Zamknij
REKLAMA

Powiat budzi do życia stadion przy Okrzei

11:01, 20.04.2018 | Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA
Skomentuj
fot. Starostwo Powiatowe w Pile

Niebawem stadion przy ulicy Okrzei w Pile stać się ma nowoczesnym - i zarazem przyjaznym - miejscem rodzinnej i sportowej rekreacji. Koszt jego rewitalizacji wyniesie blisko 4 mln złotych. Powiat Pilski jako właściciel obiektu złożył wniosek o dofinansowanie jego modernizacji w 85 procentach.

Do 2020 roku stadion przy Okrzei będzie przebudowany i zmodernizowany. Funkcjonalnie zostanie rozdzielony na dwie części: mniejszą rekreacyjną i większą typowo sportową. Na dużym stadionie pojawią się nowe siedzenia dla widzów, nawierzchnia, drogi dojazdowe i chodniki, w mniejszej - nowe wiaty, bogato wyposażony w urządzenia plac zabaw, siłownia pod chmurką,  ścianka wspinaczkowa. Między dwiema częściami wybudowane zostanie nowe przejście. Obiekt będzie dostępny dla każdego i będzie spełniał różne funkcje, od koncertowej, piknikowej, po sportową.

Koszt zadania to 3,7 mln zł. Powiat Pilski ubiega się o dofinansowanie prac w tym samym wniosku, który dotyczy rewitalizacji budynku dawnego kina Iskra przy ul. Kilińskiego, złożonym w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski z programu WRPO (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny), w ramach działania „Rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”. Koszt obu tych inwestycji to w sumie 8,7 mln złotych!

- Prace na stadionie przy Okrzei de facto już się zaczęły - mówi starosta pilski Eligiusz  Komarowski. - Pilanie przychodząc licznie na organizowane przez nas wydarzenia pokazali, że chcą by ten obiekt żył, by funkcjonował. Przez 20 lat władze powiatu nic tutaj nie zrobiły. My w ubiegłym roku wybudowaliśmy wjazd na stadion i wiatę, z której chętnie korzystali mieszkańcy. Za kilka dni zostanie rozstrzygnięta procedura przetargowa i rozpoczną się kolejne prace - zapewnia starosta.

Przetargi mają wyłonić wykonawcę prac już w maju. A dotyczą budowy przejścia między obiema częściami stadionu, wykonania schodów z poręczami i umocnień na trybunach. Niebawem prace  zaczną się także w drugiej części stadionu, gdzie przewidziano wykonanie nowego dachu na wiacie.

Drugi przetarg ogłoszony przez Powiat Pilski ma na celu wyłonienie wykonawcy, który wykona generalny remont szatni w sąsiadującym ze stadionem schronisku "Staszicówka". Zmodernizowane zostaną sanitariaty, które będą służyły także mieszkańcom korzystającym z imprez piknikowych i sportowych na stadionie. Środki na wymienione prace powiat ma już zabezpieczone.

- Zagospodarujemy stadion na tyle, że jeśli pojawi się taka potrzeba, będzie można go systematycznie rozbudowywać, choćby zwiększyć liczbę miejsc na trybunach - tłumaczy starosta pilski.

Urządzenie części rekreacyjnej ma na celu nie tylko wykorzystanie jej podczas organizowanych  imprez, ale również chodzi o udostępnienie jej pilanom, którzy będą mogli tu w każdej chwili przyjechać i piknikować indywidualnie, np. rozpalić grilla, wyprawić urodzinowe przyjęcie, a dzieci będą mogły korzystać z placu zabaw. Dotyczy to także grup zorganizowanych. A wszystko to będzie dostępne za darmo.  

- To ma być miejsce dla wszystkich, od maluchów po seniorów. Plac zabaw, który zaplanowaliśmy,  będzie bogaty w urządzenia. Znajdą się na nim bujaki, zjeżdżalnie, ściana wspinaczkowa, karuzele, huśtawki. Młodzież będzie korzystać ze stołu do ping ponga, ściany na graffiti. Wiat piknikowych będzie aż sześć. Powstaną nowe chodniki, jezdnie i trawniki - wymienia Karolina Szambelańczyk, dyrektor wydziału funduszy pomocowych i rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pile.

Swoje plany co do korzystania ze stadionu mają też słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Zrealizujemy tu nasz projekt "Aktywny Senior Latem", czyli wieczorne spotkania czwartkowe.  Były już w historii obiady czwartkowe, dlaczego nie mogą być wieczorki? Takich spotkań planujemy osiemnaście i to nie tylko dla członków Uniwersytetu, ale dla szerokiego grona seniorów. Latem, jak już wszyscy wrócą z działek i będą mieli wolny czas, zapraszamy do nas, na stadion - zachęca Bogumiła Cybulska, prezes UTW w Pile.

