Zamknij

Zwrot podatku, najważniejsze aspekty i terminy

10:53, 19.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:54, 19.11.2018
Skomentuj

Podczas pracy nad rozliczeniem podatkowym PIT, wielu podatników stara się korzystać z przysługujących im ulg i zwolnień, gdyż jest to legalna możliwość zmniejszania swoich zobowiązań podatkowych wobec budżetu Państwa. Efektem tych operacji obliczeniowych może być wygenerowanie, tak zwanego ujemnego bilansu zobowiązania podatkowego. W uproszczeniu oznacza ono, że podatnik (najczęściej za pośrednictwem płatnika), odprowadził do organów podatkowych zbyt wysokie podatki. W przypadku takiej nadpłaty, ma on możliwość uzyskania zwrotu z podatku. Ile trwa uzyskanie środków finansowych ze zwrotu i jak przyspieszyć ten proces?

Do kiedy zwrot podatku – terminy ustawowe

Zwrot podatku dokonywany jest przez organy fiskusa. Ustawodawca przewidział jednak, że nie mogą one działać zupełnie samodzielnie i dobrowolnie – zakreślił im odpowiednie terminy maksymalne, w których zobowiązane są zwrócić podatnikom ich pieniądze. Generalnie zgodnie z brzmieniem aktualnych przepisów, organy mają na to maksymalnie 3 miesiące od złożenia przez podatnika deklaracji podatkowej PIT. Z tej ogólnej zasady można jednak wywnioskować pewne prawidłowości kierujące pracą organów oraz możliwości podatników, w określeniu do kiedy nastąpi zwrot podatku.

Pierwszeństwo wpływu możliwością podatnika

Organy podatkowe mają ograniczone możliwości personalne oraz techniczne. W uproszczeniu oznacza to, że w urzędach pracuje określona liczba osób zajmujących się rozliczeniami PIT oraz ograniczona liczba osób mających uprawnienia do zlecenia i wykonania wypłat zwrotów. Dlatego w przypadku jeżeli urzędy są bardzo obłożone pracą, poszczególne wnioski są rozpatrywane dłużej. W związku z tym, jeżeli dla podatnika kluczowe jest do kiedy otrzyma zwrot podatku, powinien on wziąć pod uwagę termin składania swojej deklaracji. Nie jest tajemnicą, że najpopularniejsze druki księgowe składa się do 30 kwietnia każdego roku. Właśnie koniec kwietnia, będzie więc miesiącem największego wpływu dokumentów. Kwiecień, maj i czerwiec będą więc okresem najbardziej wytężonej pracy skarbówki. Podatnicy w większości już na początku roku otrzymują wszystkie informacje, niezbędne im do wypełnienia swojego PIT. Nic więc nie stoi na przeszkodzie żeby już wtedy lub w marcu, przygotować i złożyć swoją deklarację. Prawdopodobieństwo wcześniejszego otrzymania zwrotu jest wtedy większe.

Podsumowanie i rekomendacje

Coraz większą uwagę przywiązuje się obecnie również do formy złożenia deklaracji podatkowej. Jeżeli podatnik do tej pory wykorzystywał tradycyjny, papierowy druk i wysyłał go listem poleconym, musi liczyć się z tym, że na to do kiedy otrzyma zwrot podatku wpływać będzie również czas przesyłania dokumentów (uwzględniając czas pracy Poczty Polskiej) oraz innych jednostek, np. biura podawczego, czy poczty w ramach organu. Warto więc zastanowić się nad możliwościami przygotowania PIT elektronicznie - za pomocą specjalnych aplikacji, podatnicy mogą przygotować swój formularz, a potem przesłać go przez Internet do urzędów. Nie wątpliwie dokument przygotowany na komputerze dodatkowo usprawni pracę urzędników, którzy nie będą musieli specjalnie wczytywać się w ręcznie pisane pismo.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%