Zamknij

Jazda pod wpływem alkoholu - co za to grozi?

13:33, 28.04.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 14:18, 28.04.2022
Skomentuj

Wypadki na drogach od zawsze się zdarzały i zdarzać będą. Na niektóre z nich możemy mieć wpływ, niwelując czynniki, które mogą spowodować szkodę, a nawet śmierć na drodze. Jednym z nich jest jazda pod wpływem alkoholu. Co za to grozi i czy naprawdę warto ryzykować własnym życiem?


Skala problemu

Jazda pod wpływem alkoholu jest jedną z najczęstszych powodów wypadków na drogach. Według danych policji w 2020 roku zanotowano 101 892 kierowców, którzy byli nietrzeźwi podczas kierowania pojazdu, natomiast w 2021 było ich o 2 951 więcej. Żeby przybliżyć skalę - w związku z spożyciem alkoholu doszło do 2 488 wypadków, w których zginęło 331 osób, a 2 805 zostało rannych. 

Mimo walki policji z alkoholowymi piratami i organizowaniu różnych akcji, które miały chociaż w niewielkim stopniu zminimalizować zjawisko prowadzenia pod wpływem, niewiele się zmieniło. Jak pokazują statystyki - jazda pod wpływem alkoholu w dalszym ciągu ma niezdrową popularność. Żeby tego było mało, z roku na rok takich wypadków jest coraz więcej. Nie jest to dobra informacja. 

Jazda po alkoholu - co za to grozi?


Dozwolona ilość promili we krwi podczas jazdy

Kara za jazdę pod wpływem będzie uzależniona od ilości. Mówiąc o prowadzeniu pojazdu po wypiciu napojów procentowych trzeba rozróżnić dwa następujące stany:

  • Stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila)
  • Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila)

Dozwoloną ilością alkoholu we krwi jest 0,2 promila. Teoretycznie można wtedy prowadzić pojazd, jednak lepiej tego nie robić. Staraj się trzymać zasady: spożyłeś alkohol = nie jedź. Warunki na drodze potrafią być nieprzewidywalne, dlatego należy być w pełni skupionym na prowadzeniu.

Jazda pod wpływem alkoholu - mandat i kary


Kary dla osób pod wpływem

W 2022 roku weszły spore zmiany w Polskim prawie regulującym kary za różne przewinienia na drodze, które dość mocno uderzają nie tylko w portfele kierowców. W najgorszych przypadkach można stracić prawo jazdy lub pójść do więzienia.

Biorąc poprawki na różne stany upojenia (ilość promili we krwi) oraz rodzaj winy będzie można podzielić na dwa segmenty:

1. Stan upojenia (od 0,2 do 0,5 promila we krwi):

  • grzywna powyżej 2500 złotych (maksymalnie nawet do 30 000 złotych) lub areszt 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych (od 17 września 2022 będzie to wynosiło już 15 punktów karnych)

2. Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila):

  • grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,
  • kara pieniężna od 5 000 złotych do 60 000 złotych,
  • 10 punktów karnych(od września 15 punktów karnych).

Grzywna będzie wyznaczana przez sędziego - warto o tym wspomnieć. Należy pamiętać jeszcze o tak zwanej recydywie. Jeśli kierowca był w przeszłości karany za prowadzenie pojazdu podczas stanu upojenia alkoholowego - kara znacznie się zwiększa. 

A jeśli dochodzi do wypadku pod wpływem - więzienie lub wysoka grzywna będą konsekwencjami.


Słowem podsumowania

Ten rok nie będzie łaskawy w karach dla osób, które dopuszczą się prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu po alkoholu. Kary stały się o wiele dotkliwsze, co jednak momentami może okazać nieskuteczne. Warto więc zwracać na to uwagę, aby zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom. 

(Materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%