Zamknij

Piła: Gdy plony przewyższają apetyty. Takie miejsce było od dawna potrzebne!

12:59, 23.03.2022 Zuzanna Błaszczyk-Koniecko, Klub Dobrego Klimatu Aktualizacja: 13:04, 23.03.2022
Skomentuj fot. KDK fot. KDK

Przy domu działkowca na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Gwda" w Pile powstał plonownik. Jego budowa to ekowyzwanie rzucone przez pilan członkom Klubu Dobrego Klimatu.

To pierwsze takie miejsce w regionie, które zostało stworzone z myślą o dzieleniu się plonami, nasionami, sadzonkami czy przetworami. Wszyscy wiemy, że działkowe plony bywają tak obfite, że przerastają apetyty i możliwości nawet najwytrwalszych amatorów przetworów owocowych i warzywnych.

- Takie miejsce było od dawna potrzebne - przyklaskuje pomysłowi Patrycja Kujawa z KDK. - Jako właścicielka działki sama często borykałam się z problemem klęski urodzaju lub przeciwnie: któreś rośliny nie chciały wzrastać. Szukałam więc osób, którym mogłabym podarować nadmiar warzyw i owoców lub poprosić o podzielenie się czymś, co w moim ogródku nie obrodziło. Plonownik na pewno pomoże w takich wymianach.

- Szkoda, żeby owoce i warzywa trafiały do kompostownika lub - co gorsza - na śmietnik, skoro ktoś może jeszcze je wykorzystać - podkreśla dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański. - W Polsce marnujemy stanowczo zbyt dużo jedzenia. To się na szczęście zmienia i plonownik jest kolejnym krokiem, by marnotrawstwu żywności zapobiegać. Zachęcam też do dzielenia się niewykorzystanymi nasionami lub sadzonkami, których okresowo mamy w nadmiarze.

Solidny regał (z materiałów z odzysku) zbudowali pracownicy Altvater Piła, spółki należącej do ENERIS Surowce. Jeśli pomysł się sprawdzi, plonowniki staną na terenie innych ogrodów działkowych. Bardzo liczymy na współpracę Zarządów ROD-ów, które są kluczem do popularyzacji projektu.

Prezes "Gwdy" Genowefa Chomont podeszła do pomysłu z entuzjazmem.Zasady korzystania z regału są proste: można brać wszystko, co znajduje się w środku bez konieczności zostawiania czegoś w zamian.

Zarząd ROD "Gwda" prosi jedynie o utrzymywanie w nim czystości. Traktujmy go tak, jak byśmy chcieli sami, aby wyglądał, gdy chcielibyśmy z niego skorzystać.

(Zuzanna Błaszczyk-Koniecko, Klub Dobrego Klimatu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%