Zamknij

Rząd VAT-em w Polaków i w polskie firmy!

17:41, 08.01.2023 Kamila Łańska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda Aktualizacja: 17:42, 08.01.2023
Skomentuj

- Od początku 2023 roku obowiązuje w Polsce nowa stawka podatku VAT na gaz ziemny. Wynosi ona 23 procent. To jest niepojęte, bowiem tym sposobem praktycznie wszystkie kraje w Unii Europejskiej mają niższe stawiki VAT na gaz niż Polska - wskazuje senator Adam Szejnfeld, przewodniczący senackiego zespołu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, który podjął interwencję w tej sprawie u minister finansów.

W niżej wymienionych krajach obowiązują następujące stawki podatku VAT na gaz:
• we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii - 5 procent  
• w Grecji, Belgii, Austrii - 6 procent
• w Niemczech, Luksemburgu - 7 procent
• w Bułgarii, Estonii, Irlandii - 9 procent
• w Słowenii - 9,5 procent

Senator Adam Szejnfeld w swoim wystąpieniu zapytał panią minister, dlaczego polski rząd nie skorzystał z możliwości stosowania obniżonej stawki VAT, tak jak praktycznie wszystkie pozostałe kraje UE, i od 1 stycznia 2023 roku podniósł tę stawkę do maksymalnego poziomu 23 procent?

Pamiętać bowiem trzeba, iż minimalna stawka podatku VAT na gaz ziemny obowiązująca w Unii Europejskiej wynosi 5 procent.

- W Polsce w praktyce tworzony jest monopol na rynku paliw i gazu, co już stawia nie tylko gospodarstwa domowe, ale i przedsiębiorców, w słabszej pozycji wobec wytwórców i dostawców paliw i gazu. Stawka podatku VAT przekłada się po pierwsze na koszty ogrzewania i używania ciepłej wody w gospodarstwach domowych, ale po drugie cena gazu brutto jest także niezmiernie istotnym czynnikiem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw w Polsce oraz budowania przewag konkurencyjnych na rynkach międzynarodowych. Taka zatem decyzja rządu PiS godzi i w budżety obywateli, ale i konkurencyjność firm - uważa senator Adam Szejnfeld.

Cena paliw i gazu w sposób oczywisty jest także czynnikiem kosztotwórczym cen towarów i usług, a poprzez to odgrywa istotną rolę inflacjotwórczą.

- Tym bardziej w dobie walki z wysokimi cenami oraz inflacją w Polsce oraz wzmacniania polskich firm za granicą, trudno zrozumieć, dlaczego polski rząd przyjmuje stawkę VAT na gaz tak dalece odbiegającą od stawki minimalnej Unii Europejskiej oraz od przyjętej stawki podatku w większości pozostałych państw Wspólnoty - podsumowuje Adam Szejnfeld, oczekując pilnych wyjaśnień pani minister finansów. 

(Kamila Łańska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Gruba Ryba Piła Gruba Ryba Piła

5 6

Żeby oszczędzić parę groszy Szejnfeld mógłby morsować. Zimna woda zdrowia doda i może pomóc w otrzeźwieniu. 19:20, 08.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Oj Szejnfeld, ty...Oj Szejnfeld, ty...

5 6

Rzą nie podniósł tylko powrócił do ustawowo wprowadzonych przez Tuska i jego geszefciarzy. 19:22, 08.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

3 8

To jak to jest panie senatorze z tym waszym vatem? Przez to że unia nakazała przywrócić vat i zgodnie z waszą polityką paliwo powinno podrożeć, to cholera jasna pis pokrzyżowało wam szyki i nie podniosła cen paliwa na stacjach. 22:34, 08.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PisludPislud

5 1

A w grudniu i listopadzie przepłaciłem 50 zł na tankowaniu przez złodzieja z pcima. 12:20, 09.01.2023


XX

2 6

Wasza polityka, to jest taka, że im gorzej dla Polaków, to tym lepiej dla was. 22:51, 08.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%