Zamknij

W szkole w Fanianowie zlikwidowano dzwonki. Zamiast tego...

08:40, 29.01.2024 Emilia Soczka
Skomentuj

Ulubiony przedmiot w szkole? Dzwonek! Ten kultowy dowcip z brodą doskonale ilustruje przestarzały system polskiej szkoły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego pokolenia a także nowoczesnym, dobrym trendom edukacyjnym, Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie wprowadziła innowacyjne rozwiązanie i zlikwidowała dzwonki.

Mimo tego, iż tradycyjne dzwonki odgrywają kluczową rolę w strukturyzowaniu dnia w polskiej szkole, okazuje się, że ich eliminacja wyzwoliła wśród uczniów samodzielność i odpowiedzialność za organizację czasu.

Eliminując dzwonek szkoła okazała się być również przyjemniejszym miejscem dla uczniów nadwrażliwych sensorycznie. Dla większości dzieci dzwonek szkolny jest rutynowym dźwiękiem kończącym lekcję i informującym o rozpoczęciu przerwy. Jednak dla dzieci nadwrażliwych sensorycznie, ten dźwięk może być przytłaczający, bolesny i skutkować poważnymi problemami emocjonalnymi. Głośne dzwonki mogą prowadzić do wzrostu poziomu stresu, niepokoju, lęku oraz wpływać negatywnie na koncentrację i samopoczucie.

Dopełnieniem tej nowoczesnej koncepcji pracy szkoły jest muzyka relaksacyjna, rozbrzmiewająca na szkolnych korytarzach podczas każdej przerwy. To rozwiązane realnie przyczynia się do redukcji stresu wśród całej społeczności szkolnej.

Muzyka relaksacyjna może pobudzać i kołysać zmysły, co przekłada się na poczucie błogości i szczęścia. Na przerwach jest to szczególnie ważne, aby uczniowie mogli odpocząć i naładować baterie przed kolejnym etapem nauki.

Przerwy bez dzwonków, ale za to z muzyką relaksacyjną wprowadzone w Szkole Podstawowej w Fanianowie pokazują, że czasem nawet najmniejsze zmiany mogą mieć ogromny wpływ na jakość edukacji i dobre samopoczucie uczniów.

[BANER]0[/BANER]

(Emilia Soczka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%