Stadion przy ulicy Okrzei jest najstarszym tego typu obiektem w Pile. Został wybudowany w 1922 roku. Po wojnie korzystał z niego Robotniczy Klub Sportowy "Orzeł", potem zarządzały nim Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Rozgrywała tu mecze drużyna Kolejowego Klubu Sportowego "Polonia", a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przekazano go Milicyjnemu Klubowi Sportowemu "Gwardia", następnie KS "Gwardia" działającemu przy Szkole Policji. W 1999 roku obiekt przejął Powiat Pilski. Obecnie zarządza nim MDK w Pile.

Wielkim walorem stadionu przy Okrzei jest jego usytuowanie w centrum miasta. W ubiegłym roku wniosek o jego rewitalizację złożył radny Robert Judycki z Porozumienia Samorządowego. W efekcie konsultacji zapadła decyzja, że obiekt należy udostępnić mieszkańcom.

(Starostwo Powiatowe w Pile)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (12)

Powiat z bajkiPowiat z bajki

31 1

,,Budzi? do życia czy zamierza złożyć wniosek o pieniądze ? Bo na razie to wydał moje pieniądze na baner wyborczo-reklamowy Kim Dzonga Ostatniego i służy jako ścianka dla foci i pobożnych życzeń . 11:37, 20.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nareszcie - WdzięcznNareszcie - Wdzięczn

2 32

W koncu ktoś to ruszył zrobił wjazd na stadion wiatę trzyma porządek i kolejne inwestycje zapowiada. Super miejsce dla Pilan. Zresztą pamiętacie rok temu festyn wojskowy i te tłumy? Brawo starosta. 12:11, 20.04.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kamilkamil

16 1

wazelina aż się wylewa :D 17:11, 20.04.2018


on i motłochon i motłoch

16 0

Wjazd i wiata zrobione coby VIP-y nie mokli na deszczu, podobnie jak parking pod starostwem dla nowych aut kupionych za pieniądze podatników 21:39, 20.04.2018


mm

23 1

Kiedy Starosta doprowadzi do porządku budynek na al. Niepodległości bo jego stan to wstyd. Do tego jeszcze powykrzywiane słupy oświetleniowe i poprzepalane żarówki przed budynkiem. Pan Starosta juz chyba 2 lata temu mówił, że remont tuż tuz. 17:34, 20.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MOMO

4 1

Szkoła Milicji przejęła stadion zdecydowanie wcześniej niż w latach osiemdziesiatych.Dostała go za stadion nad rzeką, który musiała oddać na rzecz rozbudowującego się Powogazu.To było w latach 1974-5
22:02, 20.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łukasz MastalerekŁukasz Mastalerek

0 16

Wspaniale,nasze miasto i powiat zmienia się zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców,zasługi w tym ma nasze starostwo i nasi samorządowcy z prezydentem miasta i posłami na czele,wszyscy coś robią a nic tak nie jednoczy jak wspólna konstruktywna praca dająca efekty,dzisiaj na wyspie widziałem że Pilanie są odporni na konflikty byli tam posłowie,samorządowcy i nawet nasz Starosta,prowadzono zbiórki charytatywne,były koncerty i wykłady, wszyscy razem możemy współpracować i przyjaźnić się,zapomnijmy o niesnaskach i zjednoczmy się, 21:13, 21.04.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Pilanin82Pilanin82

3 1

Puknij się w dekiel człowieku. Starostwo? Jesteś chyba wyprany z mózgu. Wystarczy poczytać twoje komentarze w internecie - nic nie wnoszą i mam wrażenie, że myślisz iż pieniądze rosną na drzewach. Każda, powtarzam każda wydana złotówka czy to przez starostwo czy to przez UM winna być nastawiona na zysk, gdyż pochodzi z moich i twoich podatków. To co robi starostwo to populizm i gra pod publiczkę. Igrzysk i chleba. A gawiedź się cieszy.
Nie po drodze mi z obecnym prezydentem, ale przyznać muszę, że jako przedsiębiorca ma umiejętność w zarządzaniu pieniędzmi, czego nie można powiedzieć o staroście.
A ty dalej wypisuj *%#)!& w internecie o tym jak to trzeba w pile wybudować sanatorium i ludziom dać karty multisport za darmo... 21:49, 21.04.2018


działkowiecdziałkowiec

1 0

Podsumowując dotychczasowy wkład starosty w tego rodzaju imprezy na wyspie: był z tortem czy z kiełbasą wyborczą? 07:56, 23.04.2018


wyborcawyborca

18 0

Panie Judycki, jako Pana wyborca żądam, aby rozliczył się Pan z tego, co zrobił pan przez 4 lat dla społeczeństwa. Jak do tej pory to widzę Pana tylko jako tło na konferencjach Komarowskiego a chyba nie za to bierze Pan wysoką dietę radnego? 07:44, 23.04.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ww

1 0

widziały gały na kogo głosowały 19:48, 09.05.2018


wybory tuż tużwybory tuż tuż

8 0

"Powiat buduje pomnik Kaczyńskiemu", "Powiat buduje halę przy Pola", "Powiat..." ile jeszcze konferencji z pustymi obietnicami panowie z Porozumienia Samorządowego? ile panów zdjęć umieszczanych wszędzie?
08:34, 09.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone