Zamknij

Staramy się spełniać oczekiwania mieszkańców gminy Białośliwie

09:55, 21.02.2024 Rozmawiał: Mariusz Szalbierz Aktualizacja: 09:59, 21.02.2024

Rozmowa z Krzysztofem Rutkowskim, wójtem gminy Białośliwie.


Kończy się najdłuższa kadencja w historii polskiego samorządu: 5-letnia i na dodatek przedłużona o pół roku. Jakby tego było mało - pośrodku z piętnem pandemii koronawirusa, a potem jeszcze z inflacją. To mocno skomplikowało działalność gmin?

- Dłuższa kadencja pozwoliła lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności, wymagała dostosowania do zmieniających się warunków ekonomicznych oraz priorytetów społecznych. W obliczu pandemii i inflacji zarządzanie gminą stało się dodatkowym wyzwaniem. Ważna była elastyczność w podejmowaniu decyzji i szybkie reagowanie na zmieniające się warunki oraz skoordynowanie działań na rzecz planowanych inwestycji i bieżącej działalności gminy. Musieliśmy szybko reagować na zmieniającą się sytuację, podejmując działania mające na celu ochronę zdrowia mieszkańców i minimalizację skutków społeczno-ekonomicznych pandemii. Otrzymaliśmy narzędzia, które pozwoliły na stabilnie zarządzanie gminą, z których chętnie korzystaliśmy z myślą o rozwoju gminy. Mowa tu m.in. o otwartych możliwościach pozyskiwania środków na inwestycje i bieżącą działalność, które pomagały w minimalizowaniu skutków pandemii.

Bez wątpienia zarządzanie rozwojem gminy w tym dość skomplikowanym czasie bywało nieprzewidywalne, jednakże wart podkreślenia jest fakt, że wspólna praca radnych, pracowników Urzędu Gminy, kierowników jednostek organizacyjnych i mieszkańców pozwoliły nam przetrwać ten czas, a także realizować nasze plany i dążyć do obranego celu.

W okresie pocovidowym wprowadzono ważne źródło finansowania w postaci Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Jak skorzystała na nim Gmina Białośliwie?

- Wprowadzenie tego programu stało się ważnym elementem w kwestii inwestycji publicznych, a dla naszej gminy okazał się on ważnym źródłem finansowania wielu kluczowych zadań. Wymienić tu należy przede wszystkim stacje uzdatniania wody w Białośliwiu, Nieżychowie i Krostkowie, budowę budynku szatniowego w Białośliwiu czy przebudowę ulicy Lipowej w Białośliwiu. Łączna pozyskana kwota to ponad 13.000.000 złotych.

Jak ważne są inwestycje, które udało się zrealizować, widać gołym okiem. Jednym z kluczowych zadań jest zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej, zapewniającej komfort naszym mieszkańcom, dlatego też cieszę się, że udało się zrealizować inwestycje w obrębie stacji uzdatniania wody polegające na ich rozbudowie i modernizacji (Nieżychowo i Krostkowo). Natomiast w Białośliwiu zbudowano od podstaw nowoczesną stację, a także zmodernizowano ujęcia wody. Przy okazji stacja w Białośliwiu zyskała ciekawą estetykę w postaci „śliwkowego” akcentu na budynku. Liczę, że uda się nam wprowadzić takie akcenty również w innych modernizowanych obiektach. Efektem tej inwestycji jest lepsza jakość wody oferowanej mieszkańcom naszej gminy - a to ważne , by czuli się bezpiecznie, a dobra jakość wody bezpośrednio się do tego przyczynia.

Jestem dumny z efektów uzyskanych w związku z realizacją przebudowy ulicy Lipowej. Z kolei budowa budynku szatniowego na boisku sportowym to istotna inwestycja w kontekście jubileuszu 100-lecia GLKS „Stella” Białośliwie oraz rozwoju sportowego dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez zapewnienie im wygody oraz możliwości realizacji swoich pasji.

Wizualnie chyba najbardziej spektakularna jest przebudowa ulicy Lipowej. Tylko - jak pytali niektórzy mieszkańcy - czy musiało to wiązać z usunięciem rosnących tam lip?

- Obecny wygląd Lipowej to spełnienie wizji miejsca charakterystycznego dla Białośliwia. Oczywiście wolałbym, aby zachować poprzednie drzewa, co również zakładał pierwotny projekt, jednak opinia dendrologiczna jednoznacznie wskazała na potrzebę wycinki drzew i taka też decyzja została podjęta . Informowałem o tym mieszkańców w dość obszernym wyjaśnieniu na moim fanpage’u. Swego czasu użyłem dla charakteru tej ulicy określenia „niepowtarzalny” - dużo się nie pomyliłem, gdyż staramy się, aby urok Lipowej zachwycał. Proszę mi wierzyć, że po burzy zawsze wychodzi słońce, a  niebywały urok tej ulicy jeszcze niejednokrotnie zachwyci mieszkańców. Niezwykle motywujące są opinie, które jednoznacznie wskazują na tę pozytywną, wizualną zmianę.

  
Ulica Lipowa w dzień i w nocy

Kolejne istotne źródło zewnętrznego finansowania to Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Co dzięki tym środkom zmieniło się na drogach w gminie Białośliwie?

- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, mający na celu poprawę lokalnej sieci drogowej, przyczynił się w sposób znaczący do zmian na w infrastrukturze drogowej terenie gminy Białośliwie. Pozyskane środki zostały przeznaczone na takie inwestycje, jak przebudowa ulicy Księdza Kordeckiego wraz z przebudową sieci wodociągowej, przebudowa ulicy Kościuszki oraz remonty ulic Polna i Strzelecka w Białośliwiu, a także na remont chodnika przy drodze gminnej nr 129620P w Krostkowie.

Przebudowa ulicy Kościuszki obejmowała przebudowę drogi gminnej na odcinku o długości 539 metrów oraz budowę kanalizacji deszczowej o długości 385 metrów. Remont ulicy Polnej zrealizowano na odcinku 862 metrów. Poprzez realizację projektu podniesiono standardy techniczne drogi oraz poprawiono bezpieczeństwo ruchu. W ramach remontu ulicy Strzeleckiej wykonano roboty budowlane na odcinku o długości ponad 404 metrów. Remont chodnika w Krostkowie jest w toku, ale mam nadzieję, że już niebawem ogłosimy zakończenie realizacji tego zadania. Wyżej wymienione inwestycje były potrzebne , a ich realizacja przyczyniła się do poprawy jakości dróg, a tym samym zwiększyła bezpieczeństwo i komfort poruszania się po nich.

Pod koniec ub.r. Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi zapowiedział budowę w gminie Białośliwie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, co zdecydowanie ułatwi mieszkańcom pozbycie się odpadów wielogabarytowych. Gdzie zostanie on zlokalizowany i kiedy może rozpocząć działalność.

- To istotna i kluczowa informacja, jedna z wielu dobrych wiadomości, jakimi mieliśmy okazję cieszyć się w mijającej kadencji. Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi pozyskał środki z Polskiego Ładu w kwocie 2.000.000 złotych. Obecnie PRGOK jest w trakcie tworzenia Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Program ten służy do ustalenia planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych, opisu przedmiotu zamówienia, przygotowania oferty, szczególnie w zakresie obliczenia ceny oferty oraz wykonania prac. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostanie zlokalizowany przy oczyszczalni ścieków w Białośliwiu, a jego powstanie zaplanowane jest do końca roku 2025.

Jak Pan ocenia społeczną aktywność mieszkańców, organizacji i stowarzyszeń?

- Społeczna aktywność odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszego społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Mieszkańcy poprzez swój udział w lokalnych inicjatywach, wydarzeniach oraz zaangażowanie w działalność charytatywną współtworzą lepsze warunki życia dla swego sołeckiego środowiska. To właśnie ich aktywność stanowi fundament budowania silnej, zjednoczonej społeczności i tak też oceniam działalność wymienionych grup – jako silne i bardzo zaangażowane. Dzięki temu, że mieszkańcy tworzący organizacje i stowarzyszenia chętnie angażują swój czas i umiejętności, powstaje szereg możliwości do aktywizacji, za co im wszystkim bardzo DZIĘKUJĘ i jestem DUMNY, że mogę z nimi pracować.

Co w minionych pięciu latach, jeśli chodzi o inwestycje, zmieniło się w sołectwach?

- Każde z dziewięciu sołectw w naszej gminie może poszczycić się inwestycjami, które przyczyniły się do poprawy jakości życia jego mieszkańców. W sołectwie Nieżychowo udało się zrealizować najbardziej potrzebną i kluczową inwestycję, którą była budowa sieci kanalizacji sanitarnej. Niezmiernie cieszy fakt, że możemy spełniać oczekiwania i potrzeby mieszkańców sołectw i tak w Nieżychowie trwa budowa świetlicy wraz z przedszkolem. W okolicy Orlika, gdzie powstaje ta inwestycja, udało się w mijającej kadencji zagospodarować wolną przestrzeń, co finalnie stanie się wyjątkowym kompleksem rekreacyjnym dla mieszkańców tego sołectwa.


Budowa świetlicy w Nieżychowie

Wyjeżdżając z Nieżychowa można dotrzeć do Dębówka Starego dzięki kluczowej inwestycji, jaką była przebudowa drogi na tym odcinku. Mieszkańcy Dębówka Starego - najmniejszego sołectwa w naszej gminie - skupili się na zagospodarowaniu działki: zbudowali boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej, utwardzili nawierzchnię kostką betonową, a także wymurowali grilla i stworzyli miejsce na ognisko. Ponadto nasadzono krzewy stanowiące ogrodzenie działki, a całość wzbogacono obiektami małej architektury.


Jedna z imprez na przystani rekreacyjnej w Dębówku Starym

We wszystkim ogromny wkład mają mieszkańcy i ich zdolności pozyskiwania funduszy zewnętrznych. W Dębówku Nowym przebudowano drogę gminną wraz z budową parkingu przy świetlicy wiejskiej, przy której do dyspozycji mieszkańców jest plac zabaw wraz z zewnętrzną siłownią.

Jadąc przez urokliwe Krostkowo można zauważyć znaczącą inwestycję, jaką była termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Na elewacji budynku znalazło się miejsce dla jednej z wizytówek naszego regionu, a mianowicie dla kolejki wąskotorowej, oczywiście w kolorze „śliwkowym”. To jedno z wielu licznych zadań wykonanych na terenie tego sołectwa; wspomnę o tym, że w celu poprawy jakości dostępu do wody w 2022 roku wykonano tam stację podnoszenia ciśnienia.

Mieszkańcy sołectwa Tomaszewo mogą pochwalić się zagospodarowaniem terenu wokół ich wiaty rekreacyjnej w postaci placu zabaw i siłowni plenerowej, co znacząco urozmaiciło infrastrukturę. Siłownia plenerowa wraz ze strefą relaksu powstała także w Dworzakowie; tam mieszkańcy również ze szczególnym zaangażowaniem i dbałością starają się o poprawę wizerunku swego sołectwa.

W Białośliwiu przy wsparciu sołectwa sukcesywnie prowadzone są prace związane z rewitalizacją Parku Dworskiego Raczyńskich. Poza tym zagospodarowany został teren przy kościele parafialnym.


Zrewitalizowany teren przy kościele w Białośliwiu

Szereg inwestycji zrealizowano w Pobórce Wielkiej, m.in. przebudowę drogi gminnej czy zagospodarowanie niezwykle urokliwego miejsca, jakim jest w tym sołectwie Dolina Grabowa. Pobórka Mała to drugie nasze najmniejsze sołectwo, co w niczym nie wyklucza aktywności i ogromnego zaangażowania mieszkańców w jego sprawy. Mieszkańcy doskonale znają swoje potrzeby, a my staramy się sukcesywnie pomagać im w ich realizacji. W mijającej kadencji udało się tam stworzyć miejsce spotkań w postaci wiaty rekreacyjnej, a w dalszych planach jest zagospodarowanie przestrzeni wokół wiaty.

Na szczególną uwagę zasługują liczne inicjatywy podejmowane przez sołtysów oraz mieszkańców sołectw. Niejednokrotnie ich praca stanowi wkład własny w realizacji poszczególnych zadań, a ich determinacja w dążeniu do celu jest godna pochwały. Mieszkańcy sołectw potrafią korzystać z powstałej infrastruktury integrując lokalną społeczność, za co im serdecznie DZIĘKUJĘ.

Funkcjonowanie samorządu nie kończy się wraz z kadencją. Jakie najważniejsze przedsięwzięcia zapisano w tegorocznym budżecie?

W 2024 roku przekroczymy kwotę 20.000.000 złotych na szereg różnorakich inwestycji, na które pozyskaliśmy dofinansowanie m.in. z Polskiego Ładu; jest w tym m.in. 650.000 złotych na modernizację istniejącego oświetlenia, obejmującego 530 punktów świetlnych. Udało się nam wymienić oświetlenie w części parku w Białośliwiu i osiągnięte rezultaty są znakomite; poprawiają nie tylko estetykę, ale co najważniejsze - podnoszą zarazem poziom bezpieczeństwa. Dlatego też będę dążył do tego, by jeszcze w pierwszym kwartale tego roku w całej gminie doprowadzić do rozpoczęcia tak koniecznej modernizacji oświetlenia. Inne ważne zadanie, na realizację którego czekają mieszkańcy, to poprawa efektywności energetycznej Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie w kwocie ok. 2.000.000 złotych.

Kolejne pozyskane środki przeznaczymy na realizację następujących zadań: wymiana pokrycia dachowego na zabytkowym budynku przedszkola w Białośliwiu, renowacja elewacji wraz z wymianą stolarki zewnętrznej przy zabytkowej części budynku szkoły w Białośliwiu, wymiana pokrycia dachowego na zabytkowym kościele parafialnym w Białośliwiu, wymiana posadzki w prezbiterium zabytkowego kościoła w Krostkowie, a także dalsze prace modernizacyjne w Parku Dworskim Raczyńskich w Białośliwiu wraz z budową tężni solankowej. W planach jest również oczekiwana budowa skate parku dla młodych pasjonatów jazdy na deskorolce i hulajnodze. Przed nami również wiele wyzwań polegających na spełnieniu oczekiwań i potrzeb młodych mieszkańców naszej gminy, którzy podzielili się z nami swoimi potrzebami, a przy pomocy radnych, pracowników Urzędu Gminy i kierowników jednostek postaramy się spełnić to, o czym marzą.

Potrzeby młodych rodziców już znamy i poczyniliśmy już pierwsze kroki w celu pozyskania dofinansowania na budowę żłobka w naszej gminie. O wszystkich bieżących sprawach będę Państwa informował za pośrednictwem dostępnych kanałów komunikacji, dziękując tym samym za każdą opinię, za każdą sugestię, gdyż wszystko co robimy dzieje się z myślą o mieszkańcach gminy Białośliwie.

Dziękuję za rozmowę.

(Rozmawiał: Mariusz Szalbierz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%