Zamknij

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

10:10, 20.09.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 10:11, 20.09.2018

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Polacy chętnie wykorzystują energię słoneczną do zasilania swoich gospodarstw. Na czym dokładnie polega ta alternatywna metoda?

Energia jest zawsze i wszędzie

Alternatywne źródła energii stanowią obecnie dobry sposób na obniżenie rachunków za prąd. Obecnie zaspokajają one ok. dziewięciu procent światowego zapotrzebowania na energię. Fotowoltaika ma stać się z upływem lat dominującą metodą pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Dlaczego właśnie ona? Odpowiedź jest bardzo prosta. Energia słoneczna jest dostępna praktycznie w każdym miejscu. Nawet gdy słońce jest za chmurami to promienie przebijają się przez nie i są przechwytywane przez panele. Dlatego posiadając taką instalację jesteśmy w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie na prąd. A jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia, to może załapiemy się na programy finansujące w pewnym stopniu instalację zestawu fotowoltaicznego.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Same panele słoneczne na dachu domu nie pozwolą nam przechwytywać energii słonecznej. Potrzebujemy do tego pełnego zestawu. Składa się na niego kilka elementów. Inwerter, czyli falownik sieciowy, panele fotowoltaiczne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. To wszystko składa się na zestaw warty kilkadziesiąt tysięcy złotych. Idealnie sprawdzi się dla osób, które mają duży dach lub dużo miejsca w ogrodzie. Dla przykładu, instalacja o mocy 5kW, która jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd domu jednorodzinnego, zajmie na dachu ok. 33 metrów kwadratowych. Instalacja musi się znajdować po południowej stronie. Jeśli zdecydujemy się na montaż panel na specjalnym stelażu, to możemy uzyskać nawet 5% więcej energii.

Zestaw fotowoltaiczny będzie także idealnym rozwiązaniem dla osób, które będą chciały sprzedawać nadwyżkę prądu. Panele fotowoltaiczne bowiem produkują prąd i mogą go gromadzić. Nie wszystkim to jednak się opłaca. Za przekazanie energii z instalacji zakład elektryczny pobiera bowiem 20% przesłanej energii. Dlatego najlepiej produkować ją na własny użytek. Więcej o zestawie fotowoltaicznym przeczytasz tutaj. Ważne, by przed zakupem zwrócić się z pomocą do specjalistów w tej dziedzinie. Zestaw fotowoltaiczny jest bowiem inwestycją na trzy-cztery dekady. Jeśli decydujemy się zainwestować w tę technologię duże pieniądze, to róbmy to z głową, by instalacja zaczęła przynosić nam oczekiwane zyski.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%