Zamknij

Warsztaty dla nauczycieli "Moja Europa"

18:20, 19.04.2018 fp Aktualizacja: 18:22, 19.04.2018
Skomentuj

Trwa druga edycja projektu "Moja Europa", który ma wspomóc nauczycieli we włączaniu w ich działania treści związanych z edukacją antydyskryminacyjną, prawami obywateli Unii Europejskiej oraz inicjatywami europejskimi dla młodzieży.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprasza nauczycieli do wzięcia udziału w cyklu szkoleń prowadzonych przez doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych ekspertów.

Stowarzyszenie Semper Avanti na zlecenie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej prowadzi w 2018 roku szkolenia dla nauczycieli w ramach drugiej edycji projektu "Moja Europa". Zajęcia prowadzone są w szkołach ponadpodstawowych i podstawowych przez wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów w trzech modułach tematycznych:

1. Wokół dyskryminacji - narzędzia diagnozowania, reagowania i przeciwdziałania dyskryminacji, mowie nienawiści i przemocy rówieśniczej, występującej w szkole oraz w internecie, z uwzględnieniem tematyki antydyskryminacyjnej i równościowej, podstaw prawnych oraz informacji o organizacjach udzielających wsparcia w powyższym zakresie.

2. Prawa człowieka i obywateli Unii Europejskiej - edukacja na rzecz zwiększenia świadomości i aktywności obywatelskiej oraz edukacja o wartościach, w tym: prawa człowieka, międzynarodowe systemy ochrony praw człowieka, ochrona praw wynikających z obywatelstwa UE.

3. Programy i inicjatywy europejskie stworzone w celu wyrównania szans dla młodzieży, takie jak: Erasmus+ (adekwatne sektory i akcje w jego ramach), inicjatywa UE Gwarancje dla młodzieży, Europejski Korpus Solidarności, Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, aktualne konkursy UE adresowane do młodzieży itp.

Zajęcia z każdego modułu odbywają się w wymiarze 10 godzin lekcyjnych. Liczba nauczycieli uczestniczących w module wynosi minimalnie 10 osób i maksymalnie 30 osób.

Nauczyciele mogą uczestniczyć w dowolnej liczbie modułów. Ukończenie każdego z nich jest zakończone otrzymaniem certyfikatu. Każdy uczestnik otrzyma także informacje i materiały dydaktyczne, do wykorzystania w pracy z uczniami.

Projekt realizowany jest m.in. z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Pile.

- Pierwsze spotkanie z naszego cyklu szkoleń odbyło się 3 kwietnia i było poświęcone problematyce dyskryminacji i jej przyczynom, przejawom oraz konsekwencjom. Szczegółowo omówiliśmy powstawanie i znaczenie stereotypów (w tym autostereotypów), problem mowy nienawiści oraz hejtu w internecie. W części poświęconej dyskryminacji skupiliśmy się na doświadczeniu i definicji dyskryminacji, a także na zmianach społecznych prowadzących do wyrównania praw grup dyskryminowanych na przestrzeni lat = informuje koordynatorka projektu Monika Kotnis.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%