REKLAMA

Zielone światło dla drogi w Tomaszewie

21:59, 26.04.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj odbyła się XXXIV sesja Rady Gminy Białośliwie.

W swoim sprawozdaniu wójt Krzysztof Rutkowski poinformował o wynikach przetargu nieograniczonego na przebudowę czterech dróg gminnych. Najkorzystniejszą ofertę na przebudowę ulicy Kolejowej w Białośliwiu złożyła Firma Budowlana „JAMAL” z Piły - prawie 52 tys. złotych. To o 12 tys. zł więcej, niż na to zadanie przeznaczono w budżecie gminy.

Za niecałe 21,7 tys. zł zaoferował przebudowę chodnika do stacji PKP Krostkowo Zakład Usługi Sprzętem Budowlanym Wojciech Kaczmarek. W budżecie zabezpieczono na ten cel 15 tys. zł. Na komisji, która dzień wcześniej poprzedziła sesję, radni zadecydowali jednak o rezygnacji z tej oferty.

Na przebudowę ulic Dworcowa i Tysiąclecia w Białośliwiu nie zgłosił się żaden wykonawca, będą więc rozpisane nowe przetargi.

Radni dokonali zmian w budżecie w związku ze zwiększeniem wydatków w celu zabezpieczenia środków na inwestycje w infrastrukturę wodociągową (w sumie prawie 122 tys. zł) oraz przebudowę dróg gminnych: ulicy Kolejowej w Białośliwiu oraz drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Tomaszewie. Ożywiona polemika wywiązała się przy tym ostatnim przedsięwzięciu, na które gmina uzyskała ponad 116 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa wielkopolskiego.

- Nie chcemy sytuacji, kiedy tylnymi drzwiami podsuwa się nam zadania do realizacji. Po raz kolejny stawia się nas przed faktem dokonanym - stwierdził radny Adam Piosik.

- To, co powiedział radny Piosik ma się nijak do faktów - ripostował wójt Krzysztof Rutkowski. - Od pół roku mówiłem na komisjach, na jaką drogę chcemy złożyć wniosek. Jeśli radni tego nie słyszeli, to może ja mam coś z głosem?

- Dlaczego akurat droga w Tomaszewie? Bo jesienią został złożony wniosek o dofinansowanie tej inwestycji - przypomniał radny i zarazem sołtys Tomaszewa Ryszard Kwieciński. - Wniosek uzyskał akceptację i w ślad za tym dofinansowanie. Jeśli teraz zrezygnujemy z realizacji tej inwestycji, to te pieniądze przepadną, a my jako radni ośmieszymy w Urzędzie Marszałkowskim. Szkoda, że przy przeznaczaniu pieniędzy na ościenne sołectwa nie ma takiej jednomyślności jak wtedy, gdy przegłosowuje się setki tysięcy złotych na ulice w Białośliwiu. W Tomaszewie droga nie była remontowana od zakończenia wojny. A tam też mieszkają ludzie - argumentował radny Kwieciński.

- Myślałem, że na wczorajszej komisji wszystko sobie wyjaśniliśmy i sesja pójdzie gładko. Niestety ta dzisiejsza dyskusja zmierza w złym kierunku. Wniosek został złożony, przyznano środki. Za te 116 tys. zł możemy zrobić odcinek drogi przygotowany do asfaltowania, a resztę wykonać w innej technologii - przekonywał wiceprzewodniczący rady Ryszard Wolny.

Ostatecznie po zarządzeniu dodatkowej przerwy radni uzgodnili stanowisko, że zmiany w tegorocznym budżecie przegłosowane zostaną całościowo, a więc wraz z zielonym światłem dla przebudowy drogi w Tomaszewie. W zmianach budżetowych znalazło się także zmniejszenie wydatków o kwotę ponad 516 tys. zł, która miała być przeznaczona na realizację inwestycji „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej poprzez modernizację sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Białośliwie” - zadanie to nie zakwalifikowało się do dofinansowania.

Przy okazji radny Ryś zapytał o realizację innych inwestycji drogowych, wpisanych do tegorocznego budżetu, m.in. przebudowę białośliwskich ulic Ks. Kordeckiego, Tysiąclecia i Dworcowej.

- Za chwilę będzie maj, a trzeba jeszcze ogłosić przetargi. I znów może okazać się, że w tym roku z czymś nie zdążymy. I za wyjątkiem kawałka chodnika w Białośliwiu nie będziemy mieli się czym pochwalić.

- Przebudowa ulicy Ks. Kordeckiego była już wpisana do budżetu na 2016 rok. Teraz została ujęta w budżecie na rok 2017, a pan wójt obiecał jej realizację. Mieszkańcy chcą wiedzieć: „Kiedy będziemy mogli bezpiecznie chodzić ulicą Kordeckiego?” - pytała radna Melania Malich.

- Czy człowiek, który projektuje nam drogi, ma uprawnienia tylko do projektowania dróg w klasie D? I czy ta osoba będzie już projektowała wszystkie drogi w naszej gminie? - dopytywał radny Przemysław Olszewski.

- Zaczyna mnie przerażać natłok zaplanowanych jeszcze ten rok inwestycji. Trzeba to wszystko rozsądnie zorganizować, bo terminy uciekają - przestrzegał radny Ryszard Wolny.

Radny Rafał Ryś złożył wniosek o wskazanie w rejonie boiska sportowego w Białośliwiu lokalizacji pod budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przypomnijmy, że spośród 14 gmin członkowskich PRGOK tylko w gminach Białośliwie i Wysoka nie wskazano dotąd terenu pod budowę PSZOK-u.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (51)

jaja

36 4

Cóż napisać. Kolejny rok kadencji mija tylko na obietnicach. ŻADNYCH POWAŻNYCH INWESTYCJI. Mamy koniec kwietnia i nic się nie dzieje. Jakieś wizje, obietnice bez pokrycia, prawdopodobnie złe przygotowane postępowania przetargowe ( nikt nie chce wziąć roboty?) . To niestety bardzo źle świadczy o osobach zarządzających naszą gminą. Bez mała pół kadencji mija a mamy tylko jakieś utopijne mrzonki... Wstyd Zarządzie Gminy 22:59, 26.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chłopiec z łańcuchemChłopiec z łańcuchem

23 2

krzysiu wójcino wróc do sklepiku bo łańcuchy tęsknią 23:41, 26.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

10 6

Białośliwie potrzebuje młodego, sprawnego w działaniu i znającego się na finansach publicznych gospodarza, który nie będzie związany z tym Białośliwskim betonem który obecnie występuje w UG. Niestety obecny Pan Wójt nie spełnia żadnego z tych kryteriów. Zmarnowane 4 lata, następnych 4, gmina nie może stracić bo to ostatnia szansa na pozyskiwanie środków z UE w takiej skali. Pytanie czy mieszkańcy zagłosowaliby na takiego kandydata. Może pod tym wpisem podyskutujmy kto byłby odpowiednim gospodarzem naszej gminy. Oczywiście kulturalnie. 23:52, 26.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abcabc

9 2

tamas 20:36, 27.04.2017


Mieszkaniec BialosliMieszkaniec Bialosli

8 6

To prawda nasza Gmina potrzebuje osoby, ktora przede wszystkim chce działać dla dobra calej a nie tak jak w tek kadencji tylko byc wojtem i spoczywac na laurach i czekac na manne z nieba. Mysle ze jest taka osoba w naszej gminie ktora krotko by sie w ziela za bajzel i haos który w naszej gminie powstal z kadencji wojta Rutkoskiego. Pytanie czy ta osoba bedzie chciala sprzatac ten bajzel. 07:41, 27.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zawiedziony mieszkanZawiedziony mieszkan

11 3

Podajcie nazwisko osoby, ktora waszym zdaniem nadaje sie na wojta naszej gminy Bialosliwie? 07:49, 27.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

50 11

Ja zagłosuje na Franka, jeśli zechce startować w wyborach. Ideałów nie ma ale lepszego i bardziej doświadczonego kandydata nie znam. 08:43, 27.04.2017

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

no nieno nie

8 33

Na Franka ??? Mam nadzieje że ma tyle samooceny ze nie będzie startował, po tym w jakim stanie zostawił gmine , ale jest człowiek który powinien wystartować w wyborach , uważam że kompetencja , doświadczenie , opanowanie , wykształcenie Panie Piotrze Strojek uważam że pańska praca jako radnego , dała wiele razy świadectwo że ma Pan poparcie mieszkańców i proszę przemyśleć kandydowanie na stanowisko Wójta..... 09:45, 27.04.2017


ObserwerObserwer

14 5

No właśnie, trzeba jeszcze chcieć i mieć jaja, bo to bardzo niewdzięczna i paskudna robota, szczególnie w Białośliwiu. 10:43, 27.04.2017


