Zamknij

Lekcje historii polsko-niemieckiej

18:39, 16.08.2016 msz
Skomentuj

W pierwszej połowie sierpnia na Mazurach został zrealizowany kolejny projekt polsko-niemiecki – tym partnerem łobżenickich uczniów była młodzież z parafii ewangelickiej Homberg/Efze (powiat Schwalm-Eder w Hesji). Grupy młodzieży z obu krajów zamieszkały w Gościńcu pod Gwiazdami (Kocim Dworku) w Zełwągach, 5 kilometrów od Mikołajek.

Celem spotkania była realizacja wspólnego programu, połączonego ze zwiedzaniem najważniejszych osobliwości regionu. Na każdym kroku młodzież odkrywała ślady historii polsko-niemieckiej, tej dawnej i tej najnowszej.

Na trasie uczniów były Mikołajki – prawdziwa letnia stolica Warmii i Mazur, miasteczko niewielkie, ale bardzo urokliwe, które latem zamienia się w turystyczne serce regionu. Herbem Mikołajek jest król Sielaw – ryba w złotej koronie na głowie, umiejscowiona na niebieskiej tarczy. Rzeźba takiej samej ryby znajduje się na mikołajskim rynku (w fontannie) oraz na nadbrzeżnej promenadzie (obok mostu drogowego). Z rybą tą związana jest legenda, przekazywana z pokolenia na pokolenie od XIV wieku. Jej poznanie było zadaniem uczestników projektu. 

W programie znalazło się również zwiedzanie Wilczego Szańca (niem. Wolfsschanze), gdzie w latach 1941-1944 mieściła się kwatera główna Adolfa Hitlera. Tam też 20 lipca 1944 roku Claus’a von Stauffenberg i Wernera von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy. Dla młodzieży była to namacalna lekcja historii, która w wojennych okolicznościach splotła dzieje obu narodów.

Uczestnicy projektu zajrzeli ponadto do Twierdzy Boyen w Giżycku i sanktuarium w Świętej Lipce, spłynęli rzeką Krutynią i odbyli rejs statkiem po jeziorze Śniardwy. W takiej niezwykłej oprawie nawiązywały się nici przyjaźni między młodymi ludźmi z Niemiec i Polski. Co prawda początkowo integrowanie się obu grup szło nieco opornie, ale z biegiem czasu bariery zostały pokonane.

Następne spotkanie polsko-niemieckie planowane jest w przyszłym roku w powiecie Schwalm-Eder.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane według wytycznych Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w ramach Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego.

Organizatorzy dziękują za wsparcie finansowe Organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, burmistrzowi Łobżenicy, starostwu powiatowemu Schwalm-Eder oraz Niemiecko-Polskiemu Stowarzyszeniu Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego z siedzibą w Borken (Hesja).

(msz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%