Zamknij

Wycena wartości nieruchomości przez bank

13:08, 27.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:08, 27.07.2021

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, warto postarać się o wycenę jej wartości przez bank, aby później nie okazało się, że wartość wybranego lokalu bank oszacował niżej niż wynosiła cena sprzedaży. W efekcie możemy nie otrzymać kredytu we wnioskowanej wysokości, a jedynie w takiej, jaką zaproponował w operacie bank.

Na co uważać przed wyceną?

Często bywa tak, że kiedy znajdziemy wymarzone mieszkanie lub dom, najpierw wpłacamy sprzedającemu część wartości, następnie staramy się o kredyt, by dopełnić zobowiązania. Powinniśmy być czujni, bowiem może się okazać, że podejmiemy zobowiązanie, którego nie będziemy w stanie sfinansować. A wycofanie już wpłaconych środków może być trudne. Najważniejsze, by dokładnie czytać zapisy umowy.

Kto dokonuje wyceny nieruchomości?

Ustawowe kompetencje do wyceny nieruchomości ma rzeczoznawca widniejący w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, któremu przysługują uprawnienia przyznane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dostęp do Rejestru jest otwarty i każdy może sprawdzić uprawnienia konkretnego rzeczoznawcy. Nie mamy wpływu na wybór osoby, którą chcielibyśmy powołać do oceny wskazanej przez nas nieruchomości. Niektóre z banków współpracują ze wszystkimi rzeczoznawcami, niektóre tylko z częścią, a bywa i tak, że powołują do sporządzenia operatu szacunkowego pracownika banku, który jest do tego specjalnie przygotowany.

Nowe mieszkania w Kępnie – w jaki sposób wycenić lokale? Sprawdź!

W jaki sposób dokonuje się wyceny?

Aby wycena była wiarygodna musi być sporządzona według ściśle określonych reguł. W branży używa się kilku metod, wśród nich największą popularnością cieszy się metoda porównawcza. Polega ona na wyszukaniu podobnych pod względem metraży i lokalizacji nieruchomości i następnie przyjęciu do wyceny ich cen transakcyjnych, by móc rozpocząć ocenę wskazanego domu czy mieszkania lub działki.

Popularnym systemem, z którego korzystają rzeczoznawcy jest AMRON. Korzysta z niego również Związek Banków Polskich, co świadczy o jego wartości. Istotną zasadą przy wycenie jest średnia wyciągana ze sprzedaży co najmniej 11 podobnych nieruchomości. Jest jeszcze wiele innych metod służących wycenie nieruchomości, jednakże wskazaliśmy tę, z której najczęściej korzystają rzeczoznawcy w swojej pracy.

Od wyceny do operatu

Rzeczoznawca, mając już ustaloną średnią cenę nieruchomości, może jej wartość podnieść lub obniżyć, korygując wycenę o konkretne cechy i warunki mieszkania. Te działania również odbywają się według ściśle określonych zasad. W oparciu o wszystkie dane powstaje wreszcie operat szacunkowy, którego ważność wygasa po roku. Jeśli obawiamy się, że wycena przez bank może być dla nas na tyle niekorzystna, że nie otrzymamy kredytu, o którego wartość zamierzamy wnioskować, to warto wcześniej samodzielnie zlecić wykonanie takiego operatu. To działanie po pierwsze zabezpieczy nas przed niewłaściwą oceną danej nieruchomości, a po drugie, mając wcześniej sporządzony operat, możemy przedłożyć go w banku podczas procesu starania się o kredyt. Niektóre banki uwzględniają operaty klientów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%