ZuzaZuza

7 0

Ja też bym na niego zagłosowała,ale raczej do tego nie dojdzie,bo p.Tamas ma klasę i do Białośliwia już nie wróci. 19:47, 29.04.2017


IQIQ

13 2

W Białośliwiu są osoby, które inteligencją, wiedzą i doświadczeniem biją na głowę Krzycha i innych. Problemem jest dlaczego nie chcą startować. To wyborcy winni zabiegać o takich ludzi a nie głosować na tych co raz na 4 lata przejdą się po domach. To mieszkańcy muszą szukać odpowiednich ludzi i ich namawiać by łaskawie startowali, a nie iść na łatwiznę i wybierać z tych co się zgłoszą. Z odpadów nigdy dobrze się nie wybierze. 09:09, 27.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Smutne ale prawdziweSmutne ale prawdziwe

13 3

Piękny, słuszny, ale jakże utopijny wniosek, szczególnie w rzeczywistości Białośliwia. Tu się nie patrzy na tego kto lepszy ale kto swój. Miernota głosuje na miernotę a łobuz na łobuza....bo swój.
Ta miejscowość z tą społecznością nigdy nie stanie się liderem wśród innych gmin. I jak w takiej rzeczywistości młodzi, ambitni, wykształceni i kompetentni mają się ubiegać o stanowiska samorządowe, skoro nawet zastępców, powodowani partyjnymi sympatiami, przywozi się w teczce. 09:38, 27.04.2017


Taka prawdaTaka prawda

10 6

Najbardziej wymagająca remontu ulica w Białośliwiu to ulica Kościuszki. Kiedy ona doczeka się kompleksowej naprawy bo te śmieszne łatanie dziur to można o kand d... rozbić. Wielkie ciężarowe samochody skutecznie doprowadzają ulice to katastrofalnego stanu. Nikt nie pytał mieszkańców czy chcą żeby pod ich oknami jeździły wielkie tiry, wywrotki i Bóg wie co jeszcze. 11:28, 27.04.2017

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KościuszkowiecKościuszkowiec

7 3

Ciężarówki jeżdżą i będą jeździć do momentu, kiedy gmina wydzieli alternatywną drogę dojazdu do posesji, gdzie prowadzona jest działalność. Droga alternatywna (czyt. ul. Kościelna) raczej nie wypali - droga ta nie jest przystosowana do tak ciężkich pojazdów, a więc koło się zamyka. Ciekawe jestem co wymyśli gmina i radni... 14:12, 27.04.2017


xyzxyz

18 1

A radny Piosik bezradny? 17:34, 27.04.2017


Gdzie te chłopy?Gdzie te chłopy?

5 2

Wcześniej czy później musi się znaleźć rozwiązanie aby móc wyremontować ulicę Kościuszki i wstrzymać na ten czas ruch dla samochodów ciężarowych. Da się to zrobić nie tylko przez Kościelną (chociaż w tym przypadku musiałaby być przygotowana Glinica). Łatwiej zabezpieczyć dojazd przez Cepki, gdzie droga częściowo jest utwardzona przez płyty betonowe a reszta i tak jest przecież, jak od strony Kościuszki, gruntowa tak jak cała Braniewicza. Błędem było zgodzenie się na działalność gospodarczą na ul. Braniewicza bez analizy dojazdu, no ale stało się. Zresztą prowadzący działalność musieli się liczyć z tym, że ta działalność stanie w konflikcie z mieszkańcami.
Dojazd przez ul. Kościelną też ma swoje wady bowiem bardzo często jest trudno przejezdna wobec uroczystości kościelnych i to nie tylko w niedziele. Ponadto pod pozorem tym można też urządzić celowe blokady. Wystarczy pogrzeb a żaden ciężarowy nie przejedzie bezkonfliktowo obok samochodów osobowych bez ryzyka ich uszkodzenia. Co pozostaje mieszkańcom ul. Kościuszki, ano albo pogodzić się z trudną i beznadziejną rzeczywistością, albo wziąć sprawę w swoje ręce i tak ustawiać samochody osobowe aby praktycznie zablokować możliwość ruchu ciężarówek. W ten sposób wymuszą na władzy zajęcie się wreszcie sprawą! To władze są od tego aby rozwiązywać problemy (a nie ciągłym bawieniem się ciuchcią!!!), a jak się za to nie biorą to trzeba władze do tego zmusić bo w przeciwnym razie mieszkańcy nigdy nie doczekają się rozwiązania problemu ani wyremontowania ul. Kościuszki z całą podziemną infrastrukturą. 21:54, 27.04.2017


wróżkawróżka

31 3

Jeżeli Franek weźmie do komitetu wyborczego starych byłych radnych, to będzie to kula u nogi a wynik wyborów wcale nie będzie taki pewny. Jeżeli Franc postawi na różne środowiska to wygra w cuglach. 19:53, 27.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WidzWidz

20 1

Oby nie wojsko, straż pożarną i pocztę 21:48, 28.04.2017


pplcompplcom

6 15

Nic nie zrobili, obiecywali, radni bezradni, wójt do sklepu bo łańcuchy czekają itd. itp. Ludzie! Ile można wciąż narzekać... Tutaj nawet nie trzeba komentarzy czytać żeby wiedzieć co będzie napisane. Proponuję aby każdy znawca z tego portalu przestał być anonimowy i sam wystartował w wyborach i przekonał się na własnej skórze jak to jest. Wieczne pretensje w internecie przed komputerem. Czekam na hejty. Nie pozdrawiam. 07:58, 28.04.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Bez nickaBez nicka

8 2

Aleś się wysilił. chcesz wiedzieć kto pisze a nie co się pisze. Tak to już jest, że prawda najbardziej boli. Pisze się o problemach i to jest ważne a nie to kto to napisał. Sam zresztą też się nie podpisałeś, co też odwagi zabrakło?
Nikt nie twierdzi, że robota wójtowania to bułka z masłem, ale jest zasada: jak nie potrafisz to się nie pchaj na afisz. 08:44, 28.04.2017


pplcompplcom

1 2

0:1 tym razem pozdrawiam.
09:02, 28.04.2017


REKLAMA

jeden mądryjeden mądry

7 6

a co na to redaktor naczelny i jego syn???
piszecie o sprawach związanych z polską a nie udzielacie się ( krytykujecie, bo to najlepiej wam wychodzi), w sprawach związanych z naszą gminą, czyżby strach was obleciał...boicie się Taniochy???zajmijcię się gmina w której mieszkacie a poźniej polskim parlamentem....przykład powinien iść z dołu a nie z góry.....jak ma być dobrze w PL skoro ludzie niekompetentni zasiadają już w gminach....a na parlamencie się kończy!!!może kilka słów krytyki.... 08:32, 28.04.2017

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

drugi mądrydrugi mądry

3 2

Polska pisze się z dużej litery 08:42, 28.04.2017


jedyny mądryjedyny mądry

0 2

Polską....z dużej???
analfabeta...!!! 19:13, 28.04.2017


jeden mądryjeden mądry

0 2

a gdzie ty widzisz słowo Polska???
po gimnazjum to czytanie trudne jest...jak i pisanie!!!
jest napisane " polską"...piszę się z małej litery a.n.a.l.f.a.b.e.t.o!!!
19:15, 28.04.2017


uderz we własne pieruderz we własne pier

3 1

Ty nie szukaj winnych u redaktorów, bo to nie oni tych ludzi (radę, wójta) wybrali. Może ty sam głosowałem za tymi miernotami. 08:47, 29.04.2017


teresateresa

0 0

z Polską - bo o kraju tu jest napisane - pisze się z dużej litery 10:21, 30.04.2017


@@

23 1

Normalnie muppet show. 09:22, 28.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

38 0

To co mieli załatwic sobie radni to załatwili, jeden tesciowi podatek drugi wsie chwali ze załatwił remont swojej ulicy Polnej ale jaki remont taki radny, ten radny co na wojta startował widzi tylko podwyzki woda za tania scieki tez jak chodził po chatach obiecywal troche inaczej, teraz chce miec kolo stelli PSZOK pewnie drugie dno jest i zawodnicy beda szafy sprzedawac, drogi dziurowe a na osiedlu klada koło radnego nowa droge, wojt potencjal widzi tylko w goku i to z pelna wzajemnoscia, jaja jaja ale za rok wam podziekujemy. 09:36, 28.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

........

