Zamknij

Wycieczka 600 metrów pod ziemią

10:03, 11.09.2018 fp
Skomentuj
reo

Ledwie zaczął się rok szkolny, a uczniowie klas VIIA, VIIB i VIII Szkoły Podstawowej w Falmierowie pojechali na wycieczkę edukacyjną do kopalni soli w Kłodawie oraz do Inowrocławia.

Organizatorką wycieczki była Joanna Berndt, której w opiece nad uczniami pomagały Bożena Janicka i Alicja Święch.

- Pierwszym punktem wycieczki była Kłodawa, gdzie zwiedziliśmy największą czynną kopalnię soli kamiennej w kraju. Wydobywa się tam najlepszą gatunkowo i najstarszą sól, m.in. białą, szarą, magnezowo-potasową, różową oraz niezwykle rzadko spotykaną w świecie sól niebieską. Wiele emocji dostarczyła jazda na dno szybu kopalnianego z prędkością 6 m/s. Tak dotarliśmy do najgłębszej na świecie podziemnej trasy turystycznej, która znajduje się 600 metrów pod ziemią. W programie zwiedzania były komory solne, które obecnie nie są eksploatowane. Mogliśmy zobaczyć wykonaną w soli rzeźbę św. Kingi - patronki górników solnych. Byliśmy w potężnej komorze, w której w 2007 roku pobito rekord Guinessa w kategorii najniżej odbywających się koncertów muzycznych w świecie. Uczniowie podziwiali ogromne pokłady soli o nietypowym, różowym zabarwieniu. Od przewodnika usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących wydobycia i zdrowotnych właściwości soli. Opuszczaliśmy kopalnię pełni podziwu dla trudnej pracy górników.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Inowrocławia, stolicy Kujaw Zachodnich, miasta będącego znanym uzdrowiskiem. Uczniowie spacerowali po Parku Solankowym, podziwiając dywany z kwiatów, fontanny i rzeźby w plenerze. Następnie udali się pod tężnię, aby wdychać leczniczy, a zarazem naturalny solankowy aerozol. W pijalni wód młodzież posmakowała wodę mineralną "Inowrocławianka" i leczniczą "Jadwiga" - obie mają zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie.

W palmiarni uczniowie odpoczywali w cieniu okazałych roślin egzotycznych, a były to m.in. juki, palmy, draceny, opuncje. Na koniec odwiedzili tradycyjną chatę kujawską, składającą się z kuchni i izby sypialnej, wyposażoną w oryginalne sprzęty oraz przedmioty używane w XIX wieku na Kujawach.

Wracaliśmy z wycieczki z pełnym przekonaniem, iż "podróże kształcą".

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%