Zamknij

Latanie dronem zgodnie z przepisami

08:56, 24.03.2018 fp Aktualizacja: 10:07, 24.03.2018
Skomentuj

Od kilku lat zgodnie ze światowymi trendami, w naszym kraju coraz bardziej popularne stają się drony. Te małe latające urządzenia to prawdziwy hit, dzięki któremu można rozwijać swe pasje, jak i również znaleźć ciekawy sposób na zarobek. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją określone regulacje prawne, które determinują ich użycie w polskiej przestrzeni powietrznej. Brak takiej wiedzy może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Obecne przepisy

W porównaniu do wielu innych krajów, choćby z Unii Europejskiej, nasze rodzime przepisy są bardziej liberalne pod tym względem. Jeśli pragniemy bawić się dronami, bez konieczności posiadania specjalnego pozwolenia, musimy spełnić trzy istotne kryteria. Przede wszystkim łączna waga naszego urządzenia wraz z pełnym wyposażeniem nie może przekraczać 25 kilogramów. Ponadto dron przez cały czas musi znajdować się w zasięgu naszego wzroku, przez co bardziej specjalistyczne urządzenia o wysokim pułapie należą do zupełnie innej kategorii. Ponadto wykorzystanie takiego drona ma mieć charakter wyłącznie rekreacyjny lub sportowy.

Takie trzy kategorie nie uprawniają nas oczywiście do latania, gdzie tylko chcemy. Ze względu na częste incydenty, w szczególności chronione są obszary, gdzie znajdują się cywilne lub wojskowe lotniska. Za każdym razem, jeśli chcemy poruszać się profesjonalnym dronem, musimy zyskać zgodę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ponadto urządzenie musi być wyposażone choćby w urządzenia służące do łączności i nawigacji. Poruszanie się dronem w miastach z lotniskami powinno przebiegać ściśle ze zgłoszonym do instytucji państwowej planem. Nad przebiegiem takich lotów piecze czuwa zawsze Urząd Lotnictwa Cywilnego. Na co dzień współpracuje on z organami ścigania, więc lepiej nie łamać prawa, gdyż karą za nieprzestrzeganie istotnych przepisów może być grzywna lub nawet wyrok więzienia do lat 5. Na sam początek dobrym dla nas wstępem będzie internetowa broszura Lataj z Głową przygotowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Czas na nowe przepisy

W przygotowaniu są już nowe przepisy, których ustanowienia możemy spodziewać się już w najbliższym czasie. Będą to normy prawne, które w głównej mierze mają dotyczyć użytkowników profesjonalnych modeli. Ma to na celu rozgraniczenie lotów hobbystycznych i komercyjnych. Największe zmiany mają zajść w sferze wysokości lotu. Na chwilę obecną dla hobbystów wymaganym warunkiem jest posiadanie swej maszyny cały czas w zasięgu wzroku. W przyszłości maksymalny zasięg ma wynosić do 500 metrów oraz do 150 metrów wysokości. Istotną zmianą ma być fakt, iż również amatorskie drony będą mogły wznosić się powyżej tego pułapu. Z tym jednak wyjątkiem, iż podczas lotu konieczna będzie druga osoba, której zadaniem będzie obserwacja przestrzeni dookoła drona.

Prawo jazdy na drona?

Do tej pory dla osób, które wykorzystują drony w sposób komercyjny, wymagane było uzyskanie specjalnego pozwolenia, o które nie jest zbyt trudno. W świetle nowych przepisów w tej kategorii ma zacząć obowiązywać swoiste „prawo jazdy” na drona. Od właścicieli profesjonalnych, bardziej zaawansowanych modeli wymagane będzie skończenie specjalistycznego kursu, jak i wykonanie badań lekarskich. Prawdopodobnie oznacza to koszt rzędu 2 tysięcy złotych. To dopiero początek, albowiem czekać będzie nas również egzamin. Ma się on składać z części teoretycznej oraz praktycznej. Po jego zaliczeniu mamy uzyskać bezterminowe zezwolenie na komercyjne loty dronami. Nie jest jednak do końca wiadome, kiedy dokładnie mamy spodziewać się nowych przepisów.

Czy ma to sens?

Wedle polskiego prawa przestrzeń powietrzna powyżej 150 metrów przeznaczona jest dla samolotów oraz innych statków powietrznych. Osoby nimi kierujące, mogą po prostu nie zauważyć przelatującego drona. Nie możemy ukrywać, że brak regulacji prawnych w tej kwestii mógłby prędzej czy później zakończyć się wypadkiem. Ponadto wiele osób używa takie urządzenia bez wyobraźni, baczenia na względy bezpieczeństwa czy choćby poszanowania innych. Stosowne regulacje, jak i wysokie kary mają temu zapobiec.

Co zatem z dronem?

Jeśli ktoś ma w planach zakup drona, to na sam początek zapraszamy do poznania tego, jakie drony są obecne na rynku. Naszym zdaniem najlepszym wyjściem na początek będzie zakup prostego urządzenia do lotów rekreacyjnych czy sportowych. W ten oto sposób można poznać ich specyfikę, nauczyć się poprawnej obsługi. Można to traktować jako swoistą szkołę latania przed przystąpieniem do egzaminu. W końcu żaden kierowca nie zasiada najpierw za kółkiem Ferrari.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%