Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać obiektyw do lustrzanki?

09:51, 26.02.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Wielu miłośnikom fonografii zakup lustrzanki pozwala robić zdjęcia zbliżone do tych wykonywanych profesjonalnymi aparatami. Kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów jest jednak dobór właściwego osprzętu, a zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa odpowiednio dopasowany obiektyw. Dowiedz się jak dobrać obiektyw do lustrzanki i na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwag.

Zakup lustrzanki dla pasjonatów fotografii wcale nie oznacza końca wydatków. Wręcz przeciwnie, osoby, które chcą wykonywać profesjonalne zdjęcia w terenie, w pomieszczeniach, czy fotografować sportowców i obiekty w ruchu, powinny przygotować się na kolejny wydatek, jakim jest kupno odpowiedniego obiektywu (częściej obiektywów – nawet kilku, od odpowiednich parametrach). Odpowiedzią producentów na zapotrzebowanie fotografów jest bogata oferta dostępnych na rynku produktów, z której każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na najważniejsze czynniki i parametry warunkujące zakup obiektywu.

Mocowanie obiektywu

To jeden z kluczowych czynników, który należy uwzględnić przy dokonywaniu selekcji. Zwykle do aparatu danej firmy pasują wyłącznie obiektywy dostarczane przez tego samego producenta. Przykładowo, do lustrzanki Canon pasować będą obiektywy Canon. Podobnie w przygrodku aparatów marki Nikon, Sony itp. Choć i od tej reguły są ustępstwa, gdyż na rynku znajdziemy kilka niezależnych firm, produkujących obiektywy, które dopasować można do najpopularniejszych modeli aparatów wiodących marek.

Ogniskowa obiektywu

Ograniczając swoje poszukiwania do obiektywów danej firmy, możemy skupić się na parametrach. Jednym z najważniejszych jest oczywiście ogniskowa obiektywu, od której zależy kąt widzenia. Obiektywy szerokokątne zapewniające najszerszy kąt widzenia, mają ogniskową w przedziale 10-28 mm. Z kolei ogniskowa obiektywów o najmniejszych kącie widzenia (wykorzystywane na rozległych przestrzeniach lub do fotografowania imprez masowych), charakteryzują się ogniskową do 1200 mm.

Zoom

Obiektywy zoom powstały po to, by zapewnić pasjonatom fotografii możliwość wykonywania różnych rodzajów zdjęć tym samym obiektywem. Wykonując zdjęcia z większej odległości, możemy dowolnie przybliżyć dany obiekt, jednak jakość zdjęcia wykonywana w ten sposób może pozostawić wiele do życzenia. Zoom uzależniony jest od zakresu ogniskowych - należy pamiętać, że zdjęcia będą tym lepsze, im węższym zakresem ogniskowych dysponuje obiektyw.

Wyżej wymienione parametry to niejedyne czynniki, które warunkują wybór obiektywu do lustrzanki. Warto zwrócić uwagę również na otwór względny obiektywu, mechaniczną budowę czy autofokus.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone