkim odpowiedni opał

Zanim jednak przejdziemy do samych technik, bardzo ważny jest sam stan naszego opału. Jeżeli palimy w kominku drewnem, to musi być ono przede wszystkim odpowiednio suche. Wówczas generowanie zanieczyszczeń w procesie spalania będzie minimalne, co sprzyja środowisku i samemu kominkowi. Jeżeli nie masz pewności co do stanu wilgotności swojego drewna, możesz kupić je u sprawdzonych i zaufanych producentów, którzy oferują wysokiej jakości drewno kominkowe. W doborze pomogą specjaliści od wrocławskich kominków.

Rozpalanie kominka od dołu

Przechodząc do technik, pierwszą jest standardowe rozpalanie kominka od dołu. Szczapy układamy w palenisku, a rozpałkę umieszczamy pod górną warstwą. Następnie podpalamy ją i chwilę odczekujemy. Kiedy ogień będzie wysoki, oznacza to, że w kominie powstał ciąg, który wysysa spaliny. Wówczas drzwiczki kominka możesz zamknąć, cały czas obserwując płomień. Jeżeli ciąg się zmniejszy to drzwiczki możesz delikatnie uchylić. Jeżeli zamierzasz wyregulować intensywność spalania możesz stopniowo przymykać szyber. Ograniczy to ilość dostarczanego tlenu, przez co ogień w kominku będzie palił się znacznie dłużej. Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu stanu ognia, gdyż zbytnie przesadzenie z odpływem tlenu może prowadzić do wygaśnięcia ognia i niepełnego spalania, co z kolei prowadzi do wydzielania się sporej ilości dymu. Powstanie również mnóstwo sadzy, co może nie tylko skutecznie zapchać Twój komin, ale również uszkodzić sam kominek, a prace naprawcze mogą kosztować wcale niemało. Drewno w palenisku należy tutaj regularnie uzupełniać, gdyż wychłodzenie komory sprawi, że znowu będziemy musieli rozpocząć proces rozpalania. Pamiętaj, że przed otwarciem drzwiczek należy maksymalnie uchylić szyber co zapobiegnie wydostaniu się dumy do wewnątrz pomieszczenia. Przed każdym kolejnym rozpaleniem usuń popiół z komory kominka.

Rozpalanie w kominku od góry

Zdecydowanie lepszym sposobem na rozpalanie jest rozpalanie w kominku od góry. Na dnie paleniska umieszczamy największe szczapy drewna, stopniowo je zmniejszając. Na samej górze umieszczamy najdrobniejsze kawałki drewna i wkładamy podpałkę. Po rozpaleniu takim sposobem możemy zamknąć drzwiczki i cieszyć się ogniem w kominku bez potrzeby podkładania nawet przez kilka godzin. Taka technika generuje znacznie mniej zanieczyszczeń, co jest korzystne dla twojego komina, szyby kominkowej jak i całego układu kominkowego. Do środowiska wydostaje się również znacznie mniej zanieczyszczeń, co również jest bardzo korzystne. Zadbaj o odpowiednią technikę i świadomie rozpalaj w swoim kominku domowym!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%