Zamknij

Kotły ekologiczne. Czym powinny się odznaczać?

13:41, 05.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:41, 05.08.2022

Coraz większe znaczenie przykłada się do produktów takich, jak piece ekologiczne. Ich instalacja sprawia, że oszczędza się środowisko naturalne. Przy tym również rezultaty pracy systemu są bardzo dobre i bez problemu można ogrzać dane wnętrza pod warunkiem wybrania odpowiednich akcesoriów. Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o kotły ekologiczne?

Co powinien mieć nowoczesny piec ekologiczny? Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy jego wyborze? Wiadomo, że dobrej jakości kotły, ale też pompy cieplne i inne nowoczesne źródła ciepła, są coraz bardziej popularne. Wielość produktów na rynku sprawia jednak, że łatwiej jest się pośród nich zagubić. Stąd bardzo ważne jest posiadanie choćby podstawowej wiedzy. Na co trzeba uważać? Podpowiadamy.

Piece ekologiczne, czyli jakie?

Piece ekologiczne, podobnie jak pompy ciepła, są coraz częściej zamawianymi urządzeniami pozwalającymi na ogrzanie wnętrz domów. Chodzi tu przede wszystkim o urządzenia spalające paliwo w taki sposób, aby ograniczyć zakres emisji szkodliwych substancji i w pełni wykorzystać opał. Do wykorzystania najczęściej są tutaj drewno, pellet, brykiet, słoma czy pestki owoców. Dodatkowo obecnie na rynku dostępne są urządzenia z podajnikiem i możliwością programowania, które są praktycznie bezobsługowe. Ich sprawność przekracza 90%.

Kotły ekologiczne i ich wybór

Piece ekologiczne i nowoczesne pompy ciepła powinny być przede wszystkim wybierane pod kątem tego, jaką kubaturę mieszkania trzeba ogrzać. Wśród kotłów spełniających wymogi takie, jak PN-EN 303–5:2012 warto wybierać takie, które mają możliwie najwyższą spośród pięciu klas. Jednocześnie trzeba się zdecydować na jeden spośród kilku typów takich urządzeń.

Do wyboru są przede wszystkim:

· Kotły ekologiczne na pellet. Spotykane w budynkach jednorodzinnych, ale także użytku publicznego. Wyposażone w wygodny podajnik, mogą uruchamiać się tylko w przypadku zapotrzebowania na ciepło.

· Piece ekologiczne na drewno. Dochodzi w nich do zgazowania drewna gatunków liściastych. Ilość wytwarzanych spalin jest niewielka, ale nie można tu palić ekogroszkiem czy węglem.

· Kotły na brykiety. Paliwo to jest bardzo wydajne, tworzy się je z rozdrobnionych odpadów drzewnych. Spala się dość wolno, ale daje bardzo dobre efekty w procesie ogrzewania domu.

· Piece do opalania słomą, pestkami itp. Chodzi o urządzenia spalające biomasę. Pozwalają na spalanie powszechnie dostępnych materiałów.

Kotły ekologiczne i ich zalety

Jakie zalety mają kotły ekologiczne? Przede wszystkim warto tu wskazać na trzy ważne korzyści płynące z instalacji takich urządzeń:

· Wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Kocioł w ograniczonym zakresie przyczynia się np. do powstawania smogu i innych zanieczyszczeń, których efektami są groźne choroby.

· Oszczędność paliwa. Wysoka sprawność sprawia, że można zaoszczędzić na rachunkach za opał, który niestety jest coraz droższy.

· Niezbyt pracochłonna obsługa. Kotły z podajnikiem są tu wyjątkowo poręczne i wymagają bardzo niewielkiego zakresu pracy własnej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%