Zamknij
REKLAMA

Przyjemna i praktyczna przestrzeń w ogrodzie - domek ogrodowy

00:00, 07.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Domek ogrodowy to przyjemna, funkcjonalna przestrzeń w ogrodzie. Jak wybrać domek ogrodowy oraz jak go urządzić? Radzimy na blogu.

Ogród to ulubione miejsce wypoczynku wszystkich jego posiadaczy. Przestrzeń ogrodowa staje się doskonałym pretekstem do wspólnego wypoczynku na łonie natury. W zacisznym kąciku na tarasie dobrze się czyta, natomiast bujny gęsty trawnik stanie się doskonałą przestrzenią do zabawy z dziećmi. Niezależnie czy lubimy wypoczywać w samotności, czy znowu kochamy urządzać ogrodowe przyjęcia, ogród stanie się miejscem idealnym dla każdego . Miłośnicy ogrody dzielą się na takich, którzy lubią w nim leniuchować, a także na takich, którzy cenią pracę w ogrodzie, uznając ją za swego rodzaju terapię.

 Czasami jednak, z powodu złej pogody czy też po prostu poza sezonem, musimy rezygnować z przebywania w naszym ogrodzie. Robi się chłodno, na tarasie nie można już wysiedzieć. Co wtedy zrobić?

Doskonałym pomysłem jest zaplanowanie w ogrodzie atrakcyjnego i praktycznego domku ogrodowego. Wielofunkcyjna, atrakcyjna budowała przyczyni się do zwiększenia użyteczności naszego ogrodu. Z pewnością też będzie pełnić wiele użytecznych funkcji, które w każdym ogrodzie będą się pojawiać.

Domek ogrodnika

Przytulne i funkcjonalne wnętrze domku ogrodnika.

 Domek ogrodowy to prosta, mała budowla, która w zależności od rozmieszczenia pomieszczeń, może być wykorzystywana do różnych celów. Najczęściej domek ten pełni funkcję domku ogrodnika, czyli w tym miejscu będziemy szykować rozsady kwiaty, przechowywać narzędzia, naprawiać je, czy też przygotowywać sadzonki krzewów, ozdobnych bylin. Domek ogrodnika to marzenie każdego pasjonata ogrodnictwa- nie musi być duży, ważne aby był wytrzymały i praktyczny. W domku ogrodnika powinien pojawić się pojemny stół, na którym będzie można pracować, a także półki do przechowywania narzędzi i innych niezbędnych rzeczy. Domek ogrodnika powinien być również wyposażony w okno lub przeszklone drzwi, które zapewnią dostęp światła posadzonym w nim roślinom. Najlepiej, aby przy oknie po stronie wewnętrznej znalazł się długi i pojemny parapet, który pomieści wiele doniczek z rozsadami. Domki ogrodnika mają długą tradycję i bardzo licznie pojawiają się w ogrodach, ze względu na swoje praktyczne zastosowanie.

Narzędziownik

 Kolejną funkcją, jaką mogą pełnić domki ogrodowe, to składziki na narzędzia i inne niezbędny w ogrodzie sprzęty. Budowle te noszą nazwę narzędziownika . Narzędziownik to składzik, więc we wnętrzu musi być dużo miejsca do przechowywania. Możemy w nim zaplanować zarówno przestrzeń na drobne sprzęty - jak małe sekatory, łopatki, nożyce ogrodowe, oraz większe - jak kosiarka ogrodowa, piła, podkaszarka. W domku an narzędzie często znajdują się sprzęty ostre lub cenniejsze, dlatego, aby utrudnić im do nich dostęp osób trzecich - musimy wyposażyć je w solidne drzwi, zamykane na klucz. Narzędziownik lub inaczej zwany składzik może służyć nam jako miejsce przechowywania taczek, czy też rowerów, albo mebli ogrodowych w momencie, kiedy z nich nie korzystamy. Wnętrze narzędziowca powinno być suche, bezpieczne.

Malownicze widoki z przeszklonego wnętrza, przepełnionego słońcem.

Domek wypoczynkowy

 Domek ogrodowy może przede wszystkim również pełnić funkcję domku wypoczynkowego. Z dużą pewnością jesteśmy w stanie stwierdzić, że przestrzeń zaciszna, bezpieczna od czynników atmosferycznych, a także bardzo przytulna, szybko zostanie zaadaptowana jako domek wypoczynkowy.

 Przede wszystkim naturalne tworzywa z jakich najczęściej wykonane są domki wypoczynkowe(drewno), powodują, iż czujemy się tam komfortowo i przyjemnie. Drewno ma piękny zapach, a jego ciepła barwa tworzy przytulny klimat.

 W domku wypoczynkowym powinniśmy zaplanować okna i przeszklone drzwi. Dzięki nie nawet pomimo niesprzyjającej aury, będziemy mieć możliwość podziwiania naszego ogrodu. Okna również ułatwią nam przewietrzenie przestrzeni domku, czy doświetlenie jej. Przeszkolone drzwi, a także okna, wyposażone w dekoracyjne szprosy są elementem bardzo malowniczym i atrakcyjnym, który nadaje domowi niepowtarzalny charakter .

