Zamknij
REKLAMA

Kolekcja Macieja Winiarka na wystawie w BWAiUP

10:05, 11.07.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Biuro Wystaw Artystycznych w Pile zaprasza 21 lipca o godzinie 19.00 na otwarcie wystawy "Z kolekcji Macieja Winiarka". Zaprezentowane zostaną zbiory kolekcjonera i miłośnika sztuki współczesnej z Ujścia.

Kolekcjonowanie sztuki współczesnej jest pasją o charakterze szczególnym, jest pasją, która nabiera cech postawy kulturotwórczej. Szczególny charakter tej pasji polega z jednej strony na autentycznym zamiłowaniu do wartości estetycznych proponowanych przez rzesze twórców. I tu pojawia się kwestia wyboru prac, pragnienie posiadania dzieła biorące się z zachwytu, z autentycznego zadurzenia się w dziele, z potrzeby jego posiadania i obcowania z nim na co dzień. Kolekcjoner jawi się tutaj jako postać o własnym specyficznym guście, jako osoba, która pragnie podzielić się z nami swymi preferencjami, które współtworzą jego niewątpliwie bogatą osobowość. Z drugiej jednak strony kolekcjoner poszukujący wartości naraża się na ryzyko, podobnie jak twórca, który prezentując swe prace (nie zawsze będąc „uznanym” w środowisku krytyków) naraża się na różnorakie opinie. Mimo to lokowanie kapitału wydaje się sprawą drugoplanową. Fascynacja dziełem sztuki współczesnej staje się rozmową z twórcą poprzez jego prace i niestety nie każdemu jest dana. Odkrywanie w pracach autora tożsamości i odczuć własnych emocji zbliża do obcowania z absolutem, z tajemnicą, której, jak dotąd, nie dano nam rozszyfrować.

Kolekcjonowanie dzieł sztuki jest zatem niekończącą się przygodą, ciągłym poszukiwaniem nowego, „rebusem”, który ma wiele rozwiązań, zabawą w labirynt, w którym każda koncepcja może być własnym, niepowtarzalnym rozwiązaniem. Być może jest to też oswajanie melancholii, jakaś osłona przed toksycznością świata zewnętrznego z całą jego upiorną banalnością i natrętną powtarzalnością. Tak rozumiane kolekcjonerstwo jawi się również jako akt twórczy.

A w kolekcji malarstwo, grafika i rysunek takich artystów, jak: Edward Dwurnik, Stasys Eidrigevicius, Łukasz Huculak, Andrzej Kozyra, Jan Lebenstein, Zbigniew Makowski, Kazimierz Mikulski, Jan Młodożeniec, Sonia Ruciak, Jerzy Rojkowski, Jacek Rykała, Franciszek Starowieyski, Tomasz Tatarczyk, Jerzy Tchorzewski, Tomasz Wojtysek.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018