Zamknij

Mieszkanie w mieście czy pod miastem - co jest lepszą i

13:34, 02.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:34, 02.04.2020

Kupując mieszkanie bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników - jego wielkości, liczbę, rodzaj i układ pomieszczeń, to, w jakim bloku się znajduje, na której kondygnacji, wreszcie też jego lokalizację. Dla każdego z nas ważne będą inne czynniki - niektórym może tak bardzo zależeć na oddzielnej kuchni, że nie wezmę pod uwagę żadnej oferty z aneksem kuchennym, z kolei dla kogoś innego to, czy kuchnia jest w oddzielnym pomieszczeniu, czy w aneksie, nie będzie mieć najmniejszego znaczenia. Podobnie ma się sprawa z kondygnacją - poza tym, że do mieszkań parterowych niekiedy przynależą ogródki lub tarasy, a mieszkania na ostatnim piętrze, zwłaszcza w rogu budynku, bardziej się wychładzają i nagrzewają, dla większości z nas nie ma różnicy między mieszkaniami na poszczególnych piętrach, jednak dla kogoś taki czynnik może być kluczowy w podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania.

Nie ma chyba jednak nikogo, kto na pytanie o to, gdzie chce kupić mieszkanie odpowiedziałby “wszystko mi jedno”. W dobie nieustannie rozrastających się miast, konurbacji i aglomeracji miejskich naprawdę ma znaczenie, gdzie się mieszka - lokalizacja domu wpływa nie tylko na czas dojazdów do pracy, ale również na sposób spędzania wolnego czasu czy życie towarzyskie. Najlepiej zilustrować te tezy na podstawie Warszawy, największego w Polsce miasta, gdzie możemy już obserwować pewne trendy, nim dotrą do innych rozrastających się miast.

Najdroższe są mieszkania w centrum Warszawy. Ścisłe centrum to Śródmieście, jednak Żoliborz, bliski Mokotów, Wola i Ochota to również dzielnice centralne, w których ceny za metr kwadratowy potrafią być kilkukrotnie wyższe niż w Wesołej czy na Białołęce. Ponadto jest tam realizowanych niewiele nowych inwestycji. Sprawdź, co oferują deweloperzy budujący w tych dzielnicach, jeśli jesteś zainteresowany mieszkaniem blisko centrum. Mieszkanie w Centrum oznacza szybki dojazd, przede wszystkim komunikacją miejską, do dzielnic biurowych. Ponadto w pobliżu znajduje się wiele instytucji kulturalnych, naukowych i rozrywkowych - jeśli chcesz wyjść ze znajomymi na miasto, możesz wybierać a przebierać w różnych ofertach. Jednak życie w centrum oznacza ciągły hałas i światła za oknem, a czasem także ograniczony dostęp do terenów rekreacyjnych.

Całkowitym przeciwieństwem mieszkania w centrum jest mieszkanie w miejscowości podmiejskiej. Tam spokojnie można kupić większe mieszkanie albo dom w rozsądnej cenie. Dojazd do centrum Warszawy Szybką Koleją Miejską (SKM) czy Warszawską Koleją Dojazdową (WKD) może i nie jest zbyt komfortowy, ale za to szybki. Alternatywą jest długi i męczące stanie w korkach, których nie da się uniknąć poruszając się po stolicy własnym samochodem - warto więc zwrócić uwagę na to, jak skomunikowane jest miejsce, w którym chcemy kupić mieszkanie pod miastem. Poza dostępnością transportu publicznego powinniśmy też wziąć pod uwagę dostępność różnych lokali usługowych, takich jak sklepy, restauracje, czy kina i teatry.

Każdy powinien sam podjąć decyzję o tym, gdzie chce kupić mieszkanie. Zarówno te w Centrum, jak i te pod miastem mają swoje wady i zalety. A przecież istnieje jeszcze mnóstwo możliwości pomiędzy ścisłym centrum, a wioską oddaloną od miasta o kilkanaście kilometrów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%