 Ważnym elementem jest podłoga. Może być wykonana z betonu, kostki kamiennej czy betonowej, a także żwiru, lub na przykład drewna. Podłoga drewniana jest szlachetna i ponadczasowa. Drewno ładnie się komponuje z każdym materiałem,więc z pozostałymi elementami wyposażenia domku na pewno łatwo będzie go połączyć. Ważne, aby podłoga w domu wypoczynkowym była solidna i atrakcyjne. Z powodzeniem możemy też wykorzystać panele, deski, czy gotowe parkiety.

 Ustawiając we wnętrzu kilka mebli ogrodowych - na przykład wygodny fotel czy narożnik, zyskujemy przestrzeń idealną aby się zrelaksować . W domku ogrodowym możemy również urządzić biuro na świeżym powietrzu - jeżeli nie chcemy tracić atrakcyjnych widoków, jest to doskonały pomysł. Dwuskrzydłowe, otwierane na oścież drzwi pomogą nam chociaż w pewnej mierze zintegrować się z otoczeniem.

 Aby wnętrze domku wypoczynkowego było przytulne i ciepłe, możemy ustawić tu biokominek, albo ogrzewacz ogrodowy. Ogrzewacz podniesie temperaturę powietrza do odczuwalnie przyjemnej. Zawieszony pod sufitem, lub ustawiony na podłodze, będzie powodował, iż nawet w chłodniejsze jesienne dni, nie trzeba będzie rezygnować z relaksu w domu ogrodowym.

 Domek ogrodowy może być również doskonałym sposobem na stworzenie dzieciom bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni do zabawy. W domu tym możemy zaplanować dla nich moc atrakcji - tu mogą malować farbami, bawić się klockami, rysować, lepić z plasteliny, a także zapraszać przyjaciół do swojej tajnej kryjówki. Domek stanie się wtedy centrum podboju świata.

 Przy domku oraz w jego wnętrzu można się łatwo zrelaksować.

Wiele możliwości

Domek ogrodowy najczęściej jest wykonany z drewna - dlatego, iż jest to materiał,którego zalety zdecydowanie przekraczają wady.

Jedyną wada drewna jest konieczność jego regularnej impregnacji, która jest uzależniona od rodzaju drewna. Nie zawsze jest to cecha postrzegana za wadę - gdyż potrzeba malowania drewna stwarza możliwość zmiany jego wyglądu. Drewno jest tworzywem, które łatwo dopasować do swoich oczekiwań, a także do przestrzeni, w jakiej ma być ustawione. Malowanie drewna pozwala nadać mu oczekiwany charakter - drewno możemy malować impregnatem, bejcą, lakierem, lub farbami kryjącymi. Każdy ze środków jaki zastosujemy, powinien chronić drewno przed korozją, a jednocześnie może podkreślać jego wygląd.

Właściwości drewna są bardzo pozytywne i dobrze jest stosować to tworzywo w ogrodzie. Przede wszystkim jest to materiał naturalny - ładnie więc i harmonijnie komponuje się z ogrodem, roślinnością. Tworzywo naturalne ma również dobry wpływ na mikroklimat, jaki utworzy się we wnętrzu domku - drewno nasyca powietrze olejkami, a także oddziałuje na jego jakość, nawilżając je . Ciepła barwa naturalnego drewna i rysunek drewna sprawiają, iż taka budowla jest bardzo przytulna i atrakcyjna.

Wyposażenie i detale domku ogrodowego

Każdy domek ogrodowy może zyskać szczególny charakter, dzięki zastosowaniu w nim pewnych elementów wyposażenia. Przede wszystkim, aby bryła budynku była miła dla oka, możemy przy oknach zamocować okiennice i skrzynki balkonowe na rośliny. Ciekawym urozmaiceniem, zwłaszcza w domkach wypoczynkowych, będzie zaplanowanie przed domkiem, tarasu. Taras ten może służyć jako dodatkowa przestrzeń rekreacyjna. Jego granice możemy wyznaczyć za pomocą balustrady .

Jeżeli zależy nam na doskonałym dopasowaniu budynku domku do architektury budynku mieszkalnego, przy jakim się znajduje, możemy zastosować pokrycie dachu podobne jak w domu - czyli dachówkę, blachodachówkę, albo gont bitumiczny w kolorze zbliżonym do dachu domu.

Domek ogrodowy stwarza wiele ciekawych możliwości aranżacji przestrzeni - jedno jest pewne, niezależnie od tego jaki mamy ogród oraz jak lubimy spędzać w nim czas, domek sprawi, iż przestrzeń ogrodu będzie atrakcyjna i funkcjonalna.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma WYDAWNICTWO FAKTYPILSKIE.PL Mariusz Szalbierz, ul. 4 Stycznia 72, 89-340 Białośliwie, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez WYDAWNICTWO FAKTYPILSKIE.PL Mariusz Szalbierz, ul. 4 Stycznia 72, 89-340 Białośliwie i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone