Zamknij

Krzesimir, Anna, pieśni i piosenki

12:18, 25.01.2017 fp
Skomentuj

5 lutego br. w sali miejskiej w Pile wystąpią Krzesimir Dębski i Anna Jurksztowicz.

Na program koncertu złożą się kompozycje Krzesimira Dębskiego – pieśni i piosenki do wierszy Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i Andrzeja Mogielnickiego, wśród nich znane przeboje, jak "Dumka na dwa serca", "Czas nas uczy pogody", a także piosenki z filmów i seriali.

Po koncercie zaplanowano spotkanie związane z promocją książki Krzesimira Dębskiego "Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia".

Krzesimir Dębski to kompozytor muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Mąż Anny Jurksztowicz, z którą ma syna Radzimira (kompozytora muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygenta, a także producenta muzycznego) i córkę Marię.

Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w 25 krajach. Grupa była laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii. Krzesimir Dębski wielokrotnie zdobywał też tytuł najlepszego skrzypka, kompozytora, aranżera Roku w ankietach magazynu "Jazz Forum". W roku 1985 roku znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma "Down Beat".

Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych, m.in. operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Napisane przez niego piosenki można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. Blisko współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.

W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii kompozytor roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej "Philip Award" za muzykę do filmu "Ogniem i mieczem". W 2001 został nagrodzony za muzykę do filmu "W pustyni i w puszczy" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji. W 2010 uhonorowano go orderem Ecce Homo – polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo: za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię.

Anna Jurksztowicz to piosenkarka jazzowa i producentka muzyczna. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV, m.in. "Kingsajz"; "VIP"; "Czułość i kłamstwa"; "Matki, żony i kochanki"; "Na dobre i na złe"; "Więzy krwi" czy "Ranczo". Zrealizowała piosenki do polskich wersji filmów Walta Disneya. Pomimo, że jest znana z wielu przebojowych piosenek, posiada też w swoim repertuarze utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry i współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów (Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Federico Garcia Lorca, Lorenzo Da Ponte).

Od kilku sezonów Anna Jurksztowicz występuje w programach symfonicznych poświęconych muzyce filmowej. Do najciekawszych ostatnich projektów należy jej recital "Mozart smooth jazz", zrealizowany we współpracy z muzykami z Berlina, zawierający pieśni i arie W.A. Mozarta w aranżacjach jazzowych. Artystka zaśpiewała je w oryginalnych językach włoskim i niemieckim oraz po polsku w autorskim przekładzie własnym.

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej "Modern Classics from Poland" jej firma wydawnicza "Si Music" promuje twórczość współczesnych kompozytorów polskich.

Najnowszy album artystki poświęcony jest kontemplacji. Anna jest jedną z pierwszych piosenkarek w Polsce podejmujących w muzyce temat duchowych praktyk. Czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje i zaprasza nas do wędrówki w głąb siebie. Robi to z maestrią, gracją, finezją i z wielką miłością do drugiego człowieka. Tworzy muzyczno-słowny przekaz , któremu nie można się oprzeć, który każe nam się choć na chwilę zatrzymać, przy każdym następnym odsłuchiwaniu na coraz dłużej.

Koncert  w Pile rozpocznie się o godzinie 17.00. Bilety 20 zł.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%