Zamknij

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej w obiektywie Artura Łazowego

12:04, 20.03.2024 fp Aktualizacja: 12:48, 20.03.2024
Skomentuj fot. Artur Łazowy fot. Artur Łazowy

To już minęło 40 lat, od kiedy ks. Jan Czekała MSF zwołał wraz z młodzieżą górecką okolicznych parafian, rolników i nie tylko, aby wystawić po raz pierwszy Misterium Męki i Śmierci Chrystusa. Chciał w ten sposób upamiętnić tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Górce Klasztornej zaraz na początku drugiej wojny światowej.

- Toczące się dziś wojny w świecie oraz męczeństwo wielu ludzi na Ukrainie i w Izraelu skłania nas nie tylko do refleksji, ale przede wszystkim do szczerej modlitwy. W tym roku w czasie trwania Misterium Męki Pańskiej wzbudziliśmy intencje wszystkich, którzy prosili nas o modlitwy w tym szczególnym miejscu. Modliliśmy się o pokój na całym świecie. Pamiętaliśmy o naszych męczennikach góreckich, Misjonarzach Świętej Rodziny, którzy zginęli zamordowani w 1939 roku - taka była intencja tegorocznego Misterium w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Górce Klasztornej, najstarszym w Polsce miejscu kultu maryjnego.

17 marca 2024 roku Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej uwieńczył Artur Łazowy. Oto jego fotorelacja:

[FOTORELACJA]1395[/FOTORELACJA]

[BANER]0[/BANER]

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

ArturArtur

3 1

Na przestrzeni czasów Górka Klasztorna przechodziła różne koleje losu. W czasie trwania II wojny światowej utworzony został na terenie klasztoru obóz, w którym przebywali internowani zakonnicy i księża z okolicznych parafii /zamordowani w Paterku w listopadzie 1939 r., później osoby świeckie, a od 1940 r. po klęsce pod Dunkierką, jeńcy angielscy. Pamięć o tych wydarzeniach skłoniła okoliczną ludność, aby przy pomocy swoich duszpasterzy, jako hołd oddany wszystkim pomordowanym, wystawiać w 1984 roku Misterium Męki Pańskiej. Jest to jedyne Misterium gdzie w ramach kształcenia i rozwoju kultury chrześcijańskiej większość ról przedstawiają nieprofesjonalni aktorzy, na co dzień ciężko pracujący na roli.
Akcja misterium rozgrywa się na Placu Objawienia, gdzie ukazała się Matka Boska, apostołowie z Chrystusem spożywają ostatnią wieczerzę. Po lewej stronie od bramy prowadzącej do Gaju wznosi się niewielki nasyp – Góra Oliwna. Przy dzwonnicy usytuowany jest pałac Piłata. Po lewej stronie sceny głównej znajduje się pałac Heroda, a po prawej Sanhedryn i siedziba Kajfasza. Golgotę umieszczono kilkaset metrów od Placu Objawienia. Żeby się tam dostać aktorzy wraz z widzami przebywają drogę krzyżowa przez Gaj Górecki.
Pomysłodawcą, organizatorem i reżyserem pierwszego przedstawienia pasyjnego był ks. Jan Czekała MSF.
W rolę Jezusa wciela się zawsze ksiądz ze zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Świętej Rodziny opiekującego się Góreckim Sanktuarium. Godne uwagi są zawarte w Misterium realistyczne sceny biczowania i ukrzyżowania, które nadają całemu przedstawieniu cech autentyczności.
Niezwykłe ważnym uzupełnieniem dla przedstawianych scen męki Chrystusa jest muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby Misterium przez twórcę muzyki instrumentalnej Pana Robert Kanaana z Poznania w 1998 r.
Czym jest Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej?
Pytanie to, jest wielokrotnie zadawane przez reporterów, ludzi zainteresowanych zapleczem tego całego przedsięwzięcia, pytanie które zadają sobie pielgrzymi przybywający z odległych miejsc Polski. Ten dwu godzinny spektakl niesie z sobą ogromne przeżycia. Z jednej strony słowa płynące z ewangelicznego skarbca, przeplatane wielkopostną muzyką, a z drugiej strony realizm odgrywanych postaci. Postacie z Ewangelii, które możemy rozpoznać z daleka patrząc jak poruszają się po scenach „Góreckiej Jerozolimy”. Wiele pracy włożyli w misterium okoliczni ludzie, którzy od piętnastu już lat tworzą wizualnie to dzieło. To właśnie to miejsce doczekało się adaptacji Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Na pewno lata pracy, lata doświadczeń. Na pewno nie można powiedzieć, że jest to już idealne, ponieważ ani środki materialne ani ukształtowanie terenu ani też warunki atmosferyczne nie pozawalają na realne przeniesienie i odtworzenie lat Chrystusowych, ale przecież nie o to chodzi. Ludzie wkładając całe swoje serce, wraz z rozpoczęciem Wielkiego postu rozpoczynają swoje przygotowania do odgrywania postaci misteryjnych. Duży wpływ na wewnętrzne nastawienia, mają rekolekcje parafialne, które rozpoczynają się od środy popielcowej. Do tak ważnych wydarzeń trzeba się dobrze przygotować. Trzeba przede wszystkim uświadomić sobie jaką postać będę w tym przedstawieniu ożywiać. Przypomnieć sobie tekst, który od tylu już lat wpisany jest głęboko w życie poszczególnych osób. Następnie, kolejne próby, poszczególnych grup takich jak apostołowie, sanhedryn, żołnierze, matki płaczące. A po tych próbach osiemdziesięcio osobowy zespół łączy wszystko w całość. Łączy się wtedy dekoracje, stroje, słowa, muzykę. Chrystus po raz pierwszy na próbie, bierze drewnianą belkę krzyża, biczowany pejczami umazanymi czerwoną farbą, potyka się, upada. Musi się do tego również dobrze przygotować, bo to aż cztery razy będzie pokonywał tę drogę, na małe usypane z ziemi wzgórze golgoty. Wiele poświęconego czasu, aby dwadzieścia tysięcy ludzi przypomniało sobie te ważne wydarzenia. Stajemy naszą wyobraźnia pomiędzy tymi problemami z przed dwóch tysięcy lat, aby jeszcze raz i na nowo stanąć obok Chrystusa. Tak bardzo blisko przeżywając Jego cierpienia.
Teatr, profesjonalizm – wszystko w pewnym sensie. Teatr bo scena, mikrofony, oświetlenie, dekoracje, stroje. Profesjonalizm – bo dobry odbiór widza, dobre chęci i autentyczne wtapianie się w poszczególne postacie. I to na pewno jest tajemnica tradycji Męki Pańskiej w Górce Klasztornej. Tu nie usiądziesz jak w teatrze czy w kinie, Chrystusa trzeba szukać, trzeba dobrze nasłuchiwać. Czasem popychany, szturchany, czasem niezadowolony, nie obsłużony jak na dwudziesty wiek przystało, czasem zmarznięty, może mokry, umęczony daleką podróżą próbujesz się skupić nad kolejną sceną. Trud, cierpienie które jest twoim udziałem, to właśnie są te sekrety powrotu do „Góreckiej Jerozolimy” i ponownego przeżywania Misterium Męki Pańskiej. Coraz więcej ludzi pragnie przeżyć tych kilka chwil w tym właśnie czasie i miejscu wcielając się w Jerozolimski lud.
Stowarzyszenie Europassion
Od roku 1982 działa stowarzyszenie EUROPASSION, które skupia w swoich szeregach ludzi zjednoczonych więzami duchowymi, odgrywających 53 Misteria Męki Pańskiej w całej Europie. EUROPASSION pozwala myśleć o Europie bez granic, o złączeniu najpierw ludzkich serc, myśli i czynów, a później dopiero o zniesieniu barier granicznych naszych państw. Pokoju nie wprowadza się poprzez militaria, ekonomię czy gospodarkę, ale przez miłość. Chrystus jeszcze raz wchodzi do naszych dużych Ojczyzn poprzez małe nasze serca. To On pragnie jeszcze raz pokazać, że miłość przezwycięży wszystko. To nowe prądy w naszym myśleniu, w sumie stare jak istniejący świat, ale ciągle odkrywane na nowo. Europassion to nasza cząstka w ludzkim pojednaniu, w budowaniu pokoju na świecie. Ci ludzie złączenie tą ideą, myślą jak pierwsi Chrześcijanie, nie zrażając się problemami, idą i przyłączają nowe gminy, by stanowić mocną jedność Kościoła Chrystusowego.
Od 1997 roku jako Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej mamy w tym swój udział. Zostaliśmy włączeni w nurt przygotowań do Wielkiego Jubileuszu w całej Europie. Włączeni do Stowarzyszenia pragniemy otworzyć nasze serca, łącząc się również z innymi środowiskami Misteryjnymi. To tutaj na terenie Krajny w odległości 1 km na północny-zachód od miasteczka Łobżenica w powiecie Pilskim w województwie Wielkopolskim znajduje się najstarszy w Polsce ośrodek kultu maryjnego. Mała perełka, może zapomniana przez wieki, ale odważnie drążąca swoją tożsamość Miejsca Świętego przez liczne uzdrowienia, przez cudowną wodę wypływającą ze źródełka już od czasów objawienia, to jest od 1079 roku. Miejsce, które od kilku lat gromadzi ludzi oglądających wydarzenia misteryjne (Wielki Post), niepełnosprawnych na "Spotkaniu u Matki", młodzież szukającą autorytetu, wiary, nadziei i miłości (w pierwszym tygodniu wakacji Festiwal Maria Carmen połączony z Góreckimi Dniami Młodości). Wszystkie te imprezy noszą znamię wydarzeń ogólnopolskich. Ma tu miejsce również wiele innych spotkań regionalnych w ciągu całego roku.
Czytaj więcej: https://gorkaklasztorna.com/ 12:40, 20.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

trzeba mieć nieźletrzeba mieć nieźle

1 2

zryty czerep żeby z lubością oglądać tak makabryczne widowisko 😡 20:17, 20.03.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Tak samoTak samo

1 2

Jak oglądanie pedała z durszlakiem na łbie. 11:12, 21.03.2024


on durszlak założył on durszlak założył

2 0

dla zgrywy,a twój biskup w złotej torbie po mące,firance i z karniszem w ręku paraduje z całą powagą 🤣 12:27, 21.03.2024


xdxd

4 1

Cała ta religia to stek bzdur powymyślanych żeby rządzić debi-lami i trzepać z nich pieniądze. A biblia to taki pierwszy komiks. 07:02, 21.03.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Tak samoTak samo

1 2

Jak wymyślony potwór spaghetti do którego modlą się pedały z lgbt 11:13, 21.03.2024


oni wiedzą,żeoni wiedzą,że

2 0

to postać fikcyjna,a ty wierzysz naprawdę,że w niebie siedzi wielki,brodaty koleś i obserwuje kiedy bijesz konia 🤣 13:45, 21.03.2024


0%