10 0

do tego urzędowe zakupy w swoim sklepie 10:15, 28.04.2017


woldiwoldi

30 3

jaki radny taki remont na Polnej! Gienia wróć. 14:27, 28.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kazikkazik

22 0

Ponie Waldku pon sie nie boi dwie trzecie rady (całe cogito) za panem stoi. 17:52, 28.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hehehehehehe

7 3

Pobić wójta na głowę inteligencją to małe miki ;) 18:32, 28.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Krzysiu GolecKrzysiu Golec

12 1

Tu (w Białośliwiu) narazie jest ściernisko, ale będzie San Francisco, a tam gdzie to kretowisko, będzie stał mój bank. 22:06, 28.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

śliwkaśliwka

18 21

Całe szczęście że mamy fajnego sołtysa - inteligentny, wrażliwy, pracowity, życzliwy ... Drugiego takiego ze świecą szukać. Brawo. 10:15, 29.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

muppet showmuppet show

32 1

Wielka Czwórca - generał wojska, komendant straży, naczelnik poczty, filozof wf. 12:38, 29.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ja jaja ja

18 0

i prof. dr hab.nauk ekonomicznych 12:48, 29.04.2017


buhahabuhaha

6 0

dobre!!! 09:36, 02.05.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaja

1 0

co ? 10:22, 02.05.2017


REKLAMA

wyrzyskwyrzysk

11 5

Straciliscie dobrego samorzadowca jakim byl pan Tamas.
Pozdrawiam szanowna Rade i pana sklepikarza 18:46, 04.05.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzopSzop

1 7

Pozwolił wygrać obecnemu walkowerem a tym samym pokazać ile obecny jest wart w praniu. Nie musi być mocny skoro do tego prania jest mu niezbędny "Cypisek" 21:56, 04.05.2017


jokohamajokohama

8 1

Prawdziwe osoby nie na swoim miejscu.
Teraz ludziom szkoda byłej rady. Za to droga na osiedlu lesnym piekna bedzie , taka amerykanska 18:50, 04.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeatkaBeatka

4 10

Tamasowi pokażcie jakikolwiek inny stołek a Białośliwie i jego mieszkańców ma gdzieś. Pokazał to 3 lata temu. Teraz też podobno marzy mu się stołek w Wyrzysku, a Białośliwie traktuje jako ostatnia alternatywa, gdyby nic innego mu nie zaproponowali. 07:43, 05.05.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wujek dobra radawujek dobra rada

2 4

najlepiej znów wybierzcie miernotę 08:02, 05.05.2017


MiernotyMiernoty

9 2

do dzisiaj trzymam ulotki wyborcze kandydata a obecnie wójta Krzycha i niektórych radnych...czy wy wstydu nie macie ....gdzie wasze deklaracje i słowa ...nic nie zrobiliście a tu koniec kadencji 08:09, 05.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeatkaBeatka

2 9

Tamasowi pokażcie jakikolwiek inny stołek a Białośliwie i jego mieszkańców ma gdzieś. Pokazał to 3 lata temu. Teraz też podobno marzy mu się stołek w Wyrzysku, a Białośliwie traktuje jako ostatnią alternatywę, gdyby nic innego mu nie zaproponowali. 08:53, 05.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RudyRudy

5 2

I wcale mu się nie dziwie. Białośliwie jest bardzo trudnym rejonem społeczny w którym zwykle nikt nie jest zadowolony z czegokolwiek. Ludzie zarzucają, że ktoś jest obcy, że został przywieziony w teczce, że ma takie to a takie wady, zaś sami nie potrafią wyłonić dobrego kandydata do władz, czego zresztą dobitnie dowodzi historia. Zapomnieli o przysłowiu: "Szanuj wójta swego, możesz mieć gorszego" 09:39, 05.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlekOlek

3 2

Ludzie szanowali wójta, zarówno Tamasa jak i Krzycha, ale oni nie szanowali i nie szanują ludzi i Białośliwia 09:49, 05.05.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Jak cię widzą tak ciJak cię widzą tak ci

9 3

W żaden sposób nie da się Krzycha przyrównać do Franka, który ogromnie przewyższa Krzycha inteligencją, wiedzą, kompetencją, praktyką i doświadczeniem. Właściwie dziwiłbym się Frankowi gdyby zechciał wrócić na ten grajdół. Może z jakiegoś sentymentu ale na pewno nie z rozsądku. 10:59, 05.05.2017


Love-lasLove-las

5 6

Co niektóre kobietki w urzędzie czekają. To może wróci ;) 11:03, 05.05.2017


za co bierze pieniądza co bierze pieniąd

14 1

KIEDY WRESZCIE NA SESJĘ PRZYJDZIE WICEWÓJT?! 13:43, 05.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2017