Zamknij

Dobre maniery w czasie rozmowy o pracę

11:32, 05.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:32, 06.09.2019
Skomentuj

Idealny zdaniem specjalistów ds. HR kandydat do pracy powinien nie tylko posiadać odpowiednie kompetencje twarde i miękkie, lecz również sprawiać wrażenie osoby profesjonalnej i godnej zaufania. O czym należy pamiętać, by wykazać się znajomością zasad savoir-vivre podczas rozmowy w sprawie pracy?

Ubierz się odpowiednio

O kulturze kandydata do pracy świadczy jego profesjonalny wygląd. Pamiętaj, by strój wyrażał cechy takie jak schludność, umiejętność dostosowania się do sytuacji i staranność. To, w jaki sposób dobierzesz garderobę na spotkanie rekrutacyjne, świadczy o szacunku wobec rozmówcy i dobrym przygotowaniu do rozmowy w sprawie pracy. Odpowiedni ubiór powinien być zgodny z obowiązującymi zasadami biznesowego dress code'u. Powinien wyróżniać się elegancją i prostotą. Wiele wskazówek odnośnie prezencji na rozmowie rekrutacyjnej znajdziesz na portalu Pracuj.pl.

Zadbaj o zgodne z etykietą przywitanie

W czasie powitania z rekruterem pamiętaj o zasadach savoir-vivre. To on powinien zainicjować uścisk dłoni jako osoba wyższa rangą. Jeżeli tego nie zrobi, nie próbuj wymusić podania ręki. Według zasad dobrego wychowania powinieneś przedstawić się pierwszy. Zanim usiądziesz zaczekaj, aż zrobi to rozmówca. Tym drobnym gestem okażesz mu szacunek. Rekruter na pewno zwróci na to uwagę.

Wycisz telefon komórkowy

Dźwięk dzwonka telefonu w wyjątkowo nieprzyjemny sposób zakłóca przebieg rozmowy w sprawie pracy. Absolutnie niedopuszczalne jest odbieranie połączeń w trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej. Telefon wyłącz zanim wejdziesz do pomieszczenia, w którym będzie odbywała się rozmowa. Grzebanie w smartfonie w obecności rekrutera jest wyjątkowo nieeleganckie.

Nie przerywaj rozmówcy

Podczas rozmowy uważnie słuchaj swojego rozmówcy. Przyjmij otwartą postawę i utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem. Powstrzymaj odruch ziewania, bo może zostać potraktowany jako objaw znudzenia. Ważną zasadą jest nieprzerywanie wypowiedzi innej osoby. Jeśli to, co mówi prowadzący rozmowę inspiruje Cię do zadawania pytań, zaczekaj. Będziesz miał czas na ich zadawanie.

Zachowaj profesjonalizm

Niemile widziane jest nadmierne spoufalanie się z prowadzącym rozmowę. Dla wielu osób może to być próba złagodzenia stresu, jednak tego rodzaju zachowanie odbierane jest jako nieprofesjonalne. Zachowuj się powściągliwie, ale przyjaźnie. Nie próbuj przechodzić na „ty”, jeśli rekruter sam tego nie zaproponuje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%