Zamknij

Chór Moniuszko zaśpiewa kolędy i nie tylko

14:28, 01.12.2023 Sylwia Klimaszewska, Muzeum Okręgowe w Pile Aktualizacja: 14:30, 01.12.2023
Skomentuj
reo

Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza 7 grudnia na koncert „Kolędy i nie tylko” w wykonaniu Koła Śpiewackiego Polskiego „Chóru Moniuszko” ze Żnina pod kierownictwem Beaty Różańskiej. W programie tradycyjne kolędy i utwory współczesne.

7 lutego 1909 roku w stolicy Pałuk Żninie powstało Koło Śpiewackie Polskie, dziś znane jako „Chór Moniuszko”. Garstka patriotów w walce o polskość, o polską mowę i polską kulturę narodową przystąpiła w ten sposób do odporu coraz zacieklejszego zwalczania naszej tożsamości przez zaborcę pruskiego. Poprzez śpiew wychowywali i pielęgnowali ducha polskiego, aby nie poddać się germanizacji i z myślą o Polsce walczyć o odzyskanie upragnionej wolności.

Od samego początku chór prężnie i aktywnie uczestniczył i był organizatorem wielu przedsięwzięć, biorąc sobie za cel wychowanie w duchu patriotycznym w oparciu o nadrzędne wartości chrześcijańskie. W okresie zaborów 1910 roku organizuje konkurs chórów w Żninie, a w 1914 i 1924 roku bierze udział w Zjazdach Śpiewackich w Poznaniu.

Z okazji 15-lecia Koła Śpiewackiego został poświęcony sztandar chóru - dar społeczeństwa miasta Żnina. W 1925 roku chórem dyrygował sam Feliks Nowowiejski.

Tylko wojny światowe wstrzymały działalność chóru. Dziś w repertuarze zespołu znajdziemy dzieła najwybitniejszych autorów, w tym Stanisława Moniuszki, którego zespół wybrał na swego patrona.

Chór ciągle poszerzał pracę o wystawianie sztuk teatralnych i operetek, a w ostatnim czasie również o epizody skeczowe i kabaretowe, zyskując coraz szersze kręgi odbiorców. Był reprezentantem regionalnych i ogólnopolskich konkursów i festiwali.

Swój kunszt artystyczny miał zaszczyt również zaprezentować za granicą min. w Holandii, Francji, Belgii, Czechach, Hiszpanii, na Ukrainie, na Litwie i na Węgrzech. Za swą bogatą pracę otrzymywał liczne nagrody i odznaczenia. Wśród nich np. Nagrodzony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2019 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznaką z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - 2019 r., Puchar Wojewody Bydgoskiego i Marszałka Województwa Kujawsko-pomorskiego.

„Moniuszkowcy” ambitnie realizowali swoje cele angażując się w życie kulturalne społeczeństwa. Swoimi występami uświetniali ważne uroczystości np. podczas wizyt Papieża Jana Pawła II w 1997 r. w Gnieźnie i 1999 r w Bydgoszczy czy prezydentów RP: Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy w Żninie. Organizuje cykliczne uroczystości: jubileusze, święto patronki, imieniny chóru lub uczestniczy w Koncertach z Różą w Bydgoszczy czy w Wiośnie w Solankach w Inowrocławiu itp. W obecnym roku chór brał udział w Kostoskim Festiwalu w Ochrydzie w Macedonii Północnej.

Prezesem chóru jest druh Wojciech Putz, a dyrygentem druhna Beata Różańska. Chór liczy 20 osób.

Koncert organizowany w ramach odbywających się warsztatów przedświątecznych pt. "Piernikowe Love".

(Sylwia Klimaszewska, Muzeum Okręgowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%