Zamknij

Jak zoptymalizować koszty instalacji chłodniczej?

00:00, 15.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 00:01, 15.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Instalacje chłodnicze są kosztowne w budowie i utrzymaniu, dlatego wszyscy inwestorzy poszukują oszczędności. Niestety często poszukiwania te kończą się tylko pozornym zyskiem, który jednak później zamienia się w realne straty. Można tego jednak uniknąć na kilka prostych sposobów.

Jeden wykonawca

Najbardziej podstawowym sposobem oszczędzenia jest zlecenie projektu i wykonania tej samej firmie. Po pierwsze – szerszy zakres usług zawsze daje większe pole manewru przy negocjacji cen. Po drugie – i to ważniejsza kwestia – projektanci zawsze wiedzą wszystko o urządzeniach, które ma w ofercie ich firma i potrafią w optymalny sposób połączyć wszystkie elementy systemu. Teoretycznie gotowy projekt z jednej firmy można zlecić do realizacji innemu przedsiębiorstwu, ale nie ma żadnej gwarancji, że wykonawca będzie miał doświadczenie przy podobnych przedsięwzięciach i w korzystaniu z konkretnych rozwiązań.

Lepsza technologia

Popularnym rozwiązaniem problemu wysokich kosztów jest korzystanie z rozwiązań ze średniej półki, jeśli chodzi o jakość. Chłodnictwo przemysłowe rozwija się nieustannie i choć zasadniczo konstrukcja poszczególnych urządzeń nie zmienia się w sposób rewolucyjny, to fakt, że dopracowywane są ich szczegóły, może w istotny sposób wpływać na przykład na wydajność, zużycie energii czy częstość występowania awarii. To jeszcze nie znaczy, że w każdym przypadku warto decydować się na najnowocześniejsze rozwiązania, ale – jak sugerują eksperci firmy http://www.darpin.pl/ – wychodzenie z założenia, że dwa lata czy pięć lat w technologii chłodniczej to krótki okres, jest jeszcze większym i często kosztownym błędem.

Rezygnacja ze schematów

To prawda, że poszczególne typy instalacji chłodniczych sprawdzają się dobrze w konkretnych zastosowaniach. Od tej reguły jednak są pewne wyjątki i zwykle warto z projektantem instalacji omówić szczegóły projektu. Może się okazać, że zastosowanie skraplacza chłodzonego cieczą, mimo większej inwestycji początkowej, będzie bardziej opłacalne niż system ze skraplaczem chłodzonym powietrzem. Nigdy nie należy z góry uznawać, że istnieje tylko jedno rozwiązanie problemu, aczkolwiek nie należy tym bardziej samodzielnie podejmować decyzji o zastosowaniu jakichś niestandardowych koncepcji systemu chłodzenia.

Myślenie przyszłościowe

Czasem kosztu samej instalacji nie można obniżyć. Wtedy jednak zwykle można zastosować pewne sposoby, aby w dłuższej perspektywie system chłodniczy generował niższe wydatki. Można to osiągnąć na przykład dzięki planowaniu z wyprzedzeniem rozbudowy lub modernizacji i wprowadzając od razu pewne zmiany w projekcie (na przykład tworząc miejsca dla dołączenia kolejnych podzespołów). Sam koszt początkowo wzrośnie, ale przy modernizacji wydatki będą już mniejsze i sumarycznie być może uda się przynajmniej częściowo odciążyć budżet. Czasem pomaga też zastosowanie nowszych technologii. Trzeba bowiem pamiętać, że to, co dziś jest tylko ciekawostką, za kilka lat może być normą albo nawet obowiązkiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%