Zamknij

Obróbka metali i jej rodzaje

15:33, 08.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:39, 08.01.2019

Obróbka metali to różnego rodzaju procesy technologiczne, których celem jest zmiana wymiarów, kształtu, a niekiedy nawet właściwości fizycznych bądź chemicznych metali. Ze względu na stosowane narzędzia wyróżnia się kilka jej rodzajów. Zalicza się do nich przede wszystkim obróbkę plastyczną, chemiczna, cieplną, a także mechaniczną skrawaniem. Czym różnią się poszczególne metody i kiedy się je stosuje?

Obróbka skrawaniem - na czym to polega?

Jak sama nazwa wskazuje, do tej obróbki stosuje się narzędzia skrawające. Wyróżnić można kilka jej rodzajów, a wiec: frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. Czym charakteryzuje się każda z nich? Najbardziej rozpowszechnione jest toczenie, do którego wykorzystuje się specjalny nóż tokarski. Nóż wykonuje ruch liniowy, zaś przedmiot, który poddawany jest obrabianiu, ruch obrotowy. Z tego też względu oddziela się toczenie wzdłużne, zewnętrzne, wewnętrzne, poprzeczne, kopiowe, a także obiedniowe. Inny rodzaj obróbki skrawaniem to frezowanie. Wykorzystuje się je gównie do przedmiotów wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych lub metalu. Do tego celu stosowana jest frezarka. W tym przypadku to narzędzie wykonuje ruch obrotowy, zaś przedmiot obrabiany, ruch posuwowy. Odbywa się więc to zupełnie na odwrót niż w przypadku toczenia. Kolejny rodzaj obróbki skrawaniem to szlifowanie, które zazwyczaj stosuje się do obróbki narzędzi skrawających. Dzięki osełki lub tzw. ściernicy można zedrzeć niewielką ilość metalu z obrabianego przedmiotu. Jeżeli zależy nam na skorzystaniu z oferty obróbek blacharskich, to warto zajrzeć na stronę zaginamy.pl.

Obróbka plastyczna

Obróbka plastyczna także może zmienić kształt obrabianego materiału. Wpływa ponadto na jego własności fizyczne oraz chemiczne. Przy jej wykorzystaniu zmienia się jednocześnie strukturę, a także gładkość powierzchni. Wszystkie te modyfikacje stają się możliwe dzięki odkształceniom plastycznym. Obróbkę plastyczną także możemy podzielić na rodzaje, jednak w tym przypadku będzie ich znacznie mniej. Pierwszy z nich to obróbka plastyczna na zimno. Odkształcenia plastyczne uzyskuje się wówczas w temperaturze niższej od temperatury rekrystalizacji. Drugi jej rodzaj, czyli obróbka plastyczna na gorąco, odbywa się zaś w temperaturze od niej wyższej. 

Metoda erozyjna

To dość skomplikowana metoda obróbki metalu, o której nie każdy mógł dotąd usłyszeć. Stosuje się ją głównie w sytuacji, gdy dany materiał jest oporny na opisane powyżej metody. Jak zatem następuje jego obróbka? Odbywa się to przez zastosowanie ultradźwięków, strumieni cząstek (np. fotonów czy elektronów), a także dzięki wyładowaniom elektrycznym.

Obróbka metali jest zawiłym procesem, który przybiera zróżnicowane formy. Wiele zależy od rodzaju obrabianego materiału, czyli w tym przypadku metalu. Warto jednak wiedzieć, w jakich przypadkach stosuje się daną metodę obróbki, a także jakie narzędzia są do tego potrzebne.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%