Zamknij

Gminy murem za schroniskiem Na Leszkowie

08:27, 17.04.2018 UM Piła
Skomentuj fot. UM Piła fot. UM Piła

Czy schronisko było dobrze prowadzone i czy będzie nadal przyjmowało pod opiekę bezdomne zwierzęta - m.in. na te pytania odpowiedzieli podczas konferencji prasowej włodarze i przedstawiciele samorządów korzystających z usług firmy Vet-Zoo Serwis, prowadzącej schronisko w Pile.

Zebrani zapowiedzieli chęć dalszej współpracy nie tylko ze schroniskiem, ale także wspólnej na rzecz ochrony zwierząt, powołując wraz z inicjatorem tego przedsięwzięcia Piotrem Głowskim Społeczną Radę na Rzecz Zwierząt przebywających w pilskim schronisku.

W imieniu zebranych i swoim własnym wypowiedziała się m.in. Małgorzata Włodarczyk, wójt Miasteczka Krajeńskiego.

- Jednym z zadań gminy jest zapobieganie bezdomności zwierząt i takie programy są podejmowane przez Rady Gmin i według nich realizowany jest program bezdomności psów i kotów. Zależy nam na tym, by te zwierzęta nie wyjeżdżały daleko, również na wzgląd na finanse gminy. W ostatnich trzech latach nie było uwag co do stanu zwierząt, zdrowia, opieki. Wcześniej zdarzały się uwagi, ale po rozmowach, ewentualne nieprawidłowości zostały naprawione - mówiła pani wójt, dodając, że w sytuacji, gdy musieliby skorzystać z opieki w innym schronisku, generowałoby to dodatkowe koszty i było utrudnieniem dla mieszkańców, poszukujących zagubione zwierzę, czy też w przypadku przeprowadzania adopcji.

Funkcjonowanie schroniska, także w weekendy, jest ogromnym udogodnieniem dla włodarzy, z których spada obowiązek zapewnienia opieki zwierzętom nie tylko bezdomnym, zagubionym, ale także takim, które uległy np. wypadkowi.

Wszyscy wójtowie i burmistrzowie zgodnie uznali, że tworzenie nowych, kilkunastu schronisk, jest zadaniem nierealnym z wielu względów, nie tylko finansowych ale także kadrowych. Same koszty wzrosłyby kilkadziesiąt razy w porównaniu do dzisiaj ponoszonych.

Poruszona została także kwestia adopcji na rzeczywistym przykładzie gminy Wyrzysk, który przedstawiła burmistrz Bogusława Jagodzińska.

- Od 2013 roku przez schronisko przewinęło się 138 psów, z czego 117 zostało oddanych do adopcji. Stały monitoring prowadzi Straż Miejska, która regularnie przyjeżdża i monitoruje opiekę nad zwierzętami tutaj i nigdy, odkąd ja jestem burmistrzem nie zgłaszałam żadnych nieprawidłowości. Dlatego ja bardzo proszę o spokój wokół tego schroniska, bo to schronisko daje nam możliwość wypełniania naszych zadań gminnych, a jednocześnie jest jedyną formą, która zmniejsza nam koszty. Utrzymanie przez każdą gminę schroniska na własnym terenie to są ogromne finanse, na które w dużej mierze gminy nie stać. Nigdy też nie zgłaszali żadnych nieprawidłowości, braku opieki nad zwierzętami, czy nieprawidłowych warunków wolontariusze, którzy z gminy Wyrzysk przyjeżdżają wyprowadzać psy i tu pracują. Rozmawiam z nimi bardzo często i ten temat, który został przez media poruszany bardzo szeroko nie jest potwierdzany przez tych, którzy tutaj przebywają.

W piątek prezydent Piły wysłał zaproszenie do mieszkańców Gmin do współtworzenia Społecznej Rady na Rzecz Zwierząt, do której w Pile już odbył się nabór.

W konferencji uczestniczyli: Piotr Głowski - prezydent Piły, Bogusława Jagodzińska - burmistrz Wyrzyska, Małgorzata Włodarczyk - wójt Miasteczka Krajeńskiego, Brunon Wolski - wójt Kaczor, Aleksandra Komenderska - w imieniu Dariusza Chrobaka wójta Szydłowa, Sławomir Zych - zastępca burmistrza Wałcza, Piotr Lach - wójt gminy Złotów, Artur Powchowicz - kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska - w imieniu burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego.

(UM Piła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%