Zamknij

Samorząd województwa: milionowe umowy na sport

07:43, 17.01.2019 UMWW Aktualizacja: 07:47, 17.01.2019
Skomentuj fot. UMWW fot. UMWW

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego, podpisali z przedstawicielami najważniejszych partnerów sportowych województwa umowy wieloletnie - po raz z pierwszy 5-letnie - na realizację zadań związanych ze sportem wyczynowym i powszechnym oraz dotyczących sportu osób z niepełnosprawnościami.

- Przeszło 33 miliony złotych od samorządu województwa na rozwój sportu w Wielkopolsce oznacza dla niego dobry klimat. Podpisaliśmy pięcioletnie umowy z naszymi najważniejszymi partnerami na realizację zadań związanych ze sportem wyczynowym i powszechnym oraz dotyczących sportu osób z niepełnosprawnościami. Przed laty zdecydowaliśmy się na politykę systemową służącą stabilności finansowej sportu i to działa. Pokazują to wyniki naszych sportowców na krajowych i międzynarodowych arenach - podkreśla marszałek Marek Woźniak.

W 2005 roku samorząd województwa wielkopolskiego jako pierwszy i jedyny w Polsce zawarł wieloletnie umowy z najważniejszymi sportowymi partnerami, zarówno w sporcie wyczynowym, powszechnym oraz sporcie osób z niepełnosprawnościami. Praktyka takiej formy współpracy była kontynuowana w następnych latach. W roku 2019 umowy wieloletnie zostaną podpisane po raz piąty, ale po raz pierwszy zostaną zawarte na 5 lat, czyli na czas trwania całej kadencji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- Serdeczne podziękowania składam na ręce pana marszałka Marka Woźniaka. Przede wszystkim za konsekwencję w realizowaniu pomysłu, by zawierać wieloletnie umowy. Dziękuję również za transparentność przydziału środków, system opiera się na punktacji, więc możemy śmiało stwierdzić, że to trenerzy i zawodnicy wypracowują sobie fundusze - mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Podczas spotkania umowy podpisali Paweł Szczepaniak - prezes zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, Zdzisław Urbańczyk - prezes Szkolnego Związku Sportowego Wielkopolska, Tadeusz Tomaszewski - przewodniczący rady Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, Tomasz Szponder - prezes Organizacji Środowiskowej Akademicki Związek Sportowy, Romuald Schmidt - prezes Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego Start, Natalia Nowak - dyrektor oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie Poznań, Katarzyna Witman-Dziurla - prezes Uczniowskiego Międzyszkolnego Klub Sportowego Niesłyszących.

- Ten system daje dużo korzyści, ponieważ umowa jest zawierana na pięć lat. Organizacje, czy kluby nie muszą co roku starać się o pieniądze, a co za tym idzie, nie muszą przygotowywać tylu wniosków. Umowy są realizowane już teraz, od początku roku, w związku z czym ze wsparcia można korzystać już w okresie ferii zimowych, które są doskonałą okazją dla organizowania zgrupowań i obozów sportowych - mówi Marek Woźniak.

Samorząd województwa przykłada bardzo dużą wagę do rozwoju sportu młodzieżowego, czego dowodem jest utrzymanie wysokiego poziomu środków przeznaczanych na szkolenie młodych sportowców i ich udział w zawodach. Dotychczasowe sukcesy reprezentantów Wielkopolski, zarówno na arenach krajowych, jak i międzynarodowych, to wynik systemowego, konsekwentnego wspierania sportu młodzieżowego.

- Wsparcie dotyczy około trzystu klubów, czyli mniej więcej pięciu tysięcy zawodniczek i zawodników. Pieniądze są przeznaczone na upowszechnianie sportu w środowiskach szkolnym, akademickim, wiejskim, a także dla osób z niepełnosprawnością, zarówno umysłową, jak i ruchową oraz dla osób niesłyszących - dodaje Jacek Bogusławski.

(UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%