Zamknij

Afrykański pomór świń - zagrożenie dla Wielkopolski?

10:44, 28.09.2016 fp
Skomentuj

Afrykański pomór świń stanowi ogromne zagrożenie dla chowu i hodowli trzody chlewnej w Wielkopolsce oraz całego przemysłu mięsnego, w związku z tym należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie wielkopolskiego rolnictwa i podjąć natychmiastowe kroki w tym kierunku- tak uważają radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, którzy na ostatniej sesji podjęli uchwałę w tej sprawie.

Podczas XXII Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Radni uchwalili stanowisko w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie w Województwie Wielkopolskim. Chodzi między innymi o zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) oraz spodziewanym bardzo dużym imporcie zbóż z Ukrainy.

- Jako klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego wyszliśmy z inicjatywą podjęcia takiego stanowiska przez Sejmik, ponieważ problem afrykańskiego pomoru świń staje się coraz poważniejszy, a tym samym sytuacja rolników dramatyczna. Apelujemy do Pani Premier Beaty Szydło, aby rząd podjął szybkie i realne działanie w tym zakresie - powiedział Krzysztof Grabowski- Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

W uchwalonym dokumencie radni wyrażają obawy w związku z importem ponad 1 mln ton zbóż z Ukrainy. Obawiają się że może to  zdestabilizować rynek i odbić się na kondycji polskich gospodarstw rolnych.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego zwrócił się także z apelem do Rządu RP między innymi o wyeliminowanie niekontrolowanego obrotu zwierzętami i mięsem z nich pochodzącym, bezzwłoczne podjęcie działań w celu podwyższenia limitów narzuconych przez Komisję Europejską dotyczący wycofania z rynku owoców i warzyw oraz pomoc dla producentów mleka w związku z projektem wycofania z rynku mleka pewnej jego ilości.  

*

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
z dnia 26 września 2016 r.
w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie

 

Sejmik Województwa Wielkopolskiego wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją w polskim rolnictwie. Rosnące zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, import zbóż z Ukrainy oraz problemy producentów owoców i warzyw pogłębiają i tak nie najlepszą sytuację wielkopolskiego rolnictwa. Wywołuje to zrozumiały niepokój
w środowisku rolniczym.

O cenie zbóż na krajowym rynku w obecnym roku będzie decydowała jakość surowca oraz wielkość importu zboża zza wschodniej granicy. Ukraina otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na bezcłowy eksport do krajów unijnych ponad 1 mln ton zbóż. Ze względu na koszty transportu większość tego zboża może trafić do polski i zdestabilizować rynek co odbije się na kondycji gospodarstw rolnych.

Afrykański pomór świń stanowi ogromne zagrożenie dla chowu i hodowli trzody chlewnej w kraju a także całego przemysłu mięsnego. Wielkopolska jest czołowym producentem żywca wieprzowego w skali kraju. Ze względu na wielkość produkcji, katastrofalne skutki przeniesienia wirusa ASF, należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie wielkopolskiego rolnictwa. Wymaga to wdrożenia oraz restrykcyjnego przestrzegania szczegółowych zasad ustalonych w porozumieniu ze służbami weterynaryjnymi oraz prewencji.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego, aby nie dopuścić do pogarszania się sytuacji w tym ważnym dla gospodarki sektorze, zwraca się z apelem do Rządu RP o:

1. Ścisłe monitorowanie zewnętrznych granic RP w aspekcie spodziewanego dużego napływu zboża z Ukrainy.
2. Wyeliminowanie niekontrolowanego obrotu zwierzętami i mięsem z nich pochodzącym celem niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się wirusa ASF.
3. Bezzwłoczne podjęcie działań w celu podwyższenia narzuconych przez KE limitów wycofania produktów (owoców i warzyw) z rynku.
4. Pilnego pakietu pomocy dla producentów mleka. Program wycofania z rynku mleka pewnej jego ilości w dłuższej perspektywie nie rozwiąże kryzysu gospodarstw specjalizujących się w chowie bydła mlecznego.
5. Wprowadzenie racjonalnych rozwiązań prawnych umożliwiających sprawne tworzenie się grup producentów rolnych.
6. utrzymanie dopłat do produkcji roślinnej i zwierzęcej (pomidory, maliny, bydło)
ze względu na ceny zbytu owoców do przetwórstwa po cenach niższych niż koszty produkcji.
7. Utrzymanie dotychczasowego wieku emerytalnego dla rolników (55 lat kobiety, 60 lat mężczyźni), a w szczególności możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.
8. Bieżące informowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego o zagrożeniach związanych z rozszerzaniem się Afrykańskiego Pomoru Świń.

